17 550 miljoen voor Sint Maarten Het kabinet trekt 550 miljoen euro uit voor de wederopbouw van Sint Maarten. Voor de we deropbouw van Saba en Sint Eustatius wordt nog eens 67 miljoen euro uitgetrokken. Voor Sint Maarten geldt dat het eilandbestuur wel eerst ak koord moet gaan met de voor waarden die Nederland aan de hulp stelt. Zo wil Nederland op het eiland dat in september van dit jaar werd getroffen door de verwoestende orkaan Irma, de grenscontroles overnemen en een integriteitskamer instellen. Die moet erop toezien dat het geld uit het hulpfonds op een verantwoorde wijze wordt be steed en corruptie wordt voor komen. „Er wordt voorlopig niets overgemaakt", zei pre mier Mark Rutte gisteren. Eerst moeten de voorwaarden geac cepteerd worden. Het geld gaat niet naar de regering van Sint Maarten, maar naar projecten. De afgelopen weken is er veel onzekerheid ontstaan over het hulpfonds. Premier William Marlin wilde niet akkoord gaan met de voorwaarden en werd door het parlement van het ei land afgezet. Pedofiel in Nepal gepakt Vegan Streaker vrijgelaten Catalaans politica vrij De NAVO stond er sinds de Koude Oorlog niet zo slecht voor als nu. Snel tekort brandstof en medicijnen Jemen Jemen raakt binnen een maand verstoken van brand stof en medicijnen. De door Saoedi-Arabië geleide coali tie laat al bijna een week geen humanitaire hulp toe in Je men. Daarvoor waarschuwt het Kinderfonds van de Ver enigde Naties Unicef. De coalitie, die tegen de Houthi-rebellen in Jemen vecht, heeft alle toegangen per lucht, land en zee tot het Arabische schiereiland geslo ten. park, vraagt ze zich vertwijfeld af waarom hij haar op de wang kust en niet op de mond. „Hij moest haar opnieuw vertellen dat de verkering uit was." De VIN-therapie slaat aan. Na veertien weken behandeling is Britt bij bewustzijn. Het perspec tief is onduidelijk. Er wordt gewaarschuwd dat ze misschien veroordeeld zal blijven tot haar bed of rolstoel. Britt is een vechter. Het gaat boven ver wachting. Ze wonen nu in een aangepaste woning met automatische deuren en schuifdeuren en de keuken is in hoogte verstelbaar. Sjef en Sandra weten dat de oude Britt nooit meer terugkomt. Ze lacht veel, maar het is geen schateren meer. Ze kletst de oren van je hoofd, maar praten gaat moeizaam. Ze kan schrijven, maar de bibberige letters verraden haar trillende handen. Sandra: „Schrijven gaat moeizaam. Dat vindt ze heel erg. Ze kon vroeger heel mooi teke nen. Het zit wel in haar hoofd, maar het komt niet meer uit haar vingers." Ze hebben meegewerkt aan het boek Mijn kind in coma, om andere ouders steun te bieden. Het ver haal van Ajax-voetballer Appie Nouri, die in juli in coma raakte nadat hij tijdens een wedstrijd in el kaar was gezakt, brengt ook bij hen veel naar bo ven. Sandra: „We wisten niet wat ons te wachten stond. Na het ongeluk dacht ik: in de zomer gaan we weer op vakantie en is alles weer bij het oude." Sjef adviseert ouders hun hart te volgen: „Koester de laatste lach en de glinstering in de ogen van je kind. Dat biedt veel steun in moeilijke tijden. Houd altijd hoop." Hij zal nooit het laatste gesprek vergeten dat hij met de 'oude Britt' had. Het was de ochtend van het ongeluk. „Ik lag nog in bed, het was slecht weer. Ik vroeg of ik haar niet met de auto moest brengen. Ze zei: ik pak de fiets wel. Dan heb ik wat beweging..." Sjef is gestopt met werken. Hij gaat naar een psy choloog. „Ik worstel steeds meer met het gemis van vroeger. Ik denk veel aan de leuke momenten die we hadden. Als praten moeilijk is voor Britt, denk ik aan de karaokeliedjes die we samen zon gen. Ze is nog steeds gek op biefstuk, maar ze eet nu liever vis, omdat ze dat wél zelf kan snijden. Ik ben trots op wat ze doet, maar ook verdrietig om dat dingen haar zo veel moeite kosten." Britt gaat nog steeds met kleine stapjes voor uit. Ze is lid van een carnavalsvereniging en heeft haar grote hobby, sieraden maken, met hulp van een goudsmid opgepakt. Ze heeft een driewieler- fiets en een rollator, en elke week krijgt ze kracht training, hydrotherapie, ergotherapie en gaat ze naar de dagbesteding. „Britt is nooit boos of verdrietig", zeggen haar ouders. „Sinds het ongeluk hebben we nog geen traan bij haar gezien. We hadden nooit durven ho pen dat Britt zover zou zijn als nu. Zelf accepteert ze nog niet dat ze niet meer de oude wordt. Ze wil nog veel meer. Autorijden, een vriend, moeder worden. We zeggen niet dat het niet haalbaar is, maar moedigen het ook niet aan.We weten niet waar het eindigt. Britt stelt steeds nieuwe doelen. Daar haalt ze energie uit. Zolang zij de energie heeft om verder te gaan, kunnen wij dat ook." zaterdag 11 november 2017 SINT MAARTEN KATHMANDU Een 75-jarige Ne derlander is giste ren in Nepal opge pakt in een onder zoek naar seksueel misbruik van kinde ren in het buiten land en kinder porno. In hetzelfde onderzoek is in Ne derland een 46-ja- rige man opgepakt, laat het Openbaar Ministerie weten. Hij mag alleen met zijn advocaat contact hebben. Vier wonin gen in Nederland, waaronder die van de opgepakte man, zijn doorzocht. TOKIO Peter Janssen (32), alias de Vegan Streaker, is in Japan vrijgelaten. Hij heeft een boete betaald van 11.000 euro omdat hij tijdens een dolfijnenshow in het water sprong als protest tegen de slachting van dolfij nen in de Japanse stad Taiji. BARCELONA De voorzitter van het Catalaanse re- gioparlement, Carme Forcadell, is gisteren na betaling van een borgsom vrijgelaten. Een dag eerder werd ze vastgezet in het kader van het on derzoek naar rebel lie, opruiing en mis bruik van publieke gelden. De voor waarden van de vrij lating verhinderen mogelijk haar deel name aan de Cata laanse parlements verkiezingen in de cember. Jongeren namen gisteren schepnetten ter hand: zij deden mee aan de actie Plastic Whale (plastic walvis) om de grachten van Amsterdam een schoonmaakbeurt te geven. Zij visten plastic en ander zwerfafval uit het water. Het was de derde keer dat de actie werd gehouden, foto piroschka van de wouw/anp De Adviesraad Internationale Vraagstukken (AIV) luidt de noodklok over de staat van de alliantie. SANAA Britt en haar ouders Sjef en Sandra. „Zolang Britt de energie heeft om verder te gaan, kun nen wij dat ook." foto joyce van belkom Mijn kind in coma, Emily Zuiderwijk en Ronald Peijnenburg (red.), Libra Revalidatie Audiologie. SCHOONMAAK GRACHTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17