m 26 Het was dé actie van de GP van Brazilië in 2016. De magistrale manoeuvre waarmee Max Verstappen zijn auto uit de muur hield. „Hij had die auto plat moeten rijden." Max ook in de zon favoriet S JOERD MOSSOU FORMULE 1GP BRAZILIË V Column Tussendoor zag ikWijnaldum een paar ballen over de zijlijn passen spelerstunnel op Pittodrie, het stadion van Aberdeen. Steeds als Timothy Fosu- Mensah de bal had, of Jasper Cillessen, keek ik naar dat gekke hokje met matglas ramen. Waar diende dat hok voor? De bal ging traag van voet naar voet, dus je kon bij Schotland-Nederland maar beter naar het prachtige, asymmetrische decor kijken en jezelf onzinnige vragen stellen. Of beter nog: je ging lek ker even wat anders doen. De eerste tien minuten luisterde ik daarom in de auto, want ik moest mijn dochter naar mijn ouders brengen. Tussen de derde en de zesde minuut draaiden we 'Hupsakee' van Kinderen voor Kinde ren, want Bo wilde nog niet slapen. Gedurende de eerste helft heb ik verder nog: de auto uitgeladen, koffie gezet, met mijn moeder over de verbouwing van de nieuwe badkamer ge praat en nóg een kinderliedje gezongen. Tussendoor zag ik Georginio Wijnaldum een paar ballen over de zij lijn passen. Begin tweede helft moest ik even wat op halen in mijn stam kroeg. Onderweg hoorde ik Jeroen Els- hoff op de radio zeg gen dat de bal nogal traag van voet naar voet ging, dat de wed strijd nergens over ging, en dat Daley Blind geen afspeelmo- gelijkheden had. In de kroeg keek niemand naar Oranje, sterker nog: de televisie stond niet eens aan. Ik babbelde wat met de barman en vertrok richting de voetbal kantine, want mijn team had net getraind (zonder mijn geblesseerde zelf). In de kantine stond Schotland-Nederland aan, gelukkig maar. De laatste twintig minuten waren net begonnen. De bal rolde nog steeds traag van voet naar voet. Elke keer als er een Schot in beeld kwam, rende die heel hard over het veld, om de bal vervolgens heldhaftig het stadion uit te poeieren. Ik besloot een biertje te bestellen voor mijn voetbalvrienden. Terwijl Kevin Strootman de bal nog eens breed speelde, en Virgil van Dijk ook, hadden we het over de #metoo discussie. Althans: over alle verge ten leraren en jeugdleiders met semi-pedoseksu- ele neigingen die we kenden. Dat waren er drie. Tegelijk probeerde Ryan Babel een bal aan te ne men. Dick Advocaat sloeg zijn armen over elkaar. Joel Veltman rende vol goede moed het veld in. Wij keuvelden verder over vrouwen, jeugdher inneringen, de stand op de ranglijst in de reserve tweede klasse, obscure voetbalshirtjes en de film avond van komende woensdag. In Aberdeen ging de bal nog altijd traag van voet naar voet, zo zag mijn ooghoek. Warempel, Oranje had met o-i gewonnen. Heel gek, maar pas onderweg naar huis realiseerde ik me dat Schotland-Nederland de eerste interland in tijden was waar ik geen stukje over hoefde te schrijven, omdat collega Maarten dat natuurlijk prima in zijn eentje afkon. Dat was enigszins dub bel, vooral omdat ik graag een keer in Aberdeen was geweest, maar toch voelde deze avond als een bijzondere ervaring, als iets verlossends, als een kleine bescheiden levensles - en als waterdicht be wijs dat elk nadeel zijn voordeel heeft, juist in deze tijden van voetbalcrisis. Ik bedoel: wat kan een mens toch ongelooflijk veel doen in negentig minuten. Liberty wil dat unieke auto blijft Operatie voor spits Willem II ijn hart stond even stil in rondje 38. Va der Jos Verstappen weet in de paddock van het circuit van Interlagos nog pre cies het plastic tafeltje aan te wij zen in de hospitalityruimte van Red Bull Racing, waarachter