Grijze bak wordt nog eenmaal per vier weken geleegd in Hulst Hulster oppositie: kabeltaks blijft een valkuil 7 BOSHUT VOGELS SPOTTEN Verscholen in de Clingse bossen ligt de boshut van Plet Zeeuwse Landschap. Een idyllisch, geheim plekje. atuurfotografen uit binnen- en buiten land komen er naar toe. De Vogelbescher ming gaf de boshut 4,5 sterren op een schaal van 5 en riep de hut uit tot fotohut van de maand november. Drijvende kracht achter de bos hut is vrijwilliger Timo Jansen uit Hulst. Hij ontvangt samen met zijn vrouw Irma en een kleine vrijwilligersgroep jaarlijks hon derden gasten in de voormalige ja gershut en vroegere opslagplaats voor gereedschap van de boswach ter. Timo is behalve gastheer óók decorbouwer: hij zorgt voor een optimale 'filmset' op de open plek tussen de eikenbomen, vogelkers en naaldbomen. Jaren geleden bedacht Timo, zelf fanatiek natuurfotograaf, het idee van een verhoogde vijver bij de hut. Vogels die komen drinken of badderen zijn zo op ooghoogte te fotograferen. Rondom de waterta fel heeft hij voederbakjes tussen het mos verstopt. Het 'bostheater' heeft een enorme aantrekkingskracht op al lerlei dieren, zo blijkt op deze zon- Je huurt de hut voor een hele dag. Maar overnachten mag niet nige middag al snel. Amper een kwartier nadat Timo wat pinda kaas heeft gesmeerd en pinda's en zonnebloempitjes in de bakjes strooit, heeft de fotograaf al een vink, pimpelmees, koolmees, grote bonte specht en merel voor zijn te lelens. Alleen de befaamde eek hoorntjes laten zich niet zien; daarvoor was de vroege morgen (of minder luidruchtig gebabbel) beter geweest. „Zelfs met een compact-camera of een mobieltje kun je hier al mooie plaatjes ma ken", weet Timo. De fotohut is luxe te noemen: hij biedt ruimte aan zes personen. Er staan stoelen en een tafel, er lig gen fleecedekens, er is stromend water, een elektrische- en houtka chel en er is koffie en vogelvoer bij de prijs inbegrepen. „Je huurt de hut voor een hele dag. Alleen over nachten mag niet." Timo maakt de gekste dingen mee. Bezoekers die in camouflage pak komen aanzetten of met 'Cha nel 5' op. Fotografen die amper weten hoe hun camera werkt of die willen afdingen op de huur prijs van vijftig euro, maar wel voor tienduizenden euro's aan ap paratuur bij zich hebben. Mensen die hem vragen 'hoe laat de eek hoorn komt?', of suikerklontjes of mandarijntjes neerleggen. „Alsof een dier die gaat pellen!" En soms ziet hij ook vervelende dingen. „Gloeiende, gloeiende" gromde hij laatst nog, toen bezoe kers kwistig vogelvoer hadden rondgestrooid. „Ik ben mijn hele vrije ochtend bezig geweest om de setting op te ruimen." HULST De begroting van de ge meente Hulst voor 2018 mag dan door de gemeenteraad zijn vastge steld, oppositiepartijen voorspellen nog beren op de weg. Clen de Kraker (VVD) vreest vooral de kabeltaks (precariobelas- ting), zei hij donderdag tijdens een gemeenteraadsvergadering. Hulst is daarover in een juridische strijd verwikkeld met netbeheerder En- duris. Die vindt het onterecht dat hij moet betalen voor de kabels die in gemeentegrond liggen. Dat vindt Hulst niet. De taks levert boven dien een half miljoen euro per jaar op. Als Hulst de zaak verliest, moet het wellicht miljoenen terugbeta len aan Enduris. De Kraker: „We zijn dan wel in beroep gegaan, die precariobelasting blijft toch eng." Dat vindt SP'er Ger van Unen ook. „Als we deze rechtszaak verlie zen, moeten we alles terugbetalen." Verantwoordelijk wethouder Adri Totté geeft Hulst echter een goede kans van Enduris te winnen. „We hebben de precario al niet meer structureel opgenomen in de be groting. En als we moeten terugbe talen, doen we dat uit de algemene reserve. Daar zit 14 miljoen in." Groot Hontenisse, Progressief Hulst en onafhankelijk raadslid Jos van Eek stemden tegen. Het voor stel het restafVal nog maar één keer in de vier weken te laten ophalen maakte de voorbije weken veel los in Hulst. Ook donderdag was de kritiek niet van de lucht. Onafhan kelijk raadslid Jos van Eek: „Als de grijze container een keer in de vier weken wordt opgehaald, krioelt het van het ongedierte." Mare de Maat van Progressief Hulst sprak zelfs over 'volksverlakkerij'. Plastic Het plan voorziet verder in het om de week ophalen van plastic. Op ini tiatief van René van den Kieboom (Groot Hontenisse) en CDA'er Ka- rel Martinet worden de daarvoor bestemde afValzakken gratis ver strekt. De christen-democraten hebben ook afgedwongen dat in- continentiemateriaal en luiers wor den opgehaald. Niet alle wensen van Groot Hontenisse werden in gewilligd. De partij wilde dat de grijze container 'gewoon' om de week geleegd zou worden, maar dan volgens het credo 'de vervuiler betaalt en scheiden loont'. Dat le verde weinig steun op van collega raadsleden en wethouder Diana van Damme. Registreren hoeveel elk huishouden verspilt, is volgens haar niet te doen en te duur, omdat de kliko's dan gechipt moeten wor den. In juni of juli zal de gemeente het beleid evalueren. zaterdag 11 november 2017 ZV Hoe laat komt de eekhoorn? Pascalle Cappetti Ciinge Een toenemend aantal mensen in Nederland houdt zich volgens stichting Het Zeeuwse Landschap bezig met natuurfotografie. Het is een mooie manier om de natuur te beleven, vindt directeur Marten Hemminga. Het succes van de Boshut Clinge is voor het Zeeuwse Landschap reden om meer fotohutten in de provincie te realiseren. Volgend jaar hoopt het er één te bouwen bij de eendenkooi in Sint Phi- lipsland. Bonte Specht, foto'scamileschelstraete - Timo Jansen, vrijwilliger Boshut Clinge is te boeken via boshutclinge@gmail.com. Die- renfoto's staan op Facebook. Koolmees. Timo Jansen in de weer met de watertafel. Er is een voorraad zaden en noten om vogels te lokken. Het is officieel: vanaf 1 januari leegt de vuilniswagen nog maar één keer in de vier weken de grijze container in de gemeente Hulst. De gemeenteraad heeft dat donderdagavond besloten. Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 144