i Ophef om Van Vollenhoven 4 Uit de antwoorden van de in totaal 305 ondervraagde mannen spreekt een gevoel van urgentie: het is belangrijk dat de dialoog zo breed mogelijk wordt gevoerd, zegt bijna 40 procent. Tegelijkertijd vindt 46,9 procent dat de discussie rondom een belangrijk onderwerp nu overdreven vormen aanneemt. Willy van Berlo, programmacoördi nator bij kenniscentrum voor seksua liteit Rutgers, ziet dat mannen in een 'ongemakkelijke realiteit' zijn beland. „Het is niet leuk om te horen wat vrouwen overkomt en het lijkt mis schien alsof het nergens anders meer over gaat. Maar we hebben dan ook te maken met een wereldwijd probleem. Dat weten we nu, naast de cijfers die er al waren. Uit ons eigen onderzoek in 2012 blijkt bijvoorbeeld ook dat 20 procent van de mannen tussen 25 en 70 jaar wel eens pressie heeft uitgeoe fend om iemand het bed in te krijgen. Er is dan bijvoorbeeld gelogen. Of ge dreigd. Er zijn natuurlijk mannen die heus wel weten dat wat ze doen niet kan, maar toch doorgaan. Maar het is nu zaak om te zorgen dat het pro bleem minder groot wordt." Eindelijk Dat vinden ook de in opdracht van deze krant ondervraagde mannen, die zeggen dat een 'beerput' open is ge gaan en reageren met uitspraken zoals 'eindelijk' en 'uitstekend, haal het uit de taboesfeer'. TWEET En de 75 procent die zegt te weten zich 'zeker niet' schuldig te hebben ge maakt aan grensover schrijdend gedrag? Van Berlo: „Dat betekent dat een op de vier mannen het erkent of niet zeker weet. Er zijn ook vrou wen die niks durven of kunnen zeggen, ook als ze vinden dat hun grenzen worden over schreden. Dat bete kent niet dat het ge drag toelaatbaar is. Mannen moeten hun verantwoorde lijkheid nemen." Dit betekent overi gens niet dat man nen nooit slachtof fer worden en dat er geen vrouwen zijn die over grenzen heen gaan, bena drukt ze. Rutgers wil met een nieuwe campagne dui delijkheid scheppen over wat wel en niet kan. Die moet volgend jaar beginnen. Van Berlo wijst ook op de seksu ele voorlichting. „Veel scholen beste den vooral aandacht aan de biologi sche aspecten van seksualiteit. Niet in alle voorlichting gaat het ook over grenzen, terwijl jongeren aangeven daar behoefte aan te hebben." Van Berlo ziet meer kansen voor verbetering. „Wij willen ook graag dat mensen die met kinderen en jongeren werken, maar ook zorgprofessionals en bedrijven meer opleiding krijgen. Zij moeten kunnen praten over sek sualiteit en kennis hebben van grens overschrijdend gedrag. Ik hoop dat het enorme signaal van #metoo een flinke duw voorwaarts geeft." REACTIES UIT DE ENQUÊTE: Ik heb mij altijd kunnen beheersen en vrouwen als gelijke behandeld Op jongere leeftijd waren mijn grenzen nog niet zo scherp Als puber was ik altijd actief op de versiertoer en schuwde ik weinig middelen Ik ben nooit te ver gegaan, anders had ik daar wel opmerkingen over gekregen Vrouwen waren altijd als eerste aan zet Ik ben zelf slachtoffer, dus ik weet wat het is. Ik ben zó dankbaar dat ik niet benzoals die daders donderdag 9 november 2017 #metoo 'We moeten leren wat kan en wat niet' Man Het is uitstekend om de discussie over seksueel geweld te voeren, maar overdrijf het niet. We moeten vooral zorgen dat het probleem minder groot wordt. Dat zeggen de mannen in een #metoo-onderzoek in opdracht van deze krant. Carla van der Wal Rotterdam DEN HAAG Pieter van Vollenhoven heeft nogal wat commotie veroorzaakt met zijn bijdrage aan de #metoo-discussie. De echtgenoot van prin ses Margriet vroeg zich dinsdagavond op Twitter af 'kun je als man een vrouw nog een hand geven of valt dat onder het hoofd stuk ongewenste #in- timiteiten? Ik denk dat het een grensgeval is?!' Die tweet verwij derde hij naderhand, om daarna te schrij ven: 'de meldingen van ongewenste intimitei ten vind ik volledig te recht, wel vind ik spij tig dat sommige mel dingen soms zo laat worden gemeld'. Van Vollenhoven is op richter en erevoorzit ter van Fonds Slacht offerhulp, dat juist een campagne voert tegen seksueel geweld. Dat vindt zijn uitlatingen onhandig. Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma (D66) vindt dat ook. „Cynisme en sarcasme slaan deze gevoelige discussie dood." Van Vollenhoven wilde gisteren niet reageren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4