Alliander riskeert 2 miljoen boete voor dwarszitten Nuon DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 UI Q. D UI UI CHINA SHOCK ONDERZOEK Nederlandse regio's die vóór 1988 floreerden in de maakindustrie, kregen grote klappen sinds China op de wereld markt is. De politieke 'ruk naar rechts is ook te verklaren door de 'China shock'. In de bestuurskamer van Unile ver, Akzo of Shell vinden ze het logisch dat politici meewerken aan het beschermen van het Hol lands tafelzilver. Daarom moet de dividendbelasting voor buiten landse beleggers omlaag, vinden zij. Toegegeven, op alleen Nederlands kapitaal kan zo'n bedrijf niet varen. Ze hebben buitenlandse poen no dig. Dat geld struint momenteel door de VS en China op zoek naar een goed boerend bedrijf. Het is in ons aller belang dat be drijven als Unilever en Shell die goedboerende bedrijven zijn. Als zij minder kunnen investeren, leggen ze uiteindelijk het loodje. Daarna volgt onze economie als geheel. Tuurlijk we hebben een groot en sterk mkb, maar dat draait voor een groot deel op de orders van het grootbedrijf. hoe belangrijk ze voor ons zijn, dur ven ze te zeggen: 'Als jullie ons niet fiscaal pleasen, trekken we ons terug in Engeland, waar mevrouw May alles aangrijpt om ons te houden na de brexit.' Dat kun je een dreige ment noemen of een kille zakelijke constatering. Of het waar is, is ook nog een open vraag. We leven in een netwerk van fiscale afspraken, die vooral voordelig zijn voor de fiscaal adviseurs die door de bomen het bos nog zien. Het Cen traal Planbureau zegt geen goede studies te kennen naar het daad werkelijke effect van verlaging van dividendbelasting voor bedrijven. Macro-economen constateren met gebrekkig bewijs dat het ineffectief is. Wat is waar? Willen we het risico nemen om stoer te zeggen dat wij niet chantabel zijn met dreigement van multinationals om te vertrek ken? Wat als ze het toch doen? Afgelopen week troffen de grote bazen van onze kroonjuwelen, ambtenaren en oud-politici elkaar in besloten kring. Belasting betalen wordt door die bedrijven belangrijk gevonden, omdat sociale zekerheid ook in hun voordeel werkt. Men maakt zich ernstig zorgen over de protectionistische koers die onze kere Nederlanders varen. Maar als Nieuwsuur-presentatrice Mariëlle Tweebeeke begint over hogere be lastingen om mensen meer zeker- Willen we het risico nemen om stoer te zeggen dat wij niet chantabel zijn? heid te bieden, komt de terugtrek kende beweging razendsnel op tafel: 'We kunnen niet meer belas ting betalen dan zo min mogelijk, anders prijzen we onszelf uit de markt', zegt een CEO. Een oud poli ticus spreekt uit zijn hart als hij zegt: 'Ik weet dat wij altijd wel er gens falen in de politiek, maar wat als jullie [bedrijven] eens niet maximaal misbruik maken van ons onvermogen?' Dat zijn ware en moedige woorden, die opvallend genoeg altijd pas komen als politici teruggetreden zijn. Ik ben ervan overtuigd dat als be drijven wat kunnen verdienen aan een sterk sociaal stelsel, ze het geza menlijk voor mekaar krijgen. Dan melken ze de publieke zaak niet tot de bodem uit. Denk aan het kli maatakkoord. In Nederland liepen de multinationals voorop om te vra gen om strengere milieuregels. Be drijven zagen in dat ze geld konden verdienen met minder C02-uit- stoot, zodra de overheid de grens oplegt aan iedereen. Met belastin gen zou het ook moeten kunnen. Als het bedrijfsleven echt baat heeft bij ons sociaal stelsel, zoals het be weert, dan kan het ook gezamenlijk lobbyen voor hogere bedrijfslasten. Arcelor Mittal 'l' Boskalis Altice Dat stellen weten schappers Italo Colantone en Piero Stanig van de Bocconi Universiteit in Mi laan op basis van nieuwe cijfers. De Italianen zeggen dat er in Ne derland een direct verband bestaat tussen de negatieve gevolgen van de globalisering, zoals toegeno men werkloosheid, en het rechtse stemgedrag in bepaalde regio's. Colantone, die afgelopen