Uit de hoogte Reddingshond De wereld ucm Hans Avontuur MIJNAVONTURENTIP Duurzame jas Elk jaar verschij nen tal van reis- en fotoboeken over Nederland. De meeste vallen in de categorie dertien in een dozijn, een enkele heeft een originele invals hoek en heel af en toe springt er een boek uit dat de rest overstijgt. NLXL, met bijna vierhonderd pagina's luchtfotografie van Karei Tomeï, is er zo eentje uit de buitencatego rie. Weinig boeken geven zo'n compleet fotografisch beeld van het land waarin we leven. Net als bij zijn boek uit 2012, NLXL Nederland van boven, bekruipt je bij elke pagina een warm gevoel. Ja, dit is nou de reden waarom we in het weekend de wan delschoenen aantrekken of de fiets nemen en erop uit trekken. Of waarom we met auto, bus of trein naar historische stadjes rijden om er geveltjes te kijken. Eindelijk eens geen hip, hot happening boek - daar zijn er te veel van met telkens dezelfde adresjes - maar een ode aan Neder land in al zijn facetten. Het water, de polders, histori sche grond, voetbalvelden, musea, kastelen, paleizen en ja, zelfs vinexwijken, industriecomplexen en kantoorpanden zijn mooi in het werk van Tomeï. Wat opvalt is de zicht baarheid van de mensen hand. Nederland is, meer dan welk ander land in de wereld, gemaakt door mensen. Vroeger al en nu nog steeds. „Dat is zo boeiend", zegt Tomeï. „Ne derland verandert voortdu rend. Niet alleen de steden. Ook over de natuur ont staan nieuwe ideeën. Dan moeten stenen oevers bijvoorbeeld plaatsmaken voor zand en binnen korte tijd heb je een totaal nieuw rivierenlandschap." In veertig jaar tijd heeft hij Nederland vanaf boven zien veranderen. „Niet al leen in vorm - alles dat recht was, is nu krom en andersom - maar ook in kleur. Vroeger waren strandhuisjes bijvoorbeeld allemaal wit, nu is het een bonte verzameling van vrolijke kleuren. Ik denk dat dit te maken heeft met de kleurrijke samenleving die is ontstaan, de invloed van mensen uit andere landen." Het is een boek voor het betere wegdromen. Kijken naar plekken waar je ooit nog eens naartoe wilt. Maar dat hoeft niet eens. Blader met de winter in aantocht naar pagina 234 en zie hoe twee eenzame schaatsers over de Wijde Giessen bij Hardinxveld-Giessendam schaatsen. Je voelt de kou, hoort het schrapen van de ijzers en ziet dat de zon bijna onder is. Straks naar binnen voor een kop warme soep. <1 WG 11 nina/ine 47 reizen Twee Nederlandse jongens verhuren Lada's voor rondreizen in Georgië. tbam.ge Q hans.avontuur@persgroep.nl Helemaal alleen loop ik al uren door de bergen van Prokletije, een on aangetast bergmassief op de grens van Montenegro en Albanië. Niet één andere wandelaar ben ik tegenge komen. De uitzichten zijn adembene mend en onvoorstelbaar tegelijk. Ik kijk, geniet, maar voel onderhuids ook een onbestemd gevoel van eenzaamheid opkomen. Zo veel berg, zo weinig mens. Niet zo fijn als je in een gebied loopt met de grootste wolvenpopulatie van Europa. Als ik op de top ben, kijk ik Albanië in de kruin. Een diep dal, waar pluimpjes rook uit de schoorstenen van de schaarse boerderijen omhoog kringe len. Daar moet ik dus niet zijn. Ik zoek al een hele tijd het juiste pad terug naar de Grebaje-vallei in Montenegro. Waar zijn die rood-witte strepen van de route gebleven? Waarom gaat dit pad steeds verder Albanië in? Waar is de afdaling? Dan staat hij plotseling voor me. Geen wolf, maar een schaapshond met lange witte manen en een stoere kop. Hij kijkt me van een afstand aan en stapt, zodra ik contact maak, voor me uit over het pad. Ik volg en nog geen drie minu ten later heb ik de route teruggevon den. Inclusief markering. De hond loopt nog heel even mee, klimt vervolgens op een rotsblok, wacht geduldig tot ik voorbij ben en loopt dan terug omhoog. Boven Zandbank met algen, voor Oost- voorne. De Wijde Giessen bij Hardinx veld-Gies sendam. Onder Oude legerauto's in Ooij. Paleis Het Loo, Apeldoorn. NLXL Made in Holland, Scriptum, €50 Wie zijn herfstwandeling niet wil maken in een outdoorjack uit een dubieus atelier, checkt voor aan schaf de nieuwe lijst van 'eerlijke fabrikanten' op de website fair- wear.org. Deze non-profit- organisatie werkt met merken, producenten en overheden aan betere werkomstandigheden in elf productielanden. Nog meer goed nieuws: opvallend veel outdoor- merken voldoen aan de eisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 111