h 1 Mentalist Krause intrigeert 4 Kleinkunst 'Om te janken zo mooi' is de naam van het programma waarmee Elke Vierveijzer (29) haar theatercarrière in 2015 aftrapte. Een eerbetoon aan liedjesschrijver Maarten van Roozendaal. Timon Krause: een open-mond-fenomeen Alice gaat door de draaideur Het begon met een verzoek voor een eenmalig optreden met een selectie van liedjes van Maarten van Roozendaal. Een kans die Vier veijzer, als bewonderaar, met beide handen greep. De reacties op het re sultaat waren lovend. Het bleef dus niet bij dat ene optreden. Vierveijzer Ik moet het hebben van wie ik zelf ben TEKSTEN Emotie én protest rolde bijna vanzelf met haar pro gramma de theaters in. De programmatitel is een verwij zing naar een lied van Maarten van Roozendaal (1962-2013). Die bezat het eigenzinnige maar weergaloze talent om schitterende teksten te schrijven. Hij verstond de kunst ze expressief en aangrijpend op het podium te ver tolken. Een stoet van metaforen, een suggestieve zeggingskracht en met halve zinnen kon hij al een hele we reld oproepen. Elke Vierveijzer is weliswaar nog jong, maar durft het aan. De selectie liedjes voor het pro gramma haalde ze uit een boek dat Van Roozendaal kort voor zijn dood schreef. Achterin staat een lijst met zijn keuze om dat op bladmuziek uit te geven. Vierveijzer ging daarmee aan de slag. Op haar manier maakte ze zich de muziek eigen. Binnenkomer „Het was geen gepland debuut", zegt Elke Vierveijzer nu. „Eigenlijk was ik nog met de opbouw van een theater carrière bezig. Als een soort binnen komer bij theaters had ik in 2015 daarvoor net een album met eigen liedjes klaar. Daarop het lied 'Zonder Genade', tevens de titel van dat al bum. De bedoeling was de liedjes in een theaterprogramma te gieten. Daar kwam de niet geplande tour met een ode aan Maarten van Roozendaal dus tussen. Dat ging zo snel dat de tijd ontbrak om erover na te denken of dat wel verstandig was. Achterafis het een bijzonder leer zaam avontuur om te beginnen, een sprong in het diepe." De cd 'Zonder Genade' kwam in 2015 wel uit. Wie dat eigen werk van Elke Vierveijzer kent, merkt onmid dellijk dat zij in haar liedjes aanleunt 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Mentalist Jeugddans donderdag 9 november 2017 PZ nog meer an ze zing René de Dreu 44 Elke Vierveijzer Liedjes over liefde, de relatie tot je gezin of het 7-jarige meisje dat de vrede probeert te herstellen tus sen haar ouders... Elke Vierveijzer heeft het talent zowel te ontroeren als het geweten een ferme schop te geven. Maar bo venal speelt ze in haar teksten met de emotie en de betrokkenheid bij het wel en wee van de mens en de wereld. Zo krijgt het Syrische jon getje dat op de vlucht verdrinkt en op een strand aan spoelt van haar een naam en een nieuw leven als peuter met alles wat hem is ontno men: 'Aylan, jon gen van de zee'. Na een koele ana lyse volgt het schrijnende ver haal. Ook op de plannen van Trump om muren te bouwen, re ageerde ze met een protestlied: 'Waarom wij bou wen'. Via een face- book-actie sloten andere artiesten zich daarbij aan. Vijf veelzijdige uittips voor het komende weekend. De meest bij zondere is toch wel het bezoek van mentalist Timon Krause aan Ritthem. Verder: dans voor kinde ren vanaf zes jaar, een komedie van Jon van Eerd, muziek van The Dire Straits en een concert met drie keer de Stabat Mater. Kiest u maar! Toneel is een beetje magie. En wat als magie op zijn beurt toneel wordt? Dan heb je te maken met meester-gooche- laars, of spectaculairder nog, met een mentalist. Die laatste werkt meestal juist zonder at tributen als hoge hoeden en konijnen, kaarten en noem maar op. Door mentale con centratie een kabelbaan stilzet ten, dat is een van dé klassie kers. Of (knipoog) zonder aan raken lepels verbuigen. Zo on gelooflijk dat het soms niet ge loofd wordt. Gedachtelezen is een ander voorbeeld. Maar wacht met oordelen tot je de nog heel jonge maar al geniale Timon Krause aan het werk hebt gezien. Zijn programma 'Mindgames' is een mix van ge dachtelezen, hypnose, magie, muziek (live!) en was al op alle continenten te zien. Inmiddels heeft hij de titel Best European Mentalist 2016 op zak. Hypno tiserend zal 'Mindgames' zeker zijn. Timon Krause is hoe dan ook een mond-valt-open-feno- meen. Met gevoel voor humor, en dan staat zo'n open mond meteen een stuk eleganter. Zaterdag (20.15 uur) en zon dag (15.00 uur), De Verwach ting Ritthem. Een decor dat steeds verandert van vorm en waar een draaideur inzit, waar steeds iemand uit kan komen. Het verhaal van Alice in Wonderland wordt voorgesteld door dansgezelschap De Stilte. De voor stelling 'Alice' is een modernere en geëmancipeerde versie van het sprookje, maar de hoofdrolspelers, zoals konijn en kat, zitten erin. Zondag, De Mythe Goes, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48