GAi Sw» DAGEN Deltavorm wint Zeeuwse Innovatieprijs Emergo 3 hoofdprijs te kosten. Voor zo'n 15 mille kan het energieverbruik al gauw met de helft worden terug gebracht. Binnen zeven tot tien jaar heeft de investering zich te rugverdiend. Jochem Compiet bekeek welke maatregelen er nodig zijn om een woning te laten voldoen aan ener- gielabel A++, wat bijna tegen de eisen van de hedendaagse nieuw bouw aan zit. Isolatie en zonnepa nelen zijn maatregelen die het meeste rendement opleveren. „In theorie dan", zegt Cees Nieuwenhuijze. Hij woont met zijn vrouw in de Eikenlaan in een huis dat net na de oorlog werd ge bouwd. Nieuwenhuijze was zeven jaar geleden al betrokken bij een eerder energieproject toen de dit type woningen in de bomenbuurt onder meer van nieuw, isolerend glas werden voorzien. Het onder zoek leert ook dat de laatste pro centen energiewinst het duurst zijn en daardoor de langste terug- verdientijd hebben. Vloer Isolatie van de vloer is een maatre gel die hij zou kunnen laten tref fen. Maar dan moet het eikenhou ten parket eruit om de houten on- dervloer te vervangen. Dat is het Nieuwenhuijze niet waard. Gulien denkt er wel sterk over na om het energieproject op te pakken omdat daarmee in een moeite door het dak wordt vernieuwd. „En het is toch een mooie gedachte dat als ik aan het werk ben, de stroom voor mijn computer boven mij op het dak wordt opgewekt." Voor zo'n 15 mille kan het energieverbruik al gauw met de helft worden teruggebracht Het is een mooie gedachte dat de stroom op het dak wordt opgewekt Van Kleffenslaan Eikenlaan Meer dan 250 showroommodellen tot 50% afgeprijsd!* Italiaanse dagen met Giro di Pot! Deltavorm uit Scharendijke, pro ducent van stempels voor de snoepindustrie, is winnaar van de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo 2017. Prince Kunststof In fra gaat ervandoor met de pu blieksprijs. Dat is gisteren op on- dernemersbeurs Contacta in Goes bekendgemaakt. Deltavorm wint de Emergo 2017 met een nieuw soort stem- pelraam, de Airflow Board. Dat is ontwikkeld voor de productie van snoep door middel van poe- dergietmachines. Met de nieuwe techniek kan Deltavorm de stem- pelramen vliegensvlug aanpassen om complexe vormen te produ ceren. De jury noemt Deltavorm 'aan toonbaar innovatief en 'vooruit strevend'. Ook vindt ze dat Delta vorm het beste inspeelt op de (in middels wereldwijde) vraag. Het bedrijf mag een kunstwerk op maat laten maken door beeldend kunstenaar Jan Kettelerij uit Tho- len. Deltavorm wint het van de vier andere genomineerden: Emergo- plus, HemCell, Illuxton Interna tional en Prince Kunststof Infra. De laatste heeft de publieksprijs gewonnen. De Zeeuwse Innovatieprijs Emergo is voor de veertiende keer uitgereikt. donderdag 9 november 2017 15 mille naar - Joost Gulien, bewoner Griffioen '_dïiJr r:t■ïsTX-'j Iv- r-i Bouwjaar: 1974 Type: geschakelde woning in een rij Huidig energielabel: C Investering: 12.565. euro Besparing: 1.856 euro per jaar (64% van de huidige kosten) Terugverdientijd: 7 jaar Van dit type woningen zijn er 250 in de wijk. De woning aan de Van Kleffenslaan kan met een investering van 12.565 euro van energielabel B naar ener gielabel A+++ gaan. Na-isolatie van het bestaand dakbeschot met afwerking (4.000 euro) en het vervangen van dubbel glas door hoogwaardig HR++-glas (2.850 euro) zijn de grootste kostenposten. De tweede grote kostenpost is de zonnepanelen (4.600 euro). Verder is er een reeks van kleinere uitgaven, van een spaardouchekop van 30 euro tot voor 200 euro aan ra diatorfolie in het lijstje opgeno men. Bouwjaar: 1947 (renovatie in 2010) Type: hoekwoning in een rijtje Huidig energielabel: B Investering: 18.715 euro Besparing: 926 euro per jaar (37% van de huidige kosten) Terugverdientijd: 21 jaar Van dit type woning zijn er 112 gebouwd in de Griffioen. De wo ning aan de Eikenlaan kan met een investering van 18.715 euro van energielabel B naar energie label A++ gaan. Door de renova tie in 2010 werd het energiege bruik al sterk verminderd. Na-iso- latie bestaand dakbeschot met afwerking (4.800 euro) en vloer isolatie tussen de balklaag en van de vloer op begane grond vloer (4.200 euro). De terugverdientijd hiervan is vrij lang. De woning heeft al HR++-beglazing. De tweede grote kostenpost is de zonnepanelen (4.600 euro). Verder is er een reeks van klei nere uitgaven, van een spaardou chekop van 30 euro tot voor 200 euro aan radiatorfolie, in het lijstje opgenomen. 10 t/m 13 november, zaterdag 11 november vanaf 10:00 uur geopend. Informeer naar de voorwaarden Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen 15.000 m2 design topmerken +31 (0)115-562010, www.pot.nl Woonstoffering en Siematic Ook elke zondag geopend van 12.00-18.00 Keukenstudio op de 1e verdieping pot interieur axel Jeffrey Kutterink Goes Cees Nieuwenhuijze bij zijn huis in de Eikenlaan, fotosrubenoreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63