14 ZEELANI Vereniging bestaat vijftig jaar Voor wie zeer ernstige ingrepen aan blaas of darm moet ondergaan, is een stoma een uitkomst. Maar tegelijk ook een grote psychische belasting. m Laten we maar eerlijk zijn. Kruininger Dick van de Velde (64) kruipt 's avonds liever met zijn mooie vrouw dan met een stoma en nachtzak in bed. En lotgenoot Ad Kuijs (64) uit Goes hoopt ook nooit meer mee te maken dat hij op een druk vliegveld in het openbaar zijn stoma moet laten zien aan beveiligers. Toch schamen beide heren zich er niet voor dat ze een stoma hebben. Ze lopen er ui teraard niet mee overdreven mee te koop, maar ze willen wel via de Stomavereniging van zich laten horen. Op die manier proberen ze zoveel mogelijk te betekenen voor de naar schatting 750 Zeeuwen die in hetzelfde schuitje zitten. „Als we geen stoma hadden, waren we er niet meer geweest", relativeert Van de Velde zijn situ atie nuchter. Beide mannen wer den getroffen door kanker. Bij Kuijs moest in 2009 een groot deel van de dikke darm worden verwijderd, Van de Velde heeft sinds 2011 geen blaas meer. Ze zijn nu al enkele jaren genezen. En door de stoma, een zakje waar via een gat in de buikwand ont lasting of urine in wordt opge vangen, kunnen ze weer redelijk normaal functioneren. Deson danks heeft de ingreep een be- Het doet wat met je als je jezelf 's ochtends met zo'n zakje in de spiegel ziet hoorlijke impact op hun leven. „Psychisch komt er heel wat op je afhoor. Het doet wat met je als je jezelf's ochtends met zo'n zakje in de spiegel ziet", zegt Kuijs. Zijn sociale contacten lij den eronder. Een avondje uit ver mijdt hij, omdat bij hem een warme maaltijd al snel verkeerd valt met grote ongemakken als gevolg. Van de Velde ervaart iets min der praktisch ongemak in het da gelijks leven. „Zwemmen, fiet sen, ik doe alles. Volgende week ga ik met mijn zoon naar het Amazonegebied in Brazilië, waar we gaan slapen in hangmatten." Toch blijft het altijd opletten. „Op zondagmiddag in slaap vallen op de bank kan funest zijn, je voelt niet wanneer-ie vol zit." Beide mannen ervoeren vooral vlak na de ingreep veel steun aan de bijeenkomsten van de Stoma vereniging. Kuijs: „Als lotgenoot weet je wat een lekkage betekent of hoe vervelend een ontsteking van de huid is." Daarnaast is het soms fijner om met een lotgenoot dan met een stomaverpleegkun- dige te praten. Van de Velde: „Bij voorbeeld als het gaat over de grote impact op seksueel ge bied." Zaterdag houden Kuijs en Van de Velde voor de vijfde keer een jaarlijkse themamiddag. Daar spreekt een chirurg over breuken, waar één op de drie patiënten mee te maken krijgt. Ook vertelt een dermatoloog over huidpro blemen en is er aandacht voor re validatie. De Stomavereniging bestaat dit jaar 50 jaar. Volgens Kuijs heeft de organisatie veel voor patiënten bereikt, zoals het geven van voor lichting aan beveiligers op Schip hol. „Als ze weten wat een stoma is, hoeven ze het niet nader te on derzoeken, zoals mij laatst op het vliegveld van Vancouver is over komen." Ook ijvert de vereniging voor een ruime vergoeding van diverse soorten hulpmiddelen bij zorgverzekeraars. Ondanks de innovaties op me disch gebied, zal de stoma met al zijn nadelen voorlopig nodig blijven. „Ook veel mensen met de ziekte van Crohn hebben een stoma nodig." Kuijs hoopt dat het aantal stoma dragers als gevolg van darmkanker wel afneemt. „Door het bevolkingson derzoek wordt dit nu vaak veel eerder ontdekt waar door een stoma vaak niet nodig is." BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Klimaat Het klimaat in Nederland wordt vooral bepaald door de overheer sende zuidwesten -en noordwes ten winden. Op de diverse plaat sen op aarde wordt het klimaat vooral bepaald door de stand van de zon ten opzichte van deze plaatsen. Veranderingen op de zon zijn waarschijnlijk de oor zaak van de overigens geringe toename van de gemiddelde tem peratuur op aarde. Door deze op warming is de behoefte om de verwarming wat hoger te zetten in de toekomst minder. Hoe de nieuwe regering via heffingen op de burgers deze ontwikkeling, namens de hele wereld wil tegen gaan, is een mysterie. Jan Seij Jan van Galenstr. 84, Terneuzen Polderwegen Waterschap Scheldestromen heeft op termijn te weinig geld om wegen grondig te reconstrue ren. 'Het kwaliteitsniveau van onze waterschapswegen is nu heel goed volgens dagelijks be stuurder Dennis Steijaert.' Ik no dig graag de heer Steijaert uit om op Tholen onze waterschapswe gen te komen bekijken. Het is in ons gebied lapwerk, dus niet duurzaam, wat ten koste gaat van de kwaliteit. Diverse jaren heeft het waterschap bovengenoemde zaken laten liggen, ook op onder houd van wegen. Dus aan de slag! Chris Koopman Zwanelaan 1, Sint Maartensdijk Kerkverlaters Volgens het commentaar van 26 oktober ('Lotgenoten en thera peuten') is een kerkverlater met problemen beter af met sociale therapie of psychologie dan met Inge Bosscha, die als lotgenoot van kerkverlaters aan de slag gaat als 'kerkverlaterscoach'. Me dunkt dat zij beter heeft begrepen dan uw commentator dat iemand die door het lot wordt getroffen, vaak meer steun vindt bij het delen van ervaringen met lotgenoten dan bij de 'adviezen' van professi onals. Klaas Hendrikse Amnestylaan 45, Middelburg Zeeland op de schop De conclusie dat Zeeland op de schop moet als de wensen van het Wereld Natuur Fonds overal worden uitgevoerd en dat de mens niet meetelt, is onjuist. Het hoofddoel van het Living Planet Report is te laten zien dat het niet goed gaat met deltanatuur. De Deltawerken hebben het Haring vliet en de Grevelingen volledig afgesloten van zee, waardoor trekvissen sterk achteruit zijn ge gaan. Tegelijkertijd staat Neder land voor de opgave om droge voeten te houden. In plaats van metershoge dijken bouwen, kan ook gekeken worden naar oplos singen die de natuur biedt, zoals het uitbreiden van kwelders om hoogwater op te vangen. Dit gaat goed samen met kansen voor re creatie, wonen en de lokale eco nomie. De ervaringen in ons ri vierenlandschap waar het water de ruimte heeft gekregen kunnen een inspiratiebron zijn. Bas Roels (WNF) Driebergