Inzet raadslid goed belonen Bomenkap hakt erin bij omwonenden bos Kanaal oorzaak van waterhinder Sluiskil Springen Hoe kun je een oudere woning laten voldoen aan de huidige energie-eisen? De energiewerkgroep van de Middelburgse stichting Griffioen de Wijk liet het onderzoeken. 2 ENERGIEZUINIG OUDE HUIZEN Hugo de Grootlaan Commentaar De gemeenteraadsleden van Schouwen-Duiveland namen onlangs een besluit over Brouwerseiland. Een project dat niet zozeer door zijn omvang, maar wel door zijn plaats een nationaal symbool is geworden voor grenzen aan de bouw langs de kust. Ze deden dat voor een vergoeding van 958,91 euro per maand. De collega-raadsleden van Noord-Beveland stemden voor 250,82 euro per maand over de Zeeuwse Lagune. Ook een recreatieproject in de kustzone. Vergelijkbare problematiek, vergelijkbare belangen, vergelijkbare maatschappelijke druk. En toch krijgt een raadslid in de ene ge meente bijna vier keer zoveel betaald als een raadslid in de andere. En dat alleen op basis van het inwonertal. Voor de vergoeding zijn de Nederlandse gemeenten in liefst negen klassen verdeeld. De hoogste klasse is die van gemeenten met meer dan 375.000 inwo ners. Dat zijn er overigens slechts drie. De verenigingen van raadsleden, griffiers en gemeenten vinden deze verschillen in vergoeding onverdedigbaar. Wie het raadswerk serieus neemt, is daar veel tijd aan kwijt. Of je nu in Aardenburg of Amsterdam woont. Natuurlijk hoort geld geen drijfVeer te zijn om de lokale politiek in te gaan, maar uitblijven van een serieuze ver goeding mag geen hindernis vormen om politiek actief te worden. (Semi-)overheden kennen een terugkeergarantie voor medewer kers die tijdelijk wat minder willen gaan werken om hun raads werk goed te willen doen. De oververtegenwoordiging van deze be roepsgroep in het openbaar bestuur is hiervan het gevolg. Werkne mers uit het bedrijfsleven hebben geen garanties. Wie het risico neemt zich in te zetten voor de publieke zaak, moet fatsoenlijk be loond worden. Wie het raadswerk serieus neemt, is daar veel tijd aan kwijt „Er wandelden regelmatig mensen, maar nu is het om te janken", zegt buurtbewoonster Angeline Corne- lis. Staatsbosbeheer rooide de afge lopen weken 525 kuub hout in het Bos van Erasmus bij Nieuwvliet, met als reden om het gezond en ge varieerd te houden. Omwonenden en natuurliefheb bers uiten, onder meer naar aanlei ding van publicatie in deze krant, hun ongeloof. Ook op sociale media heerst onrust. Cornelis: „Bepaalde plekken zijn nu helemaal leeg, ik mag toch hopen dat er bomen terug geplant worden." Er worden inderdaad bomen ge plant op plekken waar de grootste bomen gerooid zijn, laat boswach ter Anouk Pattipeilohy weten. „Houtkap ligt gevoelig", reageert Nu is het Bos van Erasmus om te janken ze. „Dat mensen er negatief over zijn, blijf je houden. Maar het is bosbeheer." Staatsbosbeheer houdt, bij voldoende aanmeldin gen, een excursie door het bos waarbij deelnemers uitleg krijgen en vragen kunnen stellen. Dat zal begin december zijn. Opgeven via a.pattipeilohy@staatsbosbeheer.nl. ALMANAK Het koor is weer fanatiek aan het repeteren voor twee concer ten volgende maand, dus de druk is hoog tijdens de repeti ties. Koorleider Hans dirigeert met strenge hand. Zo ook weer op de woensdagavond in het dorps huis van Oostkapelle. Bij de mannen wil het nieuwe stuk nog niet echt lukken. „Heren, we gaan van hoog naar laag en hoe noemen we die sprong?", vraagt de dirigent. Waarop een van de tenoren roept, „Een ei-sprong? „Nee", brult Hans, dat is een oc taaf! Benefiet voor Het Steunpunt Weekmarkt toch naar Rosegracht Raad besluit over nieuw afvalbeleid HULST Infomarkt voor mantelzorgers Het lijkt Joost Gulien wel mooi. Naast eigen olijfjes van de boom uit de eigen voortuin, eigen pompoenen en koriander uit de eigen achter tuin, straks ook eigen elektriciteit van het eigen platdak. Een jaar ge leden verhuisde hij met zijn vriendin Miralba Garcia van Am sterdam naar een woning aan de Van Kleffenslaan