B II 'Pak bedreigingen door psychiatrische patiënten harder aan' 10 ZE 'Een dokter zal niet altijd datgene bereiken wat hij graag wil.' Rob Hellingman neemt na 33 jaar afscheid als chirurg en blijft bescheiden. K Robert Abe Hellingman (65) begon 33 jaar gele den als algemeen chirurg in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. „We deden er alles, tot aan het stelpen van een bloedneus." Van daag neemt hij als oncologisch chirurg afscheid van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. „Ik ben verliefd op Zeeland. De aard van de Zeeuwen is niet 'himmelhoch jauchzend' of'zum Tode betrübt', maar gematigd. Daarin voel ik me gelukkig." De op Sumatra geboren Rob Hellingman leert het vak in Gro ningen en het Westeinde Zieken huis in Den Haag. Als hij in 1985 als jonge arts aan de slag wil, lig gen de banen niet voor het opra pen. Toch hoeft hij niet lang te zoe ken en kan hij aan de slag bij het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee. „In het toen kleinste ziekenhuis van het land waren twee chirurgen, twee internisten, een anesthesist en een klinisch chemicus. Dat kleine team ver zorgde de specialistische zorg voor de 30.000 mensen op Schouwen- Duiveland. Zes specialisten. Als ik nu zie dat we in Goes 180 medisch specialisten hebben, is dat wel even wat anders." Nog steeds kijkt hij met plezier terug op zijn begintijd. „We deden alles: van traumatologie en vaat- chirurgie tot oncologisch chirur gie en maag-darm-chirurgie. Om dat de bezetting van andere speci alismen beperkt was, vingen we ook mensen op met neusbloedin gen die de huisarts niet gestopt kreeg." In zijn loopbaan ziet hij dat technologische vernieuwingen In slecht-nieuws- gesprekken werden we vroeger niet opgeleid dwingen tot steeds verdergaande specialisatie van artsen en zieken huizen. „Het is onontkoombaar dat je grote ziekenhuizen krijgt die veel apparatuur hebben, waar high-tech dingen worden gedaan, waar een intensive care is met alle hulpmiddelen die er zijn. Zoals ik ben begonnen, zou niet meer kun nen." In de loop der jaren ziet Helling man zijn vak hard veranderen. „Neem een blindedarmoperatie. Als vroeger iemand kwam met pijn in de rechter onderbuik voel den en klopten we wat, namen we de temperatuur op en deden we bloedonderzoek. Op basis van dat onderzoek opereerde je. Nu ver krijg je meer informatie door het gebruik van scanners en opereer je veel gerichter. We brengen steeds minder schade toe aan patiënten." Dat zag hij ook sterk als oncolo gisch chirurg. „Terwijl we vroeger forse ingrepen deden en vaker een borstamputatie moesten verrich ten, kunnen wij tegenwoordig het grootste deel van de patiënten borstsparend behandelen." De specialisatie tot oncologisch chirurg is 'natuurlijk gegaan', ver telt Hellingman. Daar hoorden ook slecht-nieuws-gesprekken bij. „Daar werden we vroeger niet in opgeleid. Ik ben daarin gerold. Maar hoe ouder je wordt, hoe meer je belast raakt met het leed dat anderen met zich meedragen. Dat soort gesprekken voerde ik de laatste tijd bijna dagelijks en lieten me niet onberoerd. Gelukkig wor den patiënten opgevangen door gespecialiseerd verpleegkundigen en praten artsen met elkaar om ca sussen te verwerken. Gelukkig heb ik een goed thuisfront en een heel leuke vrouw die me goed opvin gen." Wat ook is veranderd is dat pa tiënten steeds vaker gesprekken opnemen. „Dat vind ik een goede Complicaties zullen er altijd zijn, zolang er wordt geopereerd manier om de informatie op een rustig moment nog eens tot je te nemen. Patiënten horen dat ze kanker hebben en zijn alleen daar mee bezig. Terwijl ik hem of haar probeer verder te helpen in de stappen die genomen moeten worden. Je kunt mensen veel ver tellen, maar dat komt niet altijd door. Daarbij helpt zo'n opname." Minder enthousiast is hij over het spuien van meningen over art sen op internet. Al zijn de paar re acties die over hem op Zorgkaart staan ronduit lovend. „Zeer pret tige en professionele behandeling met oog voor mijn persoon en ge voelens. Alle lof!" En: „Een heel plezierige, deskundige arts met veel aandacht voor de mens die patiënt is." Verschrikkelijk Hellingman blijft bescheiden. „Er zijn vele bijzondere momenten geweest, maar die benoem ik niet. Want er zijn ook altijd teleurstel lingen. Ook een dokter zal niet al tijd datgene bereiken wat hij graag wil. Complicaties zullen er altijd zijn, zolang er wordt geopereerd. Dat is voor een patiënt en voor de chirurg verschrikkelijk." Dat zegt Gerco Blok, lid van de Raad van Bestuur van Emergis. Hij re ageert desgevraagd op een onder zoek van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Daaruit blijkt dat hulp verleners in de psychiatrie vaak geen Een cliënt volgde ons eens tot aan huis, maar dat was geen strafbaar feit aangifte doen van geweld, waardoor dit vaak onbestraft blijft. Angst voor represailles is een belangrijke reden. Ook is er een verschil tussen je be dreigd voelen en wat juridisch ge zien wordt als een strafbaar feit. Blok is zelf een aantal keer be dreigd door cliënten. „Een keer zijn mijn gezin en ik dusdanig bedreigd, dat het ging om een strafbaar feit en justitie dat heeft opgepakt. Maar in een ander geval was de impact op mijn gezin en mij veel groter, maar kon justitie er niets mee. Toen volgde een cliënt ons tot aan huis, maar dat was geen strafbaar feit." De afgelopen jaren heeft Emergis vier tot vijf keer per maand aangifte gedaan van bedreigingen. Toch voe len medewerkers zich vaak machte loos. „Zelfs als zaken voorkomen, ge beurt het dat de officier van justitie In het normale leven kun je een blokje om lopen of de rechter zegt dat iemand niet voor niets is opgenomen en dus een lage straf krijgt." De impact op me dewerkers is groot. „De volgende dag hebben ze weer met dezelfde cliënten te maken. In het normale leven kun je een blokje om lopen." Emergis heeft van 2012 tot 2015 een proef gedaan waarbij een offi cier van justitie drie tot vier keer per jaar zitting had op het terrein van Emergis. „Dan werden een aan tal van die zaken gebundeld en af gehandeld. Daders kregen vaak een taakstraf of formele waarschuwing. Medewerkers kregen het gevoel dat ze werden gehoord. En de daders gedroegen zich erna rustiger." De proef is gestopt door perso nele wisselingen bij zowel Emergis, politie en Openbaar Ministerie. „We zijn in gesprek hoe we er een vervolg aan kunnen geven." donderdag 9 november 2017 ■h A Rob Hellingman: „Er zijn vele bijzondere momenten geweest." foto dirk jan gjeltema Chirurg met oog voor mensen en gevoelens Jeffrey Kutterink Goes -Rob Hellingman SD -Rob Hellingman Vandaag neemt Rob Hellingman afscheid van patiënten en me dewerkers. ledereen die hem de hand wil schudden is van 16.30 tot 18.30 uur welkom in Brasse rie Katoen in Goes. Justitie moet het bedreigen van medewerkers van psychiatri sche instellingen harder aanpak ken. Dat kan door in het hele land zittingen te houden op de instellingen zelf. Jeffrey Kutterink Goes - Gerco Blok, Raad van Bestuur - Gerco Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61