iikm-wê 16 UIT COMA REVALIDATIE Zes jaar geleden hing het leven van Britt Mollen aan een zijden draad. Na een ongeluk raakte ze in coma. Haar ouders Sjef en Sandra vertellen over hun leven met een dochter die nooit meer de oude zal zijn. Haar ogen waren open en ze volgde ons. Maar ze had een lege, trieste blik e lange, blonde vlecht van Britt (25) ligt nog steeds in een kast. Met pijn in het hart hebben Sjef en Sandra Mollen (beiden 53) hem zes jaar geleden laten af knippen toen hun dochter in coma lag. „We wilden het liever niet, en Britt zou het sowieso nooit gewild heb ben", zegt Sandra. „Maar er viel niet doorheen te kammen. We hebben de vlecht bewaard, mocht ze ernaar vragen. Dat heeft ze nooit gedaan." De haren zijn weer aangegroeid. Trots en ont roerd kijken Sjef en Sandra hoe Britt door het huis schuifelt achter haar rollator. Ze horen haar vertel len over haar grote passie: sieraden maken. Op de laptop bladeren ze door foto's vanaf de dag dat ze in coma raakte. Velen zijn voorzien van een persoonlijk tekstje. Hoeveel ze van haar hou den. Hoe trots ze zijn dat ze weer zelfstandig kan ademen. Hoe gelukkig ze worden als haar hand, voet en ogen reageren als ze tegen haar praten. Dat ze moet blijven geloven, en dat alles goed komt. Sjef: „Als Britt in een dip zit, laten we zien hoe ze er toen bij lag en hoe ver ze nu is gekomen." Zes jaar geleden lag Britt aan een beademings machine in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg. Op 10 november 2011 wordt ze op de fiets geschept door een auto die door rood rijdt. Sjef: „Britt lag in coma. De arts zei dat we ons op het ergste moesten voorbereiden. De grond zakte onder mijn voeten weg."Aan de linkerkant wordt acuut een deel van haar schedel verwijderd om de druk op de hersen stam door bloedingen te verlichten. Ze moeten toestemming geven voor reanimatie en orgaando natie. De pastor wil haar volgens katholiek gebruik 'bedienen' met de laatste sacramenten. „Dat wilde ik niet", zegt Sjef. „Het voelde alsof we afscheid van haar moesten nemen. Hij heeft wel ziekenzal ving gedaan." Britt doorstaat de operatie. Sjef, Sandra en hun zoon Niels zitten continu aan haar bed. Uren, da gen, weken. Ze praten tegen haar, huilen en lachen, vertellen de verpleging hoe de oude Britt was. Vro lijk, gezellig, eerlijk, sociaal en zachtaardig. Sandra leest elke dag aan haar bed voor. „Haar hartslag was heel hoog. Als ik voorlas, werd ze rustiger." Artsen controleren dagelijks of haar pupillen reageren. Het zijn slopende momenten als de art sen twijfelen, terwijl Sjef en Sandra wel een reactie BRITT menen te zien. „Als we haar vingers zagen bewe gen, zeiden ze dat het stuiptrekkingen waren. We voelden ons machteloos. Als de artsen geen veran dering zien, stoppen ze met behandelen." Na een paar weken kan Britt van de beademing af. Ze ontwaakt langzaam uit de coma. Ze maakt geluid, reageert op pijnprikkels en kan kort in een rolstoel met hoofdsteun zitten. Sjef: „Haar ogen waren open en ze volgde ons. Maar ze had een lege, trieste blik. Alsof ze door je heen keek." Vlak voor kerst verhuist Britt naar het naastge legen revalidatiecentrum Leijpark. Dat heeft als enige in Nederland een speciaal behandelpro gramma (Vroege Intensieve Neurorevalidatie, VIN) voor comapatiënten tot 25 jaar. Met zintuig lijke en cognitieve prikkels proberen ze Britt bij bewustzijn te brengen. Sjef: „Ze zeiden dat er geen garanties waren. En dat we ons kind van voor het ongeluk niet meer terug zullen krijgen." Britt krijgt logopedie, ergotherapie en fysiothe rapie. Ze moet alles opnieuw leren: haar balans be waren, rechtop zitten, praten en slikken. Aan de hand van oude foto's moet ze herinneringen te rugkrijgen, en spelenderwijs moet ze haar moto riek onder controle proberen te krijgen. Sjef en Sandra vragen zich af of de therapie wel zal aanslaan. Ze hebben een dubbel gevoel als ou ders van andere comapatiënten bericht krijgen dat hun kind bij bewustzijn is. Sjef: „Je bent ontzet tend blij voor hen. Tegelijk denk je: potverdomme. Omdat ons eigen kind nog niet zo ver is en we niet weten of ze ook bij bewustzijn komt." T-rV v'-T'-' nVv De vooruitgang gaat met stapjes. De lege bik in haar ogen wordt een blik van herkenning. Sjef: „Je moet geduld hebben. We hebben veel trotse mo menten meegemaakt. Toen ze voor het eerst een hapje yoghurt doorslikte of drinken door een rietje kon zuigen. Het was ontroerend toen ze voor het eerst weer een bal kon teruggooien." Sandra: „Toen ik huilend naast haar bed stond, ging haar hand langzaam naar me toe. Alsof ze me aan het troosten was." Emotioneel zijn de momenten dat Britt de eerste woordjes zegt. Als ze weer gaat bewegen, zich ver plaatst in een rolstoel en gaat eten. Tegelijk is het pijnlijk om te zien welke handelingen niet meer lukken en dat ze zich dingen niet meer herinnert. zaterdag 11 november 2017 GO Britt wordt nooit meer de oude, maar barst van de ambitie Tonny van der Mee Eersel Britt Mollen (25) wil dolgraag laten zien wat ze kan. Hoe ze zelf thee en koffie kan zetten, achter haar rollator loopt. In haar hobbyka mer hangen haar schilderwerken. Bij haar werkbank de monstreert ze hoe ze sieraden maakt. „Ik heb voor mijn moeder een han ger gemaakt voor haar verjaardag", zegt ze. Er zijn nog genoeg uitdagin gen voor Britt. Ze wil graag een brommobiel. En doet - met enige hulp - aan paal dansen. „Ik kan al boven de grond op mijn kop in de paal hangen." Aan de gevolgen van het ongeluk wil ze lie ver niet denken. „Ik ben mijn geheugen kwijt. Ik wil alleen nog vooruitkijken. Het is gebeurd. Ik kan er niks aan veranderen. Ik stop alles in een bo demloze kast. Daar kan heel veel in hoor", zegt ze la chend. „Ze dach ten dat ik niet meer uit mijn bed of rol stoel kon komen. Nu heb ik een fiets. Als ik foto's zie van toen, had ik niet durven hopen dat ik hier nu zit." V* Anderhalve maand voor het ongeluk ging haar verkering uit. Als haar ex op bezoek komt in Leij- —Vader Sjef 1 Britt en haar vader, 79 dagen na het ongeluk. Het meisje voordat het noodlot toesloeg. ►►Een kleine vier maanden na het ongeluk: Britt wil verder met haar leven. PRIVÉFOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16