Drummen: een kwestie van coördinatie 9 CHECK DIT! John van der Broek (63) uit Vlissingen speelt mondharmonica en trekzak bij The Juke Joints. De band bestaat bijna 35 jaar en treedt zaterdag op in De Piek. 30 jaar Juke Joints „In 1987 ben ik gaan spelen bij The Juke Joints. Mijn eerste optreden met de band zal ik nooit vergeten. Ik kreeg de nummers op cassette en studeerde ze thuis in. De setlijst kreeg ik daar, maar vanaf het tweede nummer werd de volgorde totaal an ders. Ik werd in het diepe gegooid en dat was spannend. Het optreden liep anders dan gepland, maar ging wel goed. We werken nu nog steeds op die manier: zanger Peter Kempe kijkt hoe het publiek reageert en roept dan het nummer dat we gaan spelen." Optreden in De Piek „De Piek is een mooie, intieme zaal. Het 12,5 jarig bestaan van The Juke Joints hebben we ook daar gevierd. Het voelt dus als thuiskomen. Voor mij helemaal, want ik ben geboren en getogen in Vlissingen. Het publiek kan onze bekende formule verwach ten: het wordt een feestje! Ons en thousiasme werkt altijd aanstekelijk. Dat we nu 35 jaar bestaan, maakt het nog bijzonderder. We gaan er 200 procent tegenaan." In dienst bij de marine „Ik ben geboren in het oude haven dorp in Vlissingen. Later verhuisden we naar Souburg en uiteindelijk ging ik in dienst bij de marine. Ik heb in tien jaar tijd zo'n driekwart van de wereld gezien. Toen ik uit dienst ging, trouwde ik en verhuisde ik naar Brabant. Daar heb ik vijftien jaar ge woond, maar uiteindelijk vertrok ik toch weer naar Vlissingen. Als een echte Zeeuw werd ik terug naar het water getrokken. Het is mijn geboor tegrond." Liefde voor water „Het mooiste aan Vlissingen? De boulevard en het water. Ik woon op de negende verdieping van een flat en kijk uit op de Westerschelde, maar toch moet ik iedere dag een rondje maken over de boulevard. Het water heeft mij altijd getrokken. Veel fami lieleden hebben gevaren, dus toen ik Als je ieder weekend optreedt, is het fijn om eens met je vrouw op de bank te kunnen zitten in dienst moest, was de keuze voor de marine snel gemaakt. Varen zit in mijn bloed. Na mijn diensttijd heb ik achter de sonar gezeten in een onder zeeboot. Maar als je dertig jaar in een bluesrock band speelt, gaat je gehoor wel achteruit..." Huismus „Ik ben een huismus. Ik doe aan mo delbouwen en ben nu bezig met het opzetten van een Amerikaanse spoorbaan. Tussen mijn 10de en 16de was ik een verwoed modelbouwer van schepen. Nu ben ik al drie jaar een spoorwegfanaat. Als ik er toch eens uit wil, ga ik met mijn vrouw op pad in onze camper. Het liefst naar De Panne in België en we zijn ook zeer gecharmeerd van Spanje en Frankrijk. Uitgaan in Vlissingen doe ik nooit. Als je ieder weekend op treedt, is het fijn om eens met je vrouw op de bank te kunnen zitten. Ik besteed liever mijn tijd aan het be zoeken van mijn vader in het bejaar denhuis en andere familieleden." Beste restaurant: thuis „Ik ben pas uit eten geweest bij res taurant AMUZ in Goes. Dat beviel heel goed, maar verder kom ik eigen lijk nooit in restaurants. Daar heb ik geen behoefte aan. Thuis is ook een ontzettend goed restaurant: mijn vrouw kan goed koken en ik doe het zelf ook graag." Cajun accordeon „Een collega aan boord heeft me mondharmonica leren spelen. Toen ik uit de marine ging, ben ik in een bandje gegaan. Na twee jaar stopten we en een halfjaar later kreeg ik een brief van Peter Kempe met de vraag of ik bij The Juke Joints wilde spelen. Ik was zenuwachtig toen ik auditie moest doen, want ik kende de repu tatie van de band. Helaas heb ik die brief van Kempe niet meer liggen. Eeuwig zonde... In de jaren 90 traden we veel in Ierland op en kreeg ik inte resse in de cajun accordeon. Als kind volgde ik al accordeonlessen, maar dat instrument lag uiteindelijk op de kast te verstoffen. Later kreeg ik er dus toch weer interesse in. Het is leuk om de trekzak er voor een paar nummers bij te pakken. Maar mijn passie ligt bij de mondharmonica." donderdag 9 november 2017 pl 'Iedere dag een rondje over de boulevard' Gertie De Boeij John van der Broek John van der Broek: „Ik ben al drie jaar een spoorwegfanaat." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN The Juke Joints: zaterdag, De Piek Vlissingen, 21.00 uur (uitverkocht). Tijdens het concert worden opna mes gemaakt voor een cd en dvd. Voorstelling: Masterclass drummen Wie: Cesar Zuiderwijk Leeftijd: Alle leeftijden Waar: Onder de Toren, Wissenkerke en Scheldetheater, Terneuzen Wanneer: Zondag 12 novem ber, 14.00 uur (Wissenkerke) en vrijdag 17 novem ber, 20.00 uur (Terneuzen) edereen kan leren drummen volgens Cesar Zuiderwijk. „Gewoon die stok in je hand houden en laten meevoeren door de zwaartekracht. En je hebt niet eens een drumstel nodig, wantje kunt het ook gewoon met je handen leren. Het is een natuurlijke beweging. Net als wan neer je loopt. Dan heb je al een bepaald ritme te pakken. Je moet al leen even de coördina tie onder de knie krij gen." Zomaar een paar opvattingen van de in middels 69-jarige drum mer van Golden Ear ring. Zelf ging hij drum men toen zijn vader was overleden. Hij had een uitlaatklep nodig en verruilde zijn gitaar voor een drumstel. „Als je drumt, kun je niet vals spelen." De Hagenees blijkt niet alleen goed te kunnen drummen, maar ook graag zijn liefde voor muziek over te brengen op anderen. Na diverse tournees en workshops trekt Zuiderwijk nu het Wie durft, mag spelen met drummer Cesar Zuiderwijk. land door met het pro gramma Masterclass. Hij vertelt daarin bevlo gen zijn verhaal over zijn reis door de muziek aan iedereen die het maar wil horen. Zowel jong als oud, begin nende of gevorderde drummer en gewoon de liefhebbers kunnen bij Masterclass terecht. Aan bod komen tips en tricks, je kunt oefenen met het spelen met een band en soleren. Maar ook onafhankelijkheid en de Möller-methode waarbij je drie tot vier keer zo lang en snel kunt spelen. Zuiderwijk vertelt ook wat je beter niet kunt doen. Deelnemers mogen uit proberen hoe het is om te spelen op een akoestisch en een elek tronisch drumstel. En wie durft, mag samen met hem spelen. Na afloop volgt een sig neersessie. - Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53