Onderzoek naar belastingdeals met bedrijven Navo wil vrij baan naar oosten Nederlands bedrijf schendt EU-wapenembargo Rusland 9 Reken maar dat hij op Financiën gaatvoorde degelijkheids trofee Het niet volgen van voorgeschreven procedures is niet acceptabel, meldt Snel aan de Tweede Kamer. Nu wordt nagegaan of er bij de andere afspraken wellicht ook dingen ver keerd zijn gegaan. D66'er Snel regeert op onthullin gen in media over de zogenoemde Paradise Papers, documenten over belastingontwijking. Daaruit blijkt dat de Belastingdienst in de fout ging toen het een afspraak maakte met de multinational Procter Gamble. Een inspecteur handelde daar in zijn eentje, wat niet had ge mogen. Het bedrijf bespaarde door Met multinationals lijkt de Belasting dienst veel soepeler om te gaan de deal 169 miljoen dollar aan belas tingen in Nederland. Een grote meerderheid van de Kamer wil naar aanleiding van de onthulling zo snel mogelijk debat teren over de Paradise Papers. „Op nieuw voelt iedere belastingbetaler zich zwaar bekocht. Iemand die bij het aanvragen van een toeslag een kleine vergissing maakt, krijgt te maken met een opeenstapeling van boetes", aldus GroenLinks-Kamer- lid Tom van der Lee. „Met multina tionals lijkt de Belastingdienst veel soepeler om te gaan: zij krijgen deals die hen miljoenen aan belas tingvoordelen opleveren." Voorwaarden Van der Lee wil dat de Belasting dienst alle vertrouwelijke belas tingafspraken met grote bedrijven naloopt om te controleren of deze aan de voorwaarden voldoen. De deal met Proctor Gamble zou moeten worden ingetrokken. De afgelopen dagen doken naast grote ondernemingen als Nike, Ap ple, Facebook, BNP Paribas en DHL ook veel popsterren en rijke Euro peanen op in de Paradise Papers, zoals U2-zanger Bono en de Britse koningin Elizabeth. De Franse eco noom Zucman schat dat multimil- jardairs alleen al vanuit de Europese Unie voor 120 miljard euro aan be lasting ontwijken. Wereldwijd kan dat oplopen tot 350 miljard euro. BRUSSEL De Navo wil een nieuwe militaire 'snelweg' naar zijn oostgrens, voor snelle en ongehinderde verplaatsing van troepen en materieel. De mobi liteit van troepen is 'van levens belang voor onze afschrikking en verdediging',aldus Navo-top- man Jens Stoltenberg gisteren tijdens een vergadering van de Navo-lidstaten in Brussel. De Navo trok kort na de val van de Berlijnse Muur iets te snel de conclusie dat de verdediging van het eigen grondgebied geen prioriteit meer had. „Iedereen ziet wel dat als je een dreiging aan je oostflank hebt, het belangrijk is dat je je snel kunt verplaatsen", aldus ook de nieuwe defensieminister Ank Bijleveld. AMSTERDAM Een Nederlands bedrijf heeft illegaal militaire goe deren geleverd aan Rusland. De on derneming wordt vervolgd voor overtreding van de militaire sanc tieregeling tegen Rusland. Dat is in Nederland niet eerder gebeurd. Het bedrijf moet zich vandaag voor de rechter verantwoorden. Het op Schiphol gevestigde be drijf exporteerde in 2015 onderde len van een radarsysteem, bestemd voor de bouw van een Russisch ge vechtsvliegtuig, naar Jekaterinen- burg. De onderdelen gingen naar een bekende wapenfabrikant, die onder meer gevechtstoestellen maakt voor het Russische leger. Europese bedrijven mogen sinds 2014 geen militaire goederen meer naar Rusland exporteren. De Euro pese Unie trof die maatregel na de Russische inval in Oekraïne. Het gaat om de export van geleidings- en navigatieapparatuur voor een gevechtsvliegtuig dat in Rusland wordt gemaakt, maar bestemd is voor het Indiase leger. „Mogelijk zit daar de crux in deze zaak", zegt wapendeskundige Sie- mon Wezeman van onderzoeks instituut SIPRI. „Maar de EU-sanc- ties gelden ook voor militaire goe deren die Rusland exporteert naar andere landen." Volgens Wezeman is de militaire sanctieregeling tegen Rusland ook in de rest van de EU nog maar zelden overtreden. hij naar andere politieke mogelijkheden. Voor het CDA Noord-Holland schrijft hij met partijgenoot Rien Fraanje mee aan het provinciale verkiezings programma. Hoekstra valt Fraanje op als een man met een politiek sensitief vernuft: „Waar liggen de pijnpunten?" In de wereld van goed verdienende consultants is het niet vanzelfsprekend een politieke loopbaan te ambiëren. Hoekstra had voor zijn vijftigste al binnen kunnen zijn. CD A-Eerste Kamerlid Marnix van Rij: „Hij is een van de weinigen in de top van het bedrijfsleven die het belang inziet van politiek. Uiteindelijk kun je daar dingen veranderen die er echt toe doen." Intimi zien de carrièreswitch dan al aankomen. „Ik plaagde hem weieens met een opmerking over een toekomstig ministerschap", zegt Fraanje. „Dan kreeg ik een onpeilbare glimlach terug." Als 35-jarige benjamin van de senaatsfractie wordt hij onder de hoede genomen door fractie leider Elco Brinkman. Met de prestigieuze porte feuille Financiën mag Hoekstra zich profileren. Hij ontpopt zich niet als een jaknikker, maar markeert zijn eigen positie als hem dat aan het hart gaat, zonder de dissident uit te hangen. Dat blijkt bij de stemming over het Oekraïne- verdrag. Carrièretechnisch is het slimmer om par tijleider Buma te volgen, die tegen de door premier Rutte uit het vuur gesleepte aanpassingen is. Een van de senatoren zegt zelfs: „Wopke, ik snap heel goed dat je nog verder moet in het leven. Als je an ders stemt, begrijp ik dat." Maar Hoekstra zegt dat hij de lijn van Europagezinde CDA-senatoren volgt en het ermee eens is. Hij steunt, anders dan de Tweede Kamerfractie, het kabinetsvoorstel. Politiek gezien is hij niet makkelijk in te delen. Hoekstra is niet rechts in het CDA, hij is meer van het midden. Dat is zijn voordeel, zegt Fraanje. „Hij is geen politieke scherpslijper. Hij hoeft niet iedereen te overtuigen van zijn gelijk." Zo stemt Hoekstra vóór het adoptierecht van lesbische paren. En hij wil als enige CDA'er de weigerambtenaar definitief verbannen van het stadhuis. Hoekstra toont zich daarmee een re presentant van het moderne CDA, zeggen partijgenoten. Niet typisch CDA, maar wel met grote uitstraling naar potentiële CDA-stemmers. „In die zin is hij ook een van de Höff- nungstrager, iemand die de hoop voor het CDA draagt." Politiek mentor Elco Brinkman durft alvast één voorspelling te doen. „Reken maar dat hij op Financiën gaat voor de degelijkheidstrofee." donderdag 9 november 2017 GO Er komt een onderzoek naar 4.000 deals tussen de fiscus en bedrijven. Dat heeft staatsse cretaris Menno Snel van Finan ciën bekendgemaakt na ophef over fouten bij een afspraak tus sen de Belastingdienst en multi national Procter Gamble. Maarten van Ast Den Haag —Tom van der Lee, GroenLinks Een piepjonge Wopke. FOTO PRIVÉBEZIT II Elco Brinkman ■4 Gisteren tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen in de Tweede Kamer. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9