Paul de Leeuw II Al1.500fans doneren30.000dollar 19 Ik bel hem nog even en zeg: Je kunt Beau als haas gebruiken Misschien komt het vreemd over, maar Julie Briskman voelt zich prima na haar ontslag. De Ameri kaanse uit de staat Virginia, die werd ontslagen omdat ze haar mid delvinger opstak naar de presiden tiële stoet van Donald Trump, ont vangt vanuit de hele wereld steun betuigingen. De president was op weg naar de golfbaan van Sterling en passeerde Briskman toen ze haar fietsrondje maakte. Geen geldzorgen Geldzorgen heeft de nu werkloze vrouw van 50 in ieder geval niet. Een spontane crowdfunding na haar ontslag heeft al 30.000 dollar opgebracht. Zo'n 1.500 fans hebben geld overgemaakt aan hun heldin. De hele week worden er al boeket ten thuisbezorgd, vaak ook ano niem. Tv-presentator Stephen Col bert gaf Briskman zijn zegen: „Nie mand heeft de stemming in het land beter weergegeven. Lang mag zij (met haar vinger) zwaaien." #longmayshewave (lang mag ze zwaaien) is inmiddels een popu laire hashtag in de Verenigde Sta ten. Briskman werkte voor Akima LLC, een pr-bedrijf dat opdrachten voor de overheid uitvoert maar ook fi nancieel bijdroeg aan de campagne van presidentskandidaat Donald Trump. Briskman verzorgde de Fa- cebookpagina van het bedrijf. Ze werd min of meer toevallig van achteren en onherkenbaar gefoto grafeerd door een professionele fo tograaf. Ze zei haar baas dat zij het was en plaatste de foto zonder com mentaar online op haar eigen Twit ter- en Facebookaccount. Flaar bazen ontsloegen haar daarop op formele gronden. 'Activi teiten op sociale media die discri- Niemand heeft de stemming in het land beter weergegeven dan Julie Briskman minerende, obscene of bedreigende inhoud omhelzen of voor een vij andige werkomgeving zorgen of gelijkaardig gedrag zullen niet ge tolereerd worden en beteugeld worden, mogelijks met het stopzet ten van de tewerkstelling', zo staat in de gedragscode van het bedrijf. Onder de hashtag #AkimaLLC hebben medestanders van Briskman het bedrijf nu op de kor rel genomen. Er is een oproep tot een boycot van alle diensten. Briskman maakt geen geheim van haar politieke kleur: ze is een overtuigd Democraat. Als vrijwilli ger geeft ze les op de zondagsschool en de lokale lagere school. Ook do ceert ze op een yogaschool. Deze scholen hebben de afgelopen dagen mails gekregen van boze Trump- fans die vinden dat ze ook daar ont slagen moet worden wegens bele diging van het staatshoofd. Normaliter steekt ze geen beledi gende vingers op naar Republi keinse presidenten, reageert Briskman, maar deze heeft, volgens haar, het respect voor het ambt zelf verkwanseld. Tegenover verschil lende Amerikaanse media ver klaarde ze dat ze tijdens haar fiets tocht aan het nadenken was over de staat waarin het land zich bevindt. Flet stoorde haar mateloos, zegt ze, dat Donald Trump alweer op weg was naar de golfbaan, terwijl vol gens haar twee derde van de bewo ners van het door een orkaan ge troffen Puerto Rico nog in grote problemen verkeren. Cultstatus Ze overweegt nu een politieke car rière, al heeft ze uit heel het land tientallen banen aangeboden ge kregen. Aan bekendheid ontbreekt het haar niet. Ze zag het aantal vol gers op Twitter exploderen, van 24 vorige maand naar 17.000 nu. De al leenstaande moeder met twee tie nerkinderen krijgt overwegend steunbetuigingen, maar wordt ook grof beledigd door Trumpfans. Zelfs haar fiets, een blauwe Trek Hybrid, geniet