8 Wopke Hoekstra is de nieuwe golden boy van het CDA. Hij volgde niet altijd de partijlijn, maar schopte het al tot minister van Financiën. Vandaag kruist hij voor het eerst de degens met de Tweede Kamer. Hij hoeft niet iedereen te over tuigen van zijn gelijk Wie zijn cv ziet, denkt maar één ding: Wopke Hoekstra (42) is een ontzettende streber. Hij is tijdens zijn stu die rechten in Leiden preses (voorzitter) van studentencorps Minerva, werkt na het halen van zijn bul bij Shell in Duitsland, behaalt een master in business administration (MBA) aan het prestigieuze Insead in Fontainebleau en wordt ver voor zijn 40ste al partner bij McKin- sey consultants. Geen wonder dat het CDA hem al op zijn 35ste binnenhaalt als Eerste Ka merlid. Dit is ministersmateriaal. Maar wat in de partij misschien wel het meeste indruk maakt, is die ene dag in juli 2016. Hoek stra, eerder dat jaar benoemd tot penvoerder van het nieuwe verkiezingsprogramma, trekt aan de bel bij de partijtop. Hij moet terugschakelen. Bij zijn jongste zoon van twee is een tumor aan de lever geconstateerd. Een slopende periode van ziekenhuis in, ziekenhuis uit volgt. Jammer voor het CDA, maar zijn vriendin sinds zijn studen tentijd, arts Liselot, en hun vier kinderen hebben nu al zijn aandacht nodig. Pas in januari 2027 is hij weer van de partij, om wijzigingsvoorstellen op 'zijn' programma te behandelen. De toestand van zijn zoon is dan verbeterd, al staat hij nog wel onder controle. Wopke Hoekstra maakt de juiste keuzes op het juiste moment. Dat zit er al vroeg in. In de buurt van zijn ouderlijk huis in het lommer- rijke Zeist heeft de oudste zoon in een gezin van drie kinderen de scholen voor het uitkie zen. Toch gaat Wopke, al dan niet geholpen door zijn academisch opgeleide ouders, naar het kilometers verderop gelegen christelijk gymna sium in Utrecht. en zal hem uiteindelijk toegang verschaffen tot de meest voorname jaarclub van Minerva. Tus sen jongemannen met dubbele achternamen en een prins - Floris van Oranje, de jongste zoon van prinses Margriet - valt Hoekstra op. En niet alleen omdat hij bijna 2 meter lang is. „Hij is een heel charismatisch persoon. Iedereen mocht hem", herinnert Annemarie Sechterberger zich. Zij was destijds abactis (secretaris) „Hij is zeker niet gekozen omdat hij in een goed clubje zat." Preses Hoekstra krijgt het al enkele weken na zijn benoeming voor de kiezen. Eerstejaars Jel- tje Dorresteijn wordt november 2997 na een avond op de sociëteit door haar vriend op gru welijke wijze vermoord, met 51 schaarsteken. Minerva is in shock. Hoekstra moet de boel in goede banen leiden, zoekt contact met de ou ders, spreekt de leden toe. Vooral zijn rust valt Sechterberger op. „Hij is heel kalm en tegelij kertijd voortvarend. Een echte leider. Drukt geen dingen door, maar luistert eerst." zo blikt Hoekstra in 2005 terug in Mare, het Leidse universiteitsblad. „99 procent van de sollicitatiegesprekken die ik heb gevoerd ging over mijn presidiaat", zegt hij daarover. De ju rist belandt na zijn studie bij Shell in Berlijn en Hamburg. Na zijn studie wordt hij bovendien actiefin het CDA, bij de Amsterdamse afdeling. Politiek geëngageerd is hij dan allang. In het Minervahuis aan Rapenburg 84 wordt de krant gelezen en staat 's avonds het Journaal aan. Hoekstra roept als preses zijn huisgenoten op hun studie serieus te nemen, zodat ze daardoor tijd overhouden om dingen ernaast te doen. „Hij was zeker geen bierdrinkende corpsbal", zegt vriend Wouter van der Gaag. „De kratjes stonden bij ons niet eindeloos opgestapeld." Van der Gaag, ook al met een MBA op zak, spreekt met bewondering over Hoekstra's bijna onbegrensde ambitie. Tegelijkertijd ziet hij een enorme veerkracht. Hoekstra verloor aan het begin van zijn studie in Leiden zijn moeder aan kanker. Ze was pas 48 jaar. In een interview in het Leidsch Dagblad twee jaar later sprak hij over 'een heel lieve en bijzondere vrouw', die hem na een 'geintje' weliswaar onder vier ogen de les las, maar naar buiten toe altijd solidair met hem bleef. „Natuurlijk heb ik er verdriet van, maar die gedachten aan haar zitten me niet in de weg bij andere zaken", aldus Hoekstra in dat interview. Hij is een family man in hart in nieren, weet voormalig buurmeisje Hermine Erenstein. „Hij vindt het geweldig dat zijn zusje en broertje nu ook weer in de omgeving van Utrecht wonen, lekker dicht bij elkaar." Uren kan Hoekstra nog altijd praten over hun kindertijd in de Zeister villawijk Couwenhoven, waar ze uitzicht had den over de weilanden en de koeien. Dat ze sa men boer en boerin speelden, en dat Hoekstra met zijn plastic trekker door het gras reed, met hond Beike in het kielzog. „Hun gezin was heel anders dan het onze", zegt Erenstein. „Zijn beide ouders hadden ge studeerd en werkten. Hij als internist en zij bij Bartiméus, het instituut voor blinden en slecht zienden. Er was vaak een oppas en iemand die het huis schoonmaakte. Maar tegelijkertijd wa ren zijn ouders heel betrokken bij hun ontwik keling. Ik vind hem geen typische CDA'er, maar het gezin als hoeksteen van de samenleving, dat past wel bij hem." Als Hoekstra actief wordt voor de Amster damse afdeling van het CDA, hebben talent scouts hem al snel in de smiezen. Al in 2010 wordt hij gepolst of hij in is voor een Tweede Kamerlidmaatschap. Hoekstra bedankt voor de eer. Bovendien voelt hij niets voor de gedoog- constructie met de PW. Op het beruchte par tijcongres in Arnhem stemt hij tegen. „Ik was bezorgd voor chaos, voor de par tij en het land," zo motiveerde hij later zijn nee in NRC Handelsblad. donderdag 9 november 2017 Jan Hoedeman Laurens Kok Den Haag Wopke Hoekstra op een foto voor het Leidsch Dag blad uit 1998. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Rien Fraanje, CDA Het bestuur van Minerva met in het midden preses Hoekstra. Die school staat heel goed aangeschreven Het voorzitterschap opent later vele deuren, Vanuit zijn positie als con sultant bij McKinsey kijkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8