week even terug was bij de Erasmus School of Economics, waar hij jarenlang universitair docent was, bestudeerde met Stanig alle ver kiezingsprogramma's van alle Ne derlandse partijen tussen 1989 en 2012. Volgens de Italianen komt het nationalistische gedachtegoed van de PW niet uit de lucht val len. „Deze ideeën zag je ook al bij de LPF en Leefbaar Nederland. Maar de programma's van de cen trumrechtse partijen schuiven steeds meer de kant op van het nationalisme en protectionisme. In die 23 jaar tijd zien we dat hoe meer regio's werden weggecon curreerd vanuit China, hoe vaker de inwoners nationalistisch en extreemrechts stemmen." „China heeft zich sinds eind jaren 80 in een rap tempo ontwik keld van een agrarische samenle ving naar een industriële front runner. Producten uit China con curreerden zwaar met producten Het is al langer een grote ergernis van energiebedrijven: netbeheer ders die met belastinggeld com merciële initiatieven ontplooien op het gebied van duurzaamheid, zo als laadpalen en isolatie van huizen. Alliander is een van die partijen. Met dochter Allego stapte de netbe heerder in 2014 in de markt voor elektrische laadpalen als 'totaalaan bieder van laadoplossingen', inclu sief het leveren van stroom. Dat is in strijd met de Elektriciteitswet, claimt Nuon, dat vorig jaar naar de rechter stapte. Netbeheerders heb ben de wettelijke taak voor be trouwbare stroom- en gasnetten te zorgen. Stroom leveren is sinds de splitsing in 2009 de taak van com merciële energiebedrijven. Allego poogde het probleem te ondervangen door een overeen komst te sluiten met duurzame stroomleverancier Vandebron. Toe zichthouder ACM was tevreden en brak een onderzoek naar Allego af, maar volgens Nuon wekt Allego nog steeds de indruk dat het stroom kan leveren. De rechtbank in Arnhem was het vorig jaar met Nuon eens, en het gerechtshof be vestigde die uitspraak deze week. Allego krijgt een dwangsom van 50.000 euro voor elke nieuwe over treding, met een maximum van 2 miljoen euro. Het Hof wijst op de deze zomer door Allego gewonnen aanbeste ding voor twee taxi-snellaadpalen bij Eindhoven Centraal. „Door in schrijving heeft zij aangeboden elektriciteit te leveren voor de twee W> De netbeheerder wekt nog steeds de indruk dat het ook energie kan leveren snellaadpalen", aldus de rechters. Het hof stelt verder dat de ge meente Eindhoven het contract slechts met Allego afsloot. Vande bron of andere stroomleveranciers staan er volledig buiten. Nuon reageert verheugd in een verklaring: „Met deze uitspraak wordt bevestigd dat Allego geen laadpalen mag exploiteren als de levering van elektriciteit daarvan onderdeel is. Ook mag Allego zich niet presenteren als 'ontzorger' op het gebied van laadoplossingen, omdat dat impliceert dat Allego daarmee ook elektriciteit levert." @sandraphlippen Belastina Doordat die grote jongens weten 1 Amazon komt er in volle vaart aan. Het is te hopen voor Bol en CoolBlue dat ze schrap staan. Het aantal emissie rechten in Europa wordt teruggebracht, maar het gaat langzaam. Veel te langzaam. De prijs voor vervuiling moet dringend veel hoger om effect te hebben op het milieu. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 11 november 2017 GO Hef staal concern werd beloond voor zijn goede kwar taalresultaten. Het kwartaal bericht van de baggeraar viel in minder goede aarde bij de beleggers. Er werd eerst positief gerea geerd op het nieuws dat de topman is ver vangen, maar het aandeel zakte toch weer weg. De funderings specialist leverde afgelopen kwar taal teleurstel lende prestaties. 0) E o 'Zuiden de Sandra Phlippen Rotterdam Wat is de 'China shock' precies? Netbeheerder Alliander maakt zich schuldig aan oneerlijke concurrentie op het gebied van elektrische laadpalen. Dat oordeelt het gerechtshof in Arnhem. Het bedrijf kan tot 2 miljoen euro boete krijgen. David Bremmer Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20