'Flirten begint ineens' 'Stop met dat stoere drillen' 'Twijfelen over wat kan? Ach, hou toch op' 5 DE ALFAMAN 'Q; Mannen hebben het gedaan. Zij zijn schuldig aan de verhalen van al die vrouwen en mannen, die vertellen bepoteld, aangerand en verkracht te zijn. Hoog tijd om de wereld te veranderen. Toch? Drie mannen - de milde, de wijze en de alfa - over #metoo. DE MILDE MAN DE WIJZE MAN Oi oms neemt de penis het over." Dat gebeurt ook wel eens bij programma maker Maxim Hartman, de (am biërend) koning van de apenrots. Vrijuit vertelt hij en passant ook over zijn hoge dosis testosteron, de voorkeuren van zijn bedpart ners en oh ja, zijn hoofd. Soms raakt dat laatste lichaamsdeel in gevecht met het middelste. „Ben ik in gesprek met een vrouw, be gin ik ineens te flirten. Dan denk ik, ben ik nu alleen in haar geïn teresseerd omdat ik met haar in bed wil belanden? Soms zeg ik het eerlijk: sorry, het is even mijn penis die praat." Maar zelfs in het heetst van de strijd weet Hartman waar de grens ligt. „Voor zover ik weet ben ik nooit te ver gegaan. Is dat wel zo, laat het weten. Natuurlijk ben ik niet too procent zeker, ik heb best wat geflirt en gesekst. Misschien heb ik onbewust wat gedaan, in mijn puberteit." „Het is een kwestie van opvoe ding, weten waar je grenzen lig gen. Met het leggen van verbaal en fysiek contact is niets mis, maar als een vrouw daar geen prijs op stelt moet je luisteren. Als ik hoor wat vrouwen 's nachts wordt nageroepen: hoertje, lek kertje, dat vind ik belachelijk. Ik schaam me er plaatsvervangend voor. Soms corrigeer ik zo'n man, als een hond. Dan leg ik hem op straat, laat ik hem sorry zeggen." Goed, hij spreekt dus andere mannen aan en weet waar gren zen liggen. Hoe nu verder? „Ik vind het heel erg zoals de discus sie nu is gelopen, zoals ik Jelle Brandt Corstius ken, zou hij nooit een verhaal verzinnen. In de nasleep laten we zien: als je met misbruik te maken hebt en je komt er voor uit - los van de vraag of het verstandig is dat in de krant of op tv te doen - dan word je allebei afgemaakt. Dat kan niet, dat is dodelijk." Hartman heeft een voorstel. Laten we ervan uitgaan dat men sen ervaringen over misbruik de len, de waarheid vertellen, zon der mensen aan de schandpaal te willen nagelen. Daardoor kunnen mannen én vrouwen over #metoo praten zonder verstrikt te raken in een welles-nietesdis- cussie. „Mannen moeten beden ken: de grens van vrouwen wil ik niet over, ik laat haar met rust als ze dat wil. Tegen vrouwen wil ik zeggen dat ze het klimaat van niet melden, niet moeten accepteren. Of het nu gaat om een mooi cv of goede cijfers, als mannen er iets voor terug willen, moeten vrou wen het niet nemen." De man zit op een apen rots, probeert naar bo ven te komen en tege lijkertijd niet naar beneden getrokken te worden. Dat is volgens mannenemancipator Jens van Tricht in een noten dop het leven van een vent. Het is ook precies het kli maat waarin seksueel geweld plaats kan vinden, zegt de oprichter van Emancipator, organisatie voor mannen en emancipatie. „We denken dat we zo'n egalitaire samenle ving hebben, maar waar je ook kijkt wordt brute mannelijke kracht geïdealiseerd. Het ge beurt in films, in reclames. Op school en het sportveld leren jongens dat ze koste wat kost de bovenliggende partij moe ten zijn, beter dader dan slachtoffer. Grensoverschrij dend gedrag hoort bij de les sen die we mannen al van jongs af aan leren. Er is dan geen knopje waarmee we dat zomaar uit kunnen zetten." Tijd voor verandering vindt Van Tricht, die gelooft dat #metoo de ultieme zet in de juiste richting is. „We weten al jaren waar vrouwen mee te maken hebben, als het gaat om seksueel geweld. Door #metoo kunnen we de cijfers niet langer negeren. Vrouwen hebben ze met hun ervarin gen een gezicht gegeven." „Ik kan me voorstellen dat #metoo ook voor onzekerheid bij mannen zorgt. Zij die geen verkrachters of aanranders zijn merken nu dat ze met hun gedrag wellicht toch ook een grens over zijn gegaan of het anderen mogelijk hebben gemaakt grenzen over te gaan. Regisseur Quentin Tarantino zag ook het gedrag van film producent Harvey Weinstein, maar hij deed niets. Het is tijd dat mannen zich uitspreken tegen seksueel geweld, dat ze anderen aanspreken op grens overschrijdend gedrag en erom vragen erop gewezen te worden als ze zelf te ver gaan." Praten dus. Niet niks voor mannen die gedrild zijn door een samenleving die ze het liefst sterk en stoer ziet, een manco dat we aldus Van Tricht bij de volgende genera tie in elk geval kunnen verhel pen. „Die campagne om jon gens jongens te laten zijn... Ik zou graag aandacht zien voor de andere kant van het man zijn. Zorgzaamheid kan net zo goed gelden als een heel man nelijke kwaliteit." Het aan staande verlof voor kersverse vaders, in 2019, geeft in elk ge val alvast een eerste lichting papa's straks de kans die ei genschap ten volle te ontwik kelen, concludeert Van Tricht hoopvol. (Ik ben al heel lang getrouwd," 1 zegt Joost Prinsen. Ook nog I eens met dezelfde vrouw, voegt hij op luide toon toe, nadat de vraag over de inmiddels over bekende hashtag hem in het oor is getetterd. Het moet wel, want na 75 jaar is het gehoor van Prin sen niet meer wat het is geweest. De jaren tellen, ook bij de man die furore maakte als acteur en presentator. Goed, Prinsen gaf ook jarenlang les op de toneelschool. Die ene inderdaad, waar nu 'nogal wat over te doen is', omdat docenten er misbruik zouden hebben ge maakt van hun positie. „Ik zag daar ook wel dingen, ik ben daar wel eens doende mee geweest, maar ik wil me nu niet en plein public uitspreken over wat dat was. Er loopt op dit mo ment een onderzoek, meer wil ik daar niet aan toevoegen." „Het kwam in mij niet op om leerlingen onfatsoenlijk te bena deren." En ja, hij weet heel zeker dat het in het keurige bleef. In tuïtief voel je wat kan. Als je fat soen moet uitleggen in protocol len en dergelijke ben je eigenlijk al te laat. Ik geloof dat zulke af spraken allemaal geen snars hel pen. Het gaat er om dat je een beetje netjes bent opgevoed en dat je daar wat mee doet. Je moet het van huis uit voelen." Minder moeilijk „Wat mij betreft is het allemaal ook echt minder moeilijk dan op dit moment wordt aangenomen. Als je niet luistert naar wat je hebt meegekregen, waar ben je dan mee bezig? Ik weet wat kan, iedereen weet wat kan. Daarover twijfelen? Ach, hou toch op." donderdag 9 november 2017 o man, wat nu?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5