in Middelburg, terug naar zijn oude buurt. Via zijn vader kwam de energie werkgroep Griffioen de Wijk op zijn spoor. De werkgroep wilde la ten onderzoeken hoe drie veel voorkomende woningtypes in de wijk kunnen worden opgewaar deerd tot een energiezuinige wo ning. Jochem Compiet, student aan de HZ, voerde het onderzoek uit. Gisteren werden de resultaten gepresenteerd. De conclusie luidt: Ja het kan, en het hoeft niet de Dat zijn kortweg de conclusies van het onderzoek door ingenieursbu reau Wareco naar de waterproble men in Sluiskil. De gemeente Ter- neuzen, Rijkswaterstaat en Zeeland Seaports gaven opdracht voor de studie na ernstige klachten over vochtige huizen in Sluiskil. Te nemen maatregelen zijn: ver lenging van de damwanden langs het Kanaal, drainage aanleggen di rect achter de damwanden en/of de drainage in het dorp verbeteren. De overheden staan daarvoor in prin cipe aan de lat, maar woningeigena ren zijn juridisch verantwoordelijk voor het waterdicht maken van hun bezit, aldus Anne Wietse Boer van Wareco. Het laatste riep gisteren bij de on derzoekspresentatie in Sluiskil pro test op. „De overlast ligt toch niet aan ons", zeiden insprekers. „Je kunt instanties aansprakelijk stel len", reageerde Boer, „maar praten over oplossingen is vaak succesvol ler." donderdag 9 november 2017 ii Het rooien van bomen in het Bos van Erasmus door Staatsbosbe heer stuit op onbegrip bij veel West-Zeeuws-Vlamingen. Staatsbosbeheer wil hen daarom uitleg geven met een ex cursie door het bos. Sophie Stockman Cadzand -Angeline Cornelis Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Poppodium De Pit in Ter- neuzen houdt zondag een benefietconcert voor stichting Het Steunpunt. Bluesbands The Blue Clay en J.L. Stocky and the Swamp treden op vanaf 15.30 uur. Het Steunpunt zet zich sinds tien jaar in voor mensen met kanker, chronisch zieken, hun mantelzor- gers en verzorgt onder meer thema-middagen. De Pit opent de deuren om 15.00 uur en toegang is 7,50 euro. TERNEUZEN De weekmarkt op woensdag in de Terneu- zense binnenstad verkast alsnog, omdat haar vaste stek, de Markt, wordt vernieuwd. De gemeente verwachtte dat de herin richting van de Markt de weekmarkt niet al te veel zou hinderen, maar de praktijk is anders. Vanaf volgende week woens dag is de weekmarkt op de vaste uitwijkplek, de Rosegracht. De ver nieuwde Markt moet eind februari af zijn. HULST De gemeenteraad van Hulst besluit vanavond gewoon over het nieuwe afvalbeleid. De VVD wilde het voorstel van tafel vegen, omdat het vol gens de partij niet 'raads- rijp' is. Ook andere par tijen zijn uiterst kritisch over het voorstel van B en W. Als het wordt aan genomen, wordt de grijze container per 1 januari een keer in de vier weken geleegd en wordt plastic aan huis opgehaald. ZorgSaam houdt mor gen, vrijdag, van 13.30 tot 16.30 uur in brasse rie Truffino op de Blaauwe Hoeve in Hulst een grote informatie markt voor mantelzor gers. Zorgmedewerkers treden op met Marjolein Polfliet en er zijn work shops 'mantelzorgers in beweging' en 'samen schilderen'. Voor slechts Theo Giele Middelburg Bouwjaar: 1971 Type: tussenwoning in een rijtje Huidig energielabel: C Investering: 13.290 euro Besparing: 1.617 euro per jaar (55% van de huidige kosten) Terugverdientijd: 9 jaar Van dit type zijn er zo'n 800 in de wijk. De woning aan de Hugo de Grootlaan kan met een investe ring van 13.290 euro van ener gielabel C naar energielabel A++ gaan. De grootste kostenpost is isolatie, maar dit lever ook het meeste rendement op: spouw muurisolatie (1.725 euro), na-iso- latie bestaand dakbeschot met afwerking (3.850 euro) en na- isolatie vloer (2.000 euro). De woning heeft al HR++-beglazing. De tweede grote kostenpost zijn de zonnepanelen (4.600 euro). Water uit het Kanaal Gent-Ter- neuzen dat onder Sluiskil door sijpelt, is dé oorzaak van de grondwateroverlast in het dorp. Een mix van maatregelen kan helpen de waterhinder te beper ken. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69