Intern rapport 50Plus: Campagne was chaos Kras Kortingsdagen Marokko speelt vanavond allesbeslissende kwalificatie-wedstrijd 3 Het is voor Marokkanen de wedstrijd van de eeuw. Vanavond kunnen ze voor het eerst in twintig jaar het WK voetbal halen, volgend jaar in Rusland. Het zal toch niet zo'n sportzomer worden? Dat het grootste mondiale voetbalevenement plaatsvindt zonder de bij behorende gekte in Nederland. Een zomer zonder toeterende auto's, overwinningsduiken in fonteinen, uitpuilende cafés en uitgedoste voet balfans. „Nederland gaat niet. Turkije ook niet. Dus iedereen kan maar be ter voor Marokko zijn", zegt Redou- ane Laktati, eigenaar van kapsalon Redone in Rotterdam-West. Alle ballen op Marokko dus, dat vanavond de laatste en allesbeslis sende kwalificatiewedstrijd speelt, in en tegen Ivoorkust. Een gelijkspel is genoeg om volgend jaar naar het WK in Rusland te kunnen. Collega-kap per Karim: „Als we het WK halen, ga ik iedereen gratis knippen." Het is een zaak van landsbelang. Voor Marokko én Nederland. Laktati: „Anders hebben we hier komende zomer niks te vieren." Het is ook een oranjegetint Marokko, met spelers als Hakim Ziyech (Ajax), Karim El Ah- madi (Feyenoord) en de broertjes Amrabat (Feyenoord en Watford). Allemaal Poldermarokkanen uit Ne derland. Dromen „Dit is een prachtig team, het beste Marokkaanse team dat ik gezien heb", zegt de uitbater van een thee huis. „Ik droom al van Marokko op het WK. Nee, ik ga mijn zaak niet versieren met vlaggen. Dat doe ik pas als we het WK gehaald hebben." Er wordt al weken naar de wed strijd toegeleefd. Vanavond zitten ze Nederland gaat niet. Turkije ook niet. Dus iedereen kan maar beter voor Marokko zijn in buurtcentra, theehuizen of ge woon thuis. Schreeuwend, scheldend en vloekend. Sportzender Fox Sports wordt overspoeld met vragen of ze de wedstrijd uitzenden, maar de kraker is alleen via de Arabische zender Al- Jazeera te bekijken. In Marokko zelf wordt niets aan het toeval overgelaten. De Marokkaanse voetbalbond FRMF vroeg 8.000 kaar ten, de bond van Ivoorkust geeft er slechts 400. Desondanks worden duizenden Marokkanen in de Ivori- aanse hoofdstad verwacht. De bond bedong bij Royal Air Maroc een fikse korting op de tickets voor zoveel mo- gelijk support. Als Marokko het WK haalt, trekt de bond de portemonnee: een premie van 90.000 euro per spe ler. De selectie wordt met een privé- vlucht naar Ivoorkust gevlogen, ach terna gereisd door 60 journalisten. Er gaat een Marokkaanse kok mee, want je weet maar nooit met dat eten in Ivoorkust... „De kans dat we winnen is 80 pro cent", zegt de fanatieke supporter Mohammed Fares (50). „Die andere 20 procent hangt af van de scheids rechter, het veld en intimidaties." Farres kijkt vanavond met zijn zwagers en neefjes thuis. Heel Ma rokko snakt naar een WK. „Dat geeft een enorme economische impuls. Je ziet wat het met Nederland doet. Su permarkten en cafés zitten in een dip. Het is van levensbelang." Trauma Het laatste WK, in 1998 in Frankrijk, leverde heel Marokko een trauma op. In de laatste groepswedstrijd stond Marokko op de drempel van de vol gende ronde. Tot in de andere wed strijd Noorwegen in de laatste tien minuten 'opeens' van wereldkampi oen Brazilië won. Fares: „We werden eruit geknikkerd omdat Brazilië was omgekocht door Noorwegen. Ik was daar zo boos om." Sindsdien is het crisis in het Marokkaanse elftal, ooit het 'Brazilië van Afrika' genoemd. „Door vriendjespolitiek en ruzies. Er was geen eenheid. Nu hebben we een team dat voor elkaar wil vechten." Marokko is een beetje als Feye noord, zeggen de Marokkanen. Leren leven met veel teleurstellingen en spaarzame hoogtepunten. Maar als Marokko het haalt, kunnen ze een lange neus naar Nederland trekken. „Het is leuk omdat Nederlanders al tijd zo'n grond mond hadden, maar ik vind het wel jammer. Ik ben ook gewoon Nederlander." Fares ruikt het WK, ook al had Ma rokko het eerder kunnen beslissen. „Ik ga vanmiddag een dubbele portie eten. Want als we verliezen, zal ik nergens meer trek in hebben. We gaan duimen en bidden. Het is nóg leuker om het te halen, als je eerst een weg vol tegenslagen hebt bewan deld." DEN HAAG De campagne van 5oPlus voor de verkiezingen in maart was een zooitje, zo blijkt uit een interne evaluatie van de partij. Zo werd door toenmalig partij voorzitter Jan Nagel, tegen de wil van partijleider Henk Krol, de ver laging van de AO W-leeftijd tot breekpunt gemaakt. Daarnaast was de campagne zo slecht geor ganiseerd dat Krol vaak niet wist waar en wanneer hij werd ver wacht voor campagne-optredens. Dat blijkt uit een intern rapport van het wetenschappelijk insti tuut van de partij. NRC Handels blad heeft hierop de hand weten te leggen. Uit de twintig pagina's tel lende evaluatie rijst een beeld van een chaotische campagne. 5oPlus won zetels bij de verkie zingen in maart, maar toch werd dit als 'een breed gedeelde teleur stelling' ervaren. Krol ging de fout in bij het uitleggen van het AO W- standpunt van de partij. Toen dat hersteld moest worden, werd Krol door voorzitter Nagel en financi eel woordvoerder Martin van Rooijen gezegd dat 'zijn aanwezig heid niet gewenst was' bij een persconferentie. Krol stelt in een reactie dat hij 'zich nooit gepasseerd heeft ge voeld'. „Ik ben blij dat we hier le ring uit kunnen trekken." De wereld is Kras n°vember voordeel p.p Korting op alle reizen met vertrek t/m juni 2018! Kras.nl/kortingsdagen of bei oss-osss 886 -Zie: kras.nl/actievoorwaarden I ïK zaterdag 11 november 2017 GO 'Dit WK is van levensbelang' Tonny van der Mee Rotterdam Redouane Laktati (baas kapsalon) A Kapper Redouane Laktati (vooraan) en collega-kapper Karim (achteraan) leven al weken toe naar de kwalificatie-wedstrijd van vanavond. FOTO DESIREE SCHIPPERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3