hij zich een jaar geleden kapot schrok, toen zijn zoon in de regen de muur in leek te glijden. „Hier zat ik. Naar de tv te kijken. En ik dacht heel even: shit, voorbij Maar nee. Een potentieel groot drama werd door Max Verstappen in een fractie van een seconde omgetoverd tot een briljant mo ment. Al slippend corrigeerde hij zijn wagen terug op de baan. Het cruciale openingsstuk van de meest imponerende regenrace sinds Ayrton Senna's doorbraak in het natte Monaco in 1984 en de zege van Michael Schumacher in Spanje (1996). Want hoe mooi die inhaalrace in de slotrondes ook was vanaf P16. Hoe gedurfd die in haalactie op Nico Rosberg. Het was er allemaal niet eens van ge komen als Verstappen eerder niet had gespot met de Formule ï-wet- ten. Bij het opdraaien van start-fi- nish raakte de Nederlander in de 38ste ronde, rijdend op positie twee, met zijn linker voorband de kerbs. En weg gleed de auto op de spekgladde ondergrond. Een drift van jewelste. „Oh nee", schreeuwde Ziggo-commentator Olav Mol dik een miljoen huiska mers in Nederland in, toen de Limburger helemaal haaks over het circuit gleed, met zijn neus richting muur. „Hij is 'm kwijt. Maar.hijhoudt 'm." Een schaterlach bij Mol, na die zelf getrokken conclusie. Uit on geloof. En bewondering. Want wat hier gebeurde, kon helemaal niet. Net voor de impact met de muur, trok Verstappen zijn bolide weer naar rechts en terug, het as falt op. Om vervolgens doodleuk zijn tweede plaats nog te verdedi gen op Nico Rosberg. „Holy shit, wat een autocontrole", besloot REGENMEESTER Mol. En daarmee zei de commen tator geen woord teveel, volgens vader Verstappen. „Heel veel an deren hadden de auto in die situa tie total loss gereden. Ik ook, denk ik", geeft de voormalig Formule 1- piloot, in zijn hoogtijdagen toch ook een meester in de regen, met een toe. Ongeloof Coureur Tom Coronel heeft die avond het bewuste moment thuis nog een paar keer vol ongeloof te rugkeken. „Die wagen stond vol ledig haaks, Max had die auto plat moeten rijden.Ik dacht alleen maar: verdomme, waarom kan ik dit niet?" Die vraag omdraaien is min stens zo relevant. Waarom kan Max Verstappen het wel? Pa Jos: „Op diezelfde plek gebeurden er die race nog twee incidenten en twee keer vlogen ze er af. Max was de enige die eruit kwam." Is dat aangeboren gevoel? Aan- zaterdag 11 november 2017 GO @sjoerd mossou Levensles Die rare uitbouw in de hoek, pal naast de FORMULE 1 Eigenaar Li berty Media van de For mule 1 heeft Ferrari ge rustgesteld. „We willen niet zoals ge vreesd twintig identieke au to's, we willen dat de teams de mogelijk heid blijven houden hun eigen unieke auto te ont wikkelen", zei de nieuwe commercieel directeur Chase Carey (foto). VOETBAL Willem II kan voorlopig niet over Etien Ve- likonja (foto) beschikken. De 28-jarige Sloveense aanvaller moet een operatie aan zijn knie on dergaan. Fran Sol is wel weer op de weg terug bij de Tilbur- gers. De Spaanse spits werd onlangs ge opereerd aan een tumor in zijn teelbal. O fi. (0 'Wat j e zag, kon Arjan Schouten Interlagos INTERLAGOS Met een vierde en een vijfde plaats in de vrijdagtrainingen niet ver achter de sterke Mercedes- sen draaide Max Verstappen in het broeierige Interlagos vast warm voor een hete zon dag. Vorig jaar was het welis waar een regenspektakel op het Autódromo José Carlos Pace, morgen zal de Limbur ger het echter in de zon moe ten doen. Dat hoeft niet per se een probleem te zijn voor een sterke uitslag, zo liet Ver stappen onlangs in Maleisië en Mexico zien, waar hij twee keer won onder droge, warme omstandigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26