Nieuw museum over uitvinding verrekijker 6 Achterkamertjespolitiek bij bouw ecolodges De gemeente Schouwen-Duiveland heeft steken laten vallen in de planprocedure voor de bouw van vijftig zogeheten ecolodges bij Zonnemaire. En de rol die burgemeester Gerard Rabelink speelt in een poging het hele proces glad te strijken, ervaren Anja en Gilles van der Bijl op z'n minst als dubieus. De Van der Bijls hebben een land schapscamping: De Zonnehoeve. Ja renlang ging dat in goede harmonie met buurman Niek Deist, die onder de naam Kijkuit eveneens een land schapscamping runt. Maar sinds Deïst ruim tien jaar geleden zijn plannen voor Ecomaire ontvouwde, broeit het in de oude Bommenede Polder. Zoon Remco Deïst wil zijn huizen op een dertigtal meter af stand van de Zonnehoeve bouwen. Dat is volledig in strijd met het ge meentelijk ruimtelijk beleid, voer den omwonenden eerder deze week al aan in een zienswijze en petitie te gen de concept-omgevingsvergun ning van de gemeente. Volgens de leidende Structuurvisie Buitenge bied (2009) en de strategische visie Tij voor de Toekomst (2011) van de gemeente is grootschalige recreatie in het open landschap ongewenst. Van der Bijl en Deïst ondertekenden in 2000 met de provincie en de ge meente een convenant, waarin werd bepaald dat geen verdere afbraak mocht worden gedaan aan de natuur rondom hun bedrijf. In een provin ciaal kwaliteitsplan werden de open zichtlijnen vanaf de camping als cruciaal beoordeeld. Dat convenant doet niet meer ter zake, kreeg Van der Bijl vorige week te horen in een gesprek met gedepu teerde Carla Schönknecht, wethou der Wout van den Berg en burge meester Gerard Rabelink. „In die overeenkomst stond dat de provin cie planologische medewerking zou verlenen aan de realisatie van de landschapscamping van mevrouw Van der Bijl", schrijft de gedepu teerde. „De provincie is de afspraken nagekomen, en daarmee houdt de rol van de provincie op. Wat over blijft, is de eventuele contractuele verhouding tussen de gemeente en mevrouw Van der Bijl. De provincie respecteert die verhoudingen en treedt niet in de rol die contractueel is weggelegd voor de gemeente", al dus Schönknecht desgevraagd in haar reactie. Rabelink geeft aan dat 'de verplichtingen die uit het 3-par- tijencontract voortkomen, zijn na gekomen en er geen openstaande verplichtingen meer zijn'. De burgemeester trad op verzoek van de gedeputeerde op als onafhan kelijk gespreksleider. Direct aan het begin gaf Rabelink aan dat van het gesprek geen notulen of bandopna men zouden worden gemaakt. Van raars aan de hand was. Dit klopt niet. Alsof de pap al gestort is en er alleen nog wat zaakjes juridisch geregeld moeten worden." Rabelink en Schönknecht erkennen in opvallend gelijkluidende bewoordingen dat Ik kreeg meteen een ünheimisch gevoel dat hier iets raars aan de hand was der Bijl had emeritus predikant Wim Jansen en haar jurist meege nomen voor bijstand in dat gesprek. Toen Jansen aanstalten maakte om een verslag te maken, kreeg hij te horen dat dit niet de bedoeling was. Dat riekt naar achterkamertjespoli tiek, vindt Jansen. „Ik kreeg meteen een ünheimisch gevoel dat hier iets De samenvatting is door alle partijen akkoord bevonden. Het stond mevrouw Van der Bijl vrij zelf aantekeningen te maken een woordelijk verslag achterwege zou worden gelaten, maar dat het gesprek aan het eind zou worden samengevat. Volgens Rabelink om dat het overleg een 'informeel ka rakter' had. De keuze om geen ver slag te maken is met 'gezamenlijke instemming' genomen, aldus de burgemeester. Zo herinnert Van der Bijl het zich (ruim een week na dato) niet: „Dat is niet gezegd en het is niet gebeurd." En Jansen zegt daarover: „Als er al iets als een sa menvatting is gegeven, dan was dat in een gehaaste sfeer en zonder dat er echt ruimte was om te reageren. Bovendien was de discussie zo schimmig gehouden, dat er weinig viel samen te vatten." Maandag sluit de termijn waar binnen een zienswijze tegen het plan Ecomaire kan worden inge diend. In Middelburg opent volgende week een nieuw museum over de uitvinder van de verrekijker: Hans Lipperhey. Het museum komt naast het stadhuis aan de Markt. Het maakt onderdeel uit van de nieuwe locatie van de volksster renwacht Philippus Lansber gen. Die is verhuisd van de Heren gracht naar de Helm, naast het