tt Overal op de J' Gegarandeer zaak perfecte zakelijk E 21 waarin vaak hele regio's in Europa en Amerika gespecialiseerd waren. Voor die regio's betekende de komst van China op de wereld markt een drama. Fabrieken sloten en mensen raakten werkloos. Dat is kort gezegd de China shock." De Italianen stellen dat in Ne derland de gevolgen van de 'China shock' zeer ongelijk verdeeld zijn over de regio's. „In Utrecht bij voorbeeld, hebben de mensen er De boosheid verspreidt zich als een sociale olievlek over de regio vrijwel niets van ge merkt, omdat het een dienstenstad is. Op plaatsen waar de maakin dustrie bloeide, wordt het al las tiger. Maar het zwaarst hadden de mensen het in regio's als Noord-Brabant en Limburg, waar de maakindustrie werd ingehaald door China. Denk Italo Colan- aan textielverwerking, leerindu- tone. foto bart strie of elektronica, precies de acti- hoogveld viteiten waarin de Chinezen indu strialiseerden." „Het is een mix van veranderin gen. Werk is uitbesteed naar China. Fabrieken zijn vertrokken naar lagelonenlanden. Maar ook zijn veel spullen die in Nederland werden gemaakt gewoon uit de markt gedrukt door China. Politici en beleidsmakers dachten vele ja ren dat dit een tijdelijke bijwer king van de wereldhandel zou zijn, waarvan verder iedereen beter werd. Maar wij tonen aan dat het ver dwijnen van economische activiteit in een regio nog tientallen jaren doorwerkt in bbp-veriies en zelfs nu nog een groot deel van het stemgedrag verklaart op par tijen als de PVV." „Wie in een regio leeft waar de economie is ingezakt door de wereldhandel, is eerder werkloos of kent mensen die dat zijn. Wie werk heeft in deze re gio's, is eerder actiefin een be roep waarin ook migranten instro men. Mensen voelen dat zij concurreren met migranten om werk en om sociale voorzieningen. Als er dan een politicus opstaat die zegt dat het allemaal de schuld van de migranten is, dan is dat een begrijpelijk, aantrekkelijk verhaal. „De boosheid over wat er met mensen in de regio is gebeurd, verspreidt zich als een sociale olievlek door de regio. Wat ons opvalt is dat de neiging om ex treemrechts te stemmen in deze regio's ook groter is onder mensen die niet zijn getroffen door werk loosheid of zelfs niet in een kwets bare sector werken. De enige groep die zich daaraan lijkt te onttrekken zijn studenten. Maar goed, studenten zijn dan ook vaak zelf'import'." China shock De eerste 3 maanden J zakelijk internet Of je nu een kantoor op zolder hebt of met meerdere collega's in een kantoortuin werkt, de wifi moet perfect werken. Kies daarom nu voor zakelijk internet van Ziggo en geniet van de Ziggo Power Promise. CÜj Wifi afgestemd op jouw zaak 11) Supersterk modem of access point Engineer die pas weggaat als alles overal werkt Ga naar ziggo.nl/perfectewifi of bel 0800 - 0640 zaterdag 11 november 2017 GO dupe van goedkoop China Italo Colantone Wat is er precies gebeurd in die regio's? De PVV-stem ging toch vooral over migranten? De Italiaanse wetenschappers bekeken de ontwikke lingen in de regio's over een periode van 23 jaar. Met name Noord-Brabant voelt de effecten van de import van Chinese goederen. weinig impact veel impact korting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21