OZCAN AKYOL Kabinet wil aanpak belastingontwijking 5000 recepten tips tricks inspiratie 24kitchen.nl 6 Welkom op de lekkerste website van Nederland jouw vernieuwde 24kitchen.nl Kitchen Column In aanloop naar de Tweede Ka merverkiezingen heb ik veel vuldig gesproken met geves tigde politici, die vaak wat scham per deden over nieuwkomers die ook een plek in ons parlement wilden bevechten. Thierry Baudet en Forum voor Democratie werden niet zelden laatdunkend geanalyseerd, waar uit bleek dat niemand deze nieuwe politieke partij écht seri eus nam. En daar was natuurlijk ook wel aanleiding voor: hoewel Baudet en Hiddema intelligente mannen zijn, blinken ze ook uit in antisociale uitspattingen en on aangepast gedrag. Die hoon die hun ten deel viel, werd vrij snel gelogenstraft toen de partij met twee zetels in de Tweede Kamer terechtkwam. Toch blijven de traditionele par tijen, van links tot rechts, moeite hebben om op een serieuze en in houdelijke manier met de retoriek van Forum voor Democratie om te gaan. Het meest recente voorbeeld is de clash tussen Dijkhoff en Bau det tijdens het debat over de rege ringsverklaring. De knuffelliberaal van de WD stond soeverein zijn mannetje, met ingestudeerde grapjes en gevatte antwoorden, maar of daarmee een politieke te genstrever voorlopig werd kaltge- stellt, moet nog maar blijken. Er zijn vragen ('hoe komen WD- prominenten toch zo snel aan een nieuwe baan als topbestuurder?') die in het land leven, met name onder mensen die het vertrouwen in de bestuurlijke elite volledig zijn kwijtgeraakt. Zij verlangen een adequaat en integer antwoord. Als ik op basis van em pirische waarnemingen conclusies moet trek ken, heeft het ridiculi seren van Thierry Bau det een averechts effect. Mijn voet balvrienden, de jongens van de bakker, de klussers in huis: allemaal werden ze lid van Forum voor De mocratie, omdat er eindelijk ie mand is opgestaan die wezenlijke vragen stelt - Wilders doet niet meer mee. Maar ook in de peilingen zien we dat Baudet en de zijnen almaar aan populariteit winnen. Bij de WD kunnen ze wel denken dat deze opmars met geestige oneli ners gepareerd kan worden, maar dat zou een gruwelijke inschat tingsfout zijn, al was het maar om dat debatten al lang niet meer al leen in de Tweede Kamer beslecht worden. Als Baudet online het vuurtje van chagrijn kan blijven oppoken, zal zijn partij verder groeien. De aantrekkingskracht die hij op een jong publiek uitoefent, tekent het wantrouwen in een bestaand esta blishment. Laat gevestigde politici daar maar een antwoord op ver zinnen. Het ridiculiseren van Thierry Baudet heeft een averechts effect Een brievenbusfirma is geen echt bedrijf, maar een postadres in een land waar het belastingregime gunstiger is. Daardoor hoeven ze in het land waar ze winst maken geen belasting te betalen. Het gaat om landen die vaak rijk zijn als grondstoffen als ko per, ijzer, goud, kobalt en bauxiet. In landen waar Nederland hulp geld aan geeft, zoals Ghana, Indo nesië en Zambia, loopt mogelijk een derde van die mijnbouw via Nederlandse brievenbusfirma's. Vaak hebben de bedrijven dan ook nog een vestiging in Ber muda of op de Maagdeneilanden om zo min mogelijk belasting te betalen. Voor die constructies is juist nu veel aandacht vanwege de Paradise Papers. De grondstoffengezant van het ministerie van Buitenlandse Za ken, Dirk Jan Koch, gaat vandaag in gesprek met brievenbusfirma's aan de Amsterdamse Zuidas. Ruim voor de publicatie van de Paradise Papers, in juni, stuurde Koch brieven naar de Neder landse brievenbussen van zo'n 50 mijnbouwbedrijven. De uitnodi gingen kwamen via postadressen in ons land op hoofdkantoren in steden als Toronto of Kaapstad te recht. Het resultaat is dat een do zijn bedrijven vandaag komt pra ten in Amsterdam. De brievenbusfirma's zijn voor ons land extra zuur omdat door die bedrijfjes inkomsten uit een land worden weggesluisd, terwijl W Een dozijn van die brievenbusfirma's komt erover praten er via ontwikkelingssamenwer king geld naartoe wordt gebracht. Toch wil Koch niet alle brieven busfirma's wegjagen. „Dat lost het probleem niet op. Dan gaan ze straks via brievenbusfirma's in Liechtenstein aan de slag. We moeten zorgen dat bedrijven be lasting betalen in het land waar ze hun winsten maken." Uit een vorig jaar gepubliceerd onderzoek bleek al dat ontwikke lingslanden veel inkomsten mis lopen door belastingontwijking. donderdag 9 november 2017 GO @ÖzcanAkyol Kaltaeste Mijnbouwbedrijven in landen waaraan Nederland ontwikke lingshulp geeft, ontwijken re gelmatig de belastingen in die landen door brievenbusfirma's in ons land op te zetten. De ministeries van Buitenlandse Zaken en Financiën willen daar nu een eind aan maken. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6