II 2 Hoofd logistieke dienst biedt noodhulp in Caribisch gebied Kinderopvang neemt zwemles over van ouders 4 Het marineschip Zr. Ms. Zeeland is gisteren teruggekeerd in Nederland na noodhulp te hebben geboden in het Caribisch gebied. Aan boord vier Zeeuwen, onder wie luitenant-ter-zee Lucienne Koch uit Zoutelande. NEGEN VRAGEN AAN COR OVERDUIN Luitenant-ter-zee Lu cienne Koch stapte gis terochtend met een heel erg voldaan gevoel in Den Helder van boord. Eind juni was de marine vrouw uit Zoutelande met de Zr. Ms. Zeeland vertrokken. Niet om noodhulp te bieden, maar om vier maanden te patrouilleren in het Caribisch gebied om drugssmok kel tegen te gaan en kustwachtta- ken uit te voeren. Humanitaire hulp hoort ook tot de taken. Twee tropische stormen zorgden ervoor dat alle aandacht op noodhulp kwam te liggen. De Zeeland was van begin september tot in okto ber bezig met het afleveren van hulpgoederen aan Sint Maarten en andere getroffen eilanden. De lo gistieke dienst, waarvan Koch het hoofd is, had ineens meer monden te voeden dan alleen die van de ei gen opvarenden. Op 7 september legde de Zee land aan in Philipsburg, de hoofd stad van Sint Maarten. De ver woesting die orkaan Irma had aan gericht maakte grote indruk, zegt Koch. Twee weken was de beman ning van de Zr. Ms. Zeeland bezig met hulpverlening toen opnieuw een zware orkaan over de Caribi sche Zee trok. Orkaan Maria had haar pijlen gericht op onder meer Dominica, een eiland met zo'n 73.000 inwoners. De Zeeland zette koers naar het zuiden om het ver woeste eilandstaatje te helpen. „Dominica is al een stuk armer dan Sint Maarten. Modderstromen hadden er flinke vernielingen aan gericht. Toen we in de hoofdstad Roseau aankwamen, zijn we naar het regeringsgebouw gegaan en hebben we aan de minister van Buitenlandse Zaken verteld wat we te bieden hadden. Dat aanbod grepen ze met beide handen aan. Bijvoorbeeld de helikopter die wij aan boord hadden was een groot voordeel bij het verdelen van hulpgoederen. Daarmee konden we de dorpen in het binnenland bereiken." Ruim twee weken bracht de Zeeland water, voedsel en medicijnen vanuit de depots van hulpverleningsorganisaties naar de dorpen in het noordwes- Mensen waren ontzettend blij, ze kwamen naar ons toegerend voor water en voedsel ten van Dominica. Een Frans en een Brits schip hadden de andere delen van het eiland toegewezen gekregen. „Met FRICS, dat zijn van die snelle boten, brachten we de spullen aan land. Mensen waren ontzettend blij, ze kwamen naar ons toegerend voor water en voed sel. Ons schip kan drinkwater pro duceren uit zeewater. We konden veel water leveren aan het zieken huis in de hoofdstad. Daardoor hoefden bijvoorbeeld nierpatiën ten niet geëvacueerd te worden omdat ze konden blijven dialyse- ren." De Zeeland produceerde 154.300 liter drinkwater voor de mensen op de eilanden. Daarnaast bracht de marine 24.000 kilogram high energy biscuits, 19.500 kilo ander voedsel en 2.200 liter diesel aan land. Half oktober pakte de Zeeland zijn 'gewone' kustwachttaken bij de Antillen weer op, met op de valreep nog een opmerkelijk suc ces. Na vertrek uit Curasao stuitte de Zeeland op cocaïnesmokke laars. Drie mannen werden aange houden en 600 kilo cocaïne uit zee gevist. PC De zwemlessen en het taxivervoer kosten samen 940 euro zaterdag 11 november 2017 Orkanen veranderden missie totaal Theo Giele Zoutelande - Lucienne Koch -4 Lucienne Koch wordt thuis verwel komd door haar moeder Yolande. FOTO LEX DE MEESTER Maurits Sep Middelburg Kinderopvang Walcheren biedt als eerste in Zeeland kinderen vanaf 5 jaar de kans om tijdens de buitenschoolse opvang zwemles te volgen. Kinderen kunnen vanuit school de taxi in en met een pedagogisch mede werker naar het Vrijburgbad in Vlissingen. Binnen een jaar heb ben ze de diploma's A en B. Waarom doet KOW dit? Cor Overduin: „Zeeland is een waterrijke provincie. Maar schoolzwemmen is er niet meer. Ouders werken vaak met zijn tweeën en vinden het niet altijd leuk om drie kwartier in de kantine van het zwembad te moeten wachten." Ouders kunnen het niet leuk vinden, maar het is toch hun verantwoordelijkheid? Zwemles. - Cor Overduin, KOW „Jawel, maar zij kunnen de keuze maken: gaat een kind op zwemles of niet? En gaat dat dan via de bso of niet. Bovendien moeten de ou ders hun kind wel ophalen bij het zwembad. Dan kunnen zij zelf ook de voortgang bespreken met een zwemleraar. Dat gaat niet via onze medewerker." 3 Waarom nu? „Omdat de ruimte er nu is. Tij dens de economische crisis had de kinderopvang moeite het hoofd boven water te houden. Nu neemt de vraag naar opvang weer toe omdat meer ouders werken. En elders in het land gebeurt dit al. Wij hadden de wens ook, maar de mo gelijkheid nog niet." 4 Is het jullie wens, of die van de ouders? „Het is een combinatie van ouders, scholen, zwembad en kin deropvang. We willen dit allemaal." 5 Hoeveel kost het? „De zwemlessen en het taxi vervoer kosten samen 940 euro. Daar komt de prijs voor de uren begeleiding door een pedago gisch medewerker bij. Als een kind al op de opvang zit, betaal je daar al voor, dus dan kost het niks extra. De prijs voor opvang hangt af van het inkomen van de ouders." 6 Er gaat één medewerker mee met de kinderen. Is dat veilig genoeg? „Bij O- tot 4-jarigen hebben we wettelijk de plicht van het vier- ogenprincipe. Voor 4- tot 12-jarige geldt dat niet. Afhankelijk van de grootte van de groep gaan er 1, 2 of 3 medewerkers mee. In het zwembad zijn de kinderen in de al gemene ruimte en ze kleden om in een familieruimte. Een medewerker is dus niet alleen met een kind. En oudere kinderen kunnen zich om kleden in individuele hokjes. Het omgekeerde speelt ook: niet elke medewerker zal dit willen doen. We moeten er mensen voor werven. We hebben zelfs extra personeel nodig om dit mogelijk te maken." 7Wie kunnen hieraan mee doen? „ledereen die dat wil. We heb ben nu twee opstapplekken: bij de basisscholen ABS en de Aventurijn. Als meer mensen hiervan gebruik willen maken, kunnen we het con cept eenvoudig uitbreiden naar an dere scholen en andere dagen." 8 Hoeveel belangstelling is er nu? „In januari starten we met een groep van vijf kinderen." 9 Het klinkt allemaal nieuw en bijzonder. Maar is het eigen lijk niet hetzelfde als voor heen het schoolzwemmen? „Eigenlijk wel ja."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40