cultstatus. Zondagochtend om tien over half vijf propt mijn New York City Marathonman een bord pasta naar binnen. Hij hijst zich in zijn run nerskostuumpje, doet een bom- gordel om met gelletjes en an dere oppeppertjes voor dik 42 ki lometer hardlopen door de stra ten van New York. Met 51.000 an dere marathonners. „Joh, blijf toch hier!" probeer ik nog. Hij antwoordt: „Ja wat een gedoe hè?" Dan loopt hij de deur uit om ruim negen uur later te finishen in Central Park. Ik ben erbij, want bij premières en andere speciale gebeurtenis sen waarin ik een rol speel, staat hij altijd trouw aan mijn zijde. Vanzelfsprekend ben ik dus nu degene die tracht te fungeren als de vleugels van zijn vlucht. Ik duik terug in bed want pas rond twaalf uur hoefik volgens afspraak op de hoek van First Avenue en 71st Street te staan, waar hij langsloopt. Op Twitter lees ik dat Beau van Erven Do rens ook meeloopt en een tijd hoopt te klokken van 3.45 uur. Dat is ook de streeftijd van mijn marathonman. Ik bel hem nog even: „Je kunt Beau als haas ge bruiken!" onze kinderen hem in Nederland op de voet volgen. Ook zijn ou ders en verdere familie appen dat-ie lekker gaat. Ik fiets van Up per New York naar 71st Street en probeer een plekje langs de route te vinden. Uiteindelijk sta ik tus sen een groep Zwitsers die met koebellen hun dierbaren aan moedigen. Een teringherrie. Grote borden met de gezichten van twee Zwitserse deelnemers ontnemen me het uitzicht. Maar ik zie hem. Hij loopt met een galante tred en lacht me toe. „Je gaat hartstikke goed!" roep ik hem nog na. Nummer 16.595 gaat als een speer. Beau van Erven Dorens zie ik niet, maar ik heb wei nig tijd want ik moet naar ons tweede mee- tingpoint. Ik spring op mijn fiets om naar 120th Street/5th Avenue te rijden, waar we wonen. Daar arriveert hij een klein uurtje later, met al zo'n 32 kilometer in de benen. Hij om helst me. „Heb je Beau nog gezien?" „Ik ben een beetje moe!" zucht hij en meteen rent hij weer ver der. „Wil je koffie?" roep ik nog. Daarna fiets ik als een dolle naar de finish. Daar kun je hem niet meteen opvangen. Op 72nd Street is de plek waar ze uit Cen tral Park komen. Gekleed in lange blauwe poncho's lijken ze wel blauwe smurfen die kapot zijn na meer dan 42 kilometer rennen. Eén lange stille tocht, mijn stralende man loopt ertus sen en valt dan in mijn armen. „Pfffiff.ik ben kapot!" fietsen, maar dat moet je niet zeggen tegen iemand die net 42 kilometer hardgelopen heeft. „Dit moeten we snel nog eens overdoen", zeg ik dan maar. Die avond vieren we feest met andere medaillewinnaars en de volgende dag worden we wakker met een kater die zijn weerga niet kent. „Hee marathonman!" begroet ik hem als hij zijn ogen opent. „Maar wel jouw mkarathon- man!" is zijn reactie. In de krant lees ik dat Beau zichzelf na 12 kilometer heeft op geblazen en teleurgesteld is. Ik lees niks over mijn man. Die kwam als 7.855ste over de finish in 3.42.59 uur. Hij vloog. zaterdag 11 november 2017 GO De foto die Julie uiteindelijk haar baan kostte, fotoafp 'Middelvingervrouw' Julie wordt in VS bejubeld of verguisd Julie Briskman werd wereld nieuws toen ze eerder deze week haar middelvinger opstak naar president Donald Trump. Het kostte haar haar baan. Nu wordt de Amerikaanse bejubeld of verketterd. Bob van Huët Richmond -Stephen Colbert Marathon Via de marathonapp kunnen Ik ben ook kapot van het harde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19