12 TEGENDRAADSE INTERVIEWS 'Een digitaal platform als Google kan de samenleving veel beter organiseren dan de natiestaat', zegt economie- filosoof Rogier De Langhe. Vooral jongeren hebben het idee dat ons bestuur niet functioneert De uitdijende macht van platforms als Facebook en Google roepen steeds meer weerstand op. Cri tici waarschuwen ervoor dat hun monopolies een bedreiging kunnen zijn voor onze samenleving. Straks zijn we aan hen overgeleverd, een slaaf van Big Brother. Maar op de universiteit van Gent roeit iemand tegen de stroom in: economiefilosoof Rogier De Langhe. Kijk naar alle voordelen die technologie brengt, luidt zijn boodschap. Omarm de di gitale netwerken en gebruik hun ta lenten om de samenleving te verbe teren. Creëer een nieuwe overheid. Ik wil niet meteen de macht over dragen aan de Googles of de Face- books. Maar hun opkomst moet ons aanzetten tot een flinke denkoefe ning. Waarom zouden we onze over heid niet kunnen runnen met ge bruik van zulke platforms, in plaats van zoals we het vandaag doen? Aan de hand van natiestaten. Politici ge ven toe dat ons bestuursmodel in cri sis verkeert. Niemand weet nog echt waar het heen moet. Met de pensioe nen, met de asielzoekers, de gezond heidszorg, het klimaat. Door de voortwoekerende complexiteit van het leven groeit de inefficiëntie ons langzaam boven het hoofd. Vooral jongere generaties hebben het idee dat ons bestuur niet goed meer func tioneert. Ik heb zelf ook het gevoel dat we van de ene naar de andere cri sis hollen." „Dat doe ik ook niet. Maar we zijn wel op weg naar een nieuw tijdperk. We worstelen nu met crises aan het einde van een oud tijdperk, in gang gezet door de industriële revolutie. Meer dan 150 jaar geleden zorgde een stoommachine op wielen, de trein, voor verstedelijking, voor centralisa- tie. Toen werden onze democratie, ons rechtsstelsel, onze machtsver houdingen uitgetekend. De techno logie van nu zorgt voor een nieuwe revolutie. De digitale revolutie creëert ongekende informatiekana len. De publieke opinie fragmenteert, kranten worden sociale mediastro men, treinen worden serverparken op wielen." „Er is een waarheid zo oud als de be schaving zelf: de macht gaat naar die- gene die de sleutel in handen heeft waarmee de complexiteit van de maatschappij kan worden beperkt. Of je dat nu doet met een democra tisch gekozen minister of een zoekro- bot. Je moet je niet laten leiden door de vraag in hoeverre de platforms een bedreiging zijn. Draai die vraag om: hoe kunnen ze onze samenleving verrijken? Met name op het gebied van efficiëntie. Zie de platforms niet als kapitalistische bedrijven die de overheid willen overnemen, zie ze als potentiële overheden vermomd als beursgenoteerde bedrijven." „Facebook en Google hebben contact met miljarden mensen. Ze zitten in hun binnenzak, hun tas. Het contact in de natiestaat beperkt zich tot in kleuren van een bolletje op een stembiljet. Eens in de vele jaren. Mo- PASPOORT menten waarop het voor de natie staat steeds moeilijker wordt om mensen naar de stembus te krijgen. Als we ooit op een punt komen waarop een platform niet alleen de taken van de overheid veel efficiën ter uitvoert maar dat ook op een transparante, meer legitieme manier doet dan de natiestaat, is er weinig reden om nog vast te houden aan de oude instanties." „Als je er niet in slaagt om je zelf an ders te organiseren, zul je worden georganiseerd. Dan ben je binnen vijfjaar onder de voet gelopen en maken zij misschien wel de dienst uit. Op voorwaarden die niet de onze zijn. Ik kaart dit ook aan als waar schuwing. Laten we nu praten over het functioneren van de sociale net werken. Om er ons voordeel mee te doen. Om op tijd bij te sturen. Con sumenten van de digitale platforms doen dat al. Zij eisen inzage, con trole, toezicht op data." „Hier moeten we een antwoord van vinden. Het is natuurlijk levensge vaarlijk als je honderd hackers ieder een pizza geeft en hen de ruimte laat om gaten te schieten in onze demo cratie. Maar of we het nu willen of niet, digitale platforms en geldstro men, kijk naar bitcoin, trekken zich weinig tot niets aan van oude gren zen, de grenzen van de natiestaat. Dus moet je er controle over krijgen, moet je hun kracht eigen maken." „Dat wordt me inderdaad verweten. Ik word naïef, blind genoemd. Ik zou veel te optimistisch zijn over de mo gelijkheden. Iemand beschuldigt me ervan dat ik de sleutels van het parle ment wil overdragen aan Google. Dat is natuurlijk onzin. Een technologi sche revolutie kun je niet stoppen. Je kunt niet terug naar de wereld zon der die netwerken. Dus laten we er voor zorgen dat de natiestaat zich met de kracht van die netwerken een nieuwe invulling geeft, zich met di gitale data beter, efficiënter organi seert. Stel dat er morgen een plat form opstaat dat overtuigend kan aantonen dat het Nederland beter kan runnen met honderd keer min der personeel. Of een honderd keer betere dienstverlening kan bieden voor hetzelfde geld. Verdient die mo gelijkheid dan niet ten minste een maatschappelijk debat?" zaterdag 11 november 2017 GO Met nieuws, duiding en meningen krijgen wij een beeld van grote, ingewikkelde thema's. Maar soms heb ben we iemand nodig die ons weer laat twijfelen. Daarom een reeks interviews met dwarsdenkers. Laat de robot het werk van de minister doen Hans van Zon Gent Uw pleidooi lijkt een knieval voor Google of Facebook. Zeker nu hun almacht ter discussie staat, zullen miljoenen u verketteren. Je kunt moeilijk de natiestaat overal de schuld van geven? Maar ministers kun je moeilijk ver vangen door zoekrobots? Ministers hebben een democrati sche legitimiteit, digitale platforms niet. Dat is een ernstig tekort. Rogier de Langhe, geboren in 25-8-1982 in Kortrijk. Economiefilosoof en essayist bij dag blad De Morgen. Verbonden aan de Universiteit van Gent (Vakgroep Wijsbegeerte en Moraalweten schap). Gespecialiseerd in de digitale revolutie en de maatschap pelijke gevolgen. Blog: New Com mons Uw pleidooi klinkt als een vlucht naar voren. Van 'laten we het maar proberen ondanks de gevaren'. Dat vraagt om problemen. Hoe kunnen de netwerken trans parantie garanderen als ze geen overzicht hebben over hun eigen informatiestromen. Zolang hac kers er op grote schaal misbruik van kunnen maken, bouw je geen vertrouwen op. Laat staan legitimi teit. U geeft de sleutels aan Google.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12