Kwestie Thermphos lijkt wel een hamerstuk 3 Koperen Tuin Een vergadering van Provinciale Staten kent hamerstukken en be- handelstukken. Hamerstukken zijn in commissies voorbereid en wor den zonder verdere discussie aan genomen. Over behandelstukken wordt gedebatteerd en lang niet al tijd is zeker of die voorstellen van het dagelijks provinciebestuur wor den aangenomen. Gisteren debatteerden de Staten over de begroting 2018, inclusief het voorstel om 27,7 miljoen euro uit te trekken voor de schoonmaak van het terrein van Thermphos, de fos- forfabriek in Vlissingen-Oost die in 2012 failliet ging. Het Rijk en haven bedrijf Zeeland Seaports leggen hetzelfde bedrag op tafel, zodat de sanering over een paar jaar kan worden afgerond. Natuurlijk was Thermphos gisteren een behan- delstuk, maar over de kwestie is het afgelopen jaar zoveel vergaderd, dat sommige fracties er geen woord meer aan vuil maakten. De provincie haalt het geld uit de reserves, die de komende vijftien jaar weer worden aangevuld. Be halve de SP, die gisteren ouderwets overal tegen stemde, besefte elke partij dat er geen andere keuze is. Er was zelfs lof voor Gedeputeerde Staten, omdat de motorrijtuigenbe- Wij fietsen graag Zeeland het regeerakkoord in lasting niet omhoog hoeft en er ook nog 9,4 miljoen euro kan worden geïnvesteerd in de regionale econo mie, in lijn met de adviezen die oud-premier Jan Peter Balkenende daarover heeft uitgebracht. Zowel SGP als CDA hadden het over de 'magere jaren' die Zeeland tegemoet gaat. „Maar aan de hori zon gloort licht", aldus Hannie Kool (CDA). In een begrotingsdebat waarin partijen niet meer met geld kunnen schuiven, worden de bijzaken hoofdzaken. Er werd aanzienlijk langer gedebatteerd over 52.000 euro voor Concert at Sea dan over 27,7 miljoen voor Thermphos. En er werd nadrukkelijk gelonkt naar geld uit Den Haag om toch nog wat ideeën te kunnen verwezenlijken. De PvdA pleitte tevergeefs voor meer onderzoek naar een spoorver binding tussen Gent en Terneuzen, ook voor personen. Wellicht te be talen uit de 900 miljoen die het nieuwe kabinet heeft gereserveerd voor knelpunten in de regio. D66 had een oogje op de 100 mil joen euro die het kabinet heeft uit getrokken voor fietspaden. Ton Veraart (D66): „Een uitgelezen mo gelijkheid. Wij fietsen graag Zee land het regeerakkoord in." Het Sta tenlid pleitte voor een Deltaplan fiets, maar zijn motie werd verwor pen. Er komt wel een Deltaplan zoet water, zij het dat het vooral een Zeeuwse uitwerking wordt van de landelijke plannen die Deltacom missaris Wim Kuijken op Prinsjes dag presenteerde. Veel partijen hamerden op het belang van klimaatplannen, maar een motie van GroenLinks om bij het kabinet extra geld uit het Kli maatfonds voor Zeeland los te pra ten, haalde het niet. zaterdag 11 november 2017 beste geschiedenisdummie Het komt niet vaak voor dat Pro vinciale Staten ergens 27,7 mil joen euro aan uitgeven. Dat deden ze gisteren, aan Therm phos, maar het was eigenlijk nauwelijks meer dan een hamer stuk. Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Ton Veraart, D66 6 Voor de aanleg van de spoorlijn van Goes naar Vlissingen werd rond 1870 het Sloe afgedamd. Toen werd er voor het eerst wegverkeer met koetsen mogelijk tussen Walche ren en Zuid-Beveland. Er waren maatregelen nodig om 'treurige botsingen' te voorkomen. Wat was het probleem? a. Op Walcheren weken koetsen die elkaar tegenkwamen uit naar rechts, op Zuid-Beveland naar links b. De spoorbreedte van de koetsen moest worden aangepast, omdat ze elkaar anders niet konden pas seren op de dam c. Het werd al snel zo druk op de dam, dat er een verkeersregelaar moest worden aangesteld om files te voorkomen. 7 Tijdens de Eerste Wereld oorlog werd door de Duitse bezetters van België in 1915 een elektrische draadversperring langs de grens van Zeeuws- Vlaanderen aangelegd: 'den elek- trieken draad' of 'dodendraad'. Tientallen mensen, die nog geen ervaring hadden met elektriciteit, werden geëlektrocuteerd. Op steeds wisselende draden werd een hoog voltage gezet. Hoe hoog? a. 2000 volt wisselspanning b. 500 volt wisselspanning c. 20.000 volt wisselspanning 3 In de 13e eeuw werden steeds meer teksten niet meer in het Latijn maar in het Diets of Middelnederlands geschreven. 'Willem die Madocke makede' zorgde dat we Van den vos Reynaerde' konden lezen, en Diederic van Assenede vertaalde het Franse liefdesverhaal over Floris en de Blancefloer. Hoe heette de (waarschijnlijk in Zee land geboren) klerk die van circa 1235 tot 1305 leefde en de histo rie van het graafschap Holland in zijn 'Rijmkroniek' beschreef. a. Jacob van Maerlant b. Willem van Hildegaersberch c. Melis Stoke 4Er was een tijd dat de dui nen bij Westkapelle zo ver waren afgeslagen, dat er een dijk moest worden aangelegd om het eiland droog te houden. Dat werd de Westkappelse zee dijk, ooit beschreven als 'een der beroemdsten, die in de wereld bekend zyn'. Wanneer werd de dijk aangelegd? a. in de 15e eeuw b. in de 12e eeuw c. in de 17e eeuw 5 Eind 16e eeuw vluchtten Sefardische Joden uit Por tugal naar steden als Mid delburg. Ze kregen een huissyna goge en mochten vanaf 1655 hun doden begraven buiten de stads wallen. Die begraafplaats aan de huidige Jodengang is er nog al tijd. De vluchtelingen brachten ook hun eigen eetcultuur mee. Hoe heet het feestgebak, dat werd gemaakt van gistdeeg en werd gefrituurd of ge bakken en in de loop der eeuwen een typisch Zeeuws streekgerecht werd? a. vetkoek b. driekoningenbrood c. bolus kust', 'Harder dan ik hebben kan', 'Dan sen aan zee': het zijn bijna klas siekers geworden. De groep nam ook het initiatief voor het Zeeuwse festival Concert at Sea. 8 Sommige landarbeidersge huchten in Zeeuws-Vlaan- deren kregen mooie namen, zoals Reuzenhoek, de Vuilpan, Scherpbier en Num mer Een. Oud-journalist Jan Jansen publiceerde dit jaar een boek vol gesprekken met oud inwoners van het ge hucht, dat tussen 1975 en 1991 moest wijken voor de uit breiding van che mieconcern DOW. Hoe heette dat ge hucht? a. Schapenbout b. Boerengat c. Boerenhol 9 Wat is goed Neder lands voor: Wat ei-jie een duumkruut a. Wat heb jij veel energie b. Wat kun jij mooi tekenen c. Wat heb jij veel kracht in je han- De Nederlandstalige popgroep Blof wordt wel 'het sterkste merk' van Zeeland genoemd. 'Aan de Bassist Peter Slager bracht in 2016 zijn eerste soloalbum uit. Hij zingt daarop in het dia lect van a. Kerkwerve b. Dreischor c. Nieuwerkerk Stuur uw antwoorden op een briefkaart uiterlijk dinsdag 14 november naar de PZC, post bus 5046, 4380 KA Vlissin gen onder vermelding van 'geschiedenisquiz'. Of vul uw antwoorden in vóór vrijdag 17 november (vóór 12.00 uur) op de website van de PZC, www.pzc.nl/zeelandvoordum- mies Deelnemers die alle antwoor den goed hebben maken kans op een exemplaar van 'De kleine Geschiedenis van Zee land voor Dummies'. De drie winnaars worden vrijdagmid dag bekendgemaakt op de website van de PZC en zater dag 18 november in de krant. Boekhandel de Koperen Tuin in Goes nodigt liefhebbers van Zeeuwse geschiedenis uit voor een live quiz in de winkel. De aanleiding is het verschijnen van 'De kleine Geschiedenis van Zeeland voor dummies'. Zaterdag 18 november presenteren de auteurs Jeanine Dekker en Jan Zwemer (foto) vanaf 15.30 uur hun vragen. Er is een prijs voor de winnaar en de auteurs sig neren. Jeanine Dekker en Jan Zwemen De kleine Geschiedenis van Zeeland voor dummies - Uitgeverij BBNC, 144 pagina's, 8,99 euro FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 142