stadhuis. Johannes Lipperhey (1570 -1619) was brillenmaker en uitvinder van de telescoop, ver moedelijk gelijktijdig met Zacha- rias Jansen. Lipperhey en Jansen waren buren en collega's. Na een eeuwenlang debat en veel contro verse staat Lipperhey uiteindelijk toch bekend als de eerste uitvin der van de telescoop. De patent- aanvraag van Lipperhey, geda teerd 2 oktober 1608, is het oudst bekende stuk waarin een tele scoop (of verrekijker) wordt be schreven. De eerste astronaut van Zee land, de inmiddels 85-jarige Lode- wijk van den Berg uit Sluiskil, zal zondag 19 november het nieuwe Hans Lipperheymuseum ope nen. Van den Berg werd geboren in Sluiskil maar verhuisde naar Amerika. Daar werd hij astronaut. Hij werd op 29 april 1985 gelan ceerd, aan boord van de Spaceshuttle Challenger. IN DE REGIO Cursus over rugpijn in Zierikzee Knapzakken maken in Kliederkerk MIJN DORP, MIJN STAD zaterdag 11 november 2017 SD Schimmenspel rond Ecomare Marcel Modde Zonnemaire - Wim Jansen, emeritus predikant - Gerard Rabelink, burgemeester Maurits Sep Middelburg Meer info over het Hans Lipper heymuseum is te vinden op face- book.com/hanslipperheymu- seum/ Lodewijk van den Berg. FOTO MARISKA HOFMAN ZIERIKZEE JorFytaal geeft vanaf woensdag 15 november een cur sus over lage rug pijn in Zierikzee. Onder leiding van fysiotherapeute Jo- rinde Praet ontvan gen deelnemers in drie bijeenkomsten de belangrijkste in formatie over de lage rug. Ook wer den er ontspan ningsoefeningen en meditatieoefenin gen aangeleerd om herstel te bevorde ren. De cursus is ge schikt voor ieder een met lage rug pijn en mensen die in dit onderwerp geïnteresseerd zijn. De groep bestaat uit maximaal zes deelnemers. Cursisten zijn op 15, 22 en 29 november van 11.15 tot 12.15 uur welkom in de Driehoek in Zierik zee. Deelname kost 180,00 euro en aan melden kan door een e-mail te sturen naar jorinde@jorfy- taal.nl of te bellen naar 06-10937642. Kliederkerk in Nieu- werkerk NIEUWERKERK In Nieuwerkerk wordt op woensdag 15 november een kliederkerk georga niseerd. De organi satie ligt in handen van ds. Marjan Rie- dijk van de Protes tantse gemeente Nieuwerkerk en de leiding van kinder club Knots. Vanaf 14.00 uur worden in kerkcen trum Punt-3 knap zakken gemaakt waarmee deelne mers eropuit trek ken. Aan het einde van de tocht is er een gezamenlijke maaltijd in Punt-3. Geïnteresseerden zijn op 15 november vanaf 14.00 uur welkom en aanmel den kan door een e-mail te sturen naar debolkjes@gmail.c om of te bellen naar 06-14435081. KLEINDIERENTENTOONSTELLING VLISSINGEN De Stichting Delta-Show houdt dit weekeinde de jaarlijkse kleindie- rententoonstelling in manege De Schelde- stad in Vlissingen. Er zijn 850 rasdieren. Vandaag worden er honderd cavia's ge keurd. Tevens is er een knuffel- en speelhoek voor de kinderen. De kinde ren die de tentoon stelling bezoeken, mogen ook gratis pony-rijden. De ten toonstelling is zater dag open van 10 tot 20 uur en zondag van 10 tot 16.30 uur. En tree is 3 euro per persoon en 1,50 euro voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. FOTO RUBEN OREEL BRUINISSE Gereformeerde kerk, 20.00 uur: Praise avond; BURGH-HAAM- STEDE Adriaan v/d Weijde- weg, 11-16 uur: Mos selloop in de Bos- wachterij; KERKWERVE Dorpshuis, 9,30- 14.00 uur: Hobby- en snuffelmarkt; NIEUWERKERK Johanneskerk, 19.30 uur: Samen Zingen; RENESSE De Zeeuwse Stro men, 20 uur: 2 meter sessie met Jan Douwe Kroeske; ZIERIKZEE FiZi, 20 uur: The Hitman's Body guard; Scoutingge- bouw Veenlaan, 14- 17.30 uur: Opening scoutinggebouw; Stadhuismuseum, 10-17 uur: Tentoon stelling Tekenen van liefde; Theater de Verdieping, 14.30 en 20 uur: De Feeks wordt ge temd; ZONDAG BURGH-HAAM- STEDE Excursieschuur Boswachterij, 13.30- 15.30 uur: Padden stoelenexcursie; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11 uur: Fa- milierondvaart, 13.30 uur: Rond vaart laag water; NOORDGOUWE Dorpshuis, 10-11.30 uur: Kerkdienst Christengemeente; RENESSE Fletchter Hotel Slot Moermond, 12-17 uur: One Day Wed ding trouwbeurs; SEROOSKERK Dorpskerk, 19 uur: Volks Zangdienst; SIRJANSLAND Dorpshuis, 9.30- 11.30 uur: Crèche; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: De Emojifilm (NL) 20.00 uur: Tulipani; Verbreed je Hori zon, 14.00 uur: Workshop Franse muziek;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 131