'Loon raadsleden moet omhoog' Gift zorgt voor nieuwe trimbaan Kapellebrug Vraag maar raak tijdens Duurzame Huizen Route 'Met de extra energie laden we onze auto op' 'Mijn zonen vindende knuffelmuren fantastisch' 7 2V bouwen of renoveren bestaan veel misverstanden. Die moeten de wereld uit. Tijd voor uitleg dus. Andere mensen aansporen duurzaam bouwen of reno veren te omarmen, dat is voor deelnemers aan de nationale Duurzame Huizen Route meestal de reden hun deuren open te zet ten. Want er heerst veel onbe kendheid over, zegt Arno Root- saert uit Aardenburg. „De boel hoeft echt niet meteen op de schop. Je kunt ook één wand met muurverwarming nemen. Het be gint bij isoleren: als je dat goed doet, ben je al een heel eind." Ook Dick Rakhorst uit Retran- chement hoopt de vooroordelen de wereld uit te kunnen helpen. „Ie- Je verdient je geld terug. Dat moetje aan mensen uitleggen dereen kent zonnepanelen, maar de gedachte is: die kosten drieduizend euro méér, dus waarom zou je die dan gebruiken? Nou: je verdient je geld terug! Dat moet je aan de men sen uitleggen." De Duurzame Huizen Route be staat nu vijfjaar. In Zeeuws-Vlaan deren blijft de inbreng beperkt tot een handjevol West-Zeeuws- Vlaamse huiseigenaren. Zaterdag tussen ïo.oo en 16.00 uur zetten zij hun deuren open. Afgelopen zater dag deden ze dat ook al. Wij namen ook een kijkje bij Arno Rootsaert en Dick en Astrid Rakhorst. De dorpsraad van Sint Jansteen heeft 10.000 euro gekregen van het Oranje Fonds. Daarmee dicht de belangengroep het financiële gat voor de nieuwe trimbaan in de bos sen bij Kapellebrug. Daardoor kan de aanleg van de trimbaan, die de dorpsraad ook ziet als ontmoe tingsplaats voor jong en oud, vol gende week al beginnen. De baan had er eigenlijk al voor de zomervakantie moeten liggen. De dorpsraad kwam echter 10.000 euro tekort op een totaalbedrag van 35.000 euro. De bijdrage van het Oranje Fonds komt dus als geroe pen. De rest van het geld is bijeen gesprokkeld via een crowdfun- dingsactie. Ook de Rabobank heeft de portemonnee getrokken. De huidige trimbaan ligt er nu ietwat mistroostig bij. Dat is niet verwonderlijk, aangezien hij al twintig jaar oud is. Meerdere toe stellen zijn versleten en bovendien onveilig. Een nieuwe trimbaan is dus dringend nodig, vindt de dorpsraad. Op de nieuwe baan kunnen spor ters spieren kweken, balans oefe nen en rek- en strekoefeningen doen. Ook komen er speeltoestellen voor kinderen en bankjes te staan. Raadsleden in Noord-Beveland ontvangen maandelijks een ver goeding van iets meer dan 250 euro voor hun inzet. Hun collega's in Middelburg, Terneuzen en Vlis- singen incasseren bijna 1.250 euro per maand. Die verschillen zijn veel te groot, vinden zij. Raadslid.nu (de Neder landse Vereniging voor Raadsle den), de Vereniging van Griffiers en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten willen dat de raads- vergoeding in kleine gemeenten op korte termijn omhoog gaat. Zij dringen daarop aan in een ge zamenlijke brief aan minister Kajsa Ollongren van Binnen landse Zaken. Zij wijzen erop dat de werkdruk voor de raadsleden nu al hoog is. Bovendien zou een betere vergoeding mensen over de streep kunnen trekken om zich kandidaat te stellen voor de lokale politiek. Er wordt al langer gesproken over een betere beloning voor raadsleden in kleine gemeenten, maar het is nog altijd niet geregeld. Met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen (vol gend jaar maart) is 'verder uitstel van de verhoging van de raadsver- goeding in kleine gemeenten niet wenselijk', schrijven de drie ver enigingen aan de bewindsvrouw. Het honorarium van raadsleden is afhankelijk van het aantal inwo ners van de gemeente. Er zijn nu in totaal 9 categorieën. De belonin gen lopen van 250 euro (zoals in Noord-Beveland) tot ruim 2.350 euro per maand in Amsterdam. „Dat verschil is flagrant", zegt Dirk Hage, voorzitter van de WD- fractie op Noord-Beveland. „Waarom moet iemand in de grote stad meer krijgen dan iemand die in een klein dorpje werkt? Je doet toch hetzelfde werk. De besluiten en wetten zijn dezelfde. Boven dien heb je in een kleine gemeente geen fractiemedewerkers, waar door je alles zelf moet doen." Rond duurzaam donderdag 9 november 2017 Gertie De Boey Aardenburg/Retranchement - Dick Rakhorst, deelnemer Meer informatie op duurzame- huizenroute.nl. Dick en Astrid Rakhorst komen oorspronkelijk uit Brabant en zetten een 'biobased energiepo- sitieve woning', gebouwd op basis van een massiefhouten prefab-structuur, in Refranche- ment. „Deze woning gaat honderden jaren mee", vertelt Dick Rak horst. De interesse voor duur zaamheid kreeg hij mee van zijn moeder. Zijn dochter Anne-Marie schreef er verschillende boeken over. „Ik heb hier altijd al duurzaam willen bouwen, maar in het begin mocht er niks. Het gaat allemaal nog moeizaam, omdat veel men sen niet willen veranderen. Duur zaam willen bouwen is één ding, maar je moet ook de juiste per sonen hebben die het voor je willen doen." Er is wel steeds meer belang stelling voor 'biobased bouwen', erkent Rakhorst. „Maar de meeste mensen kennen het toch nog steeds niet. En daardoor is er veel terughoudendheid. Het is dus een kwestie van uitleggen." Onbekend maakt onbemind, maar gelukkig lopen er al ge noeg mensen rond die deze uit daging wél aan willen gaan. Net als Arno Rootsaert kwam Rakhorst in contact met bouwbi- oloog Renz Pijnenborgh. „Daarna hebben we onze ziel en zaligheid in dit huis gestopt." In het begin was het koppel wel eens bang dat de woning onvol doende energie zou opwekken. „Maar we wekken juist meer op dan nodig. Met die extra energie kunnen we onze elektrische auto opladen." En nee: het heeft niks met gei tenwollensokken te maken. „Mijn vrouw is 75 jaar oud en bedient het hele huis met haar iPad." Arno Rootsaert kocht een voor malige huisartsenpraktijkwoning uit 1953 in Aardenburg en reno veerde deze met natuurlijke bouwmaterialen. Het doel: een gezond en aangenaam binnen klimaat creëren, energieneutraal en zelfvoorzienend worden. „Wat een installatie", roept een mevrouw uit terwijl ze naar de luchtwarmtepomp kijkt. Die ont trekt warmte aan de buitenlucht en levert zo warm water aan een buffervat. Samen met zonnecol lectoren en een leemkachel wordt zo warm water geprodu ceerd. „Als ik nu in bad ga, zit ik in water dat opgewarmd is door de zon. Dat is toch fantastisch?", vertelt Arno enthousiast. Hij merkt dat sommige mensen in het begin wat sceptisch zijn, maar hun mening snel bijstellen. „'Het kost toch veel meer?', vra gen de meesten. Maar wat is het waard dat je tien jaar langer kunt leven?" Het idee om een gezond binnen klimaat te creëren kwam van Ar- no's vrouw. „Ik ben allerlei beur zen afgegaan, maar niemand kon zeggen hoe je dit precies moest doen. Uiteindelijk kwam ik in contact met bouwbioloog Renz Pijnenborgh. Hij wist het antwoord." De verwarming werd verwerkt in leemmuren, die automatisch de luchtvochtigheid regelen. „Knuf felmuren die stralingswarmte af geven. Mijn zonen vinden ze fan tastisch en geven er spreek beurten over." Nog een pluspunt: de leemmu ren zien er mooi uit. „Er zit parel moer van schelpen in verwerkt, dat zorgt voor een glinstering. Ze hebben een gevoel van strand en zee bij ons binnenge bracht." FOTO'S CAMILESCHELSTRAETE Bob Maes Sint Jansteen In de ene Zeeuwse gemeente ontvangen raadsleden vijf keer zoveel geld als in de andere. Daar moet snel een einde aan komen, vinden de gemeenten. Rolf Bosboom Wissenkerke met simpel isoleren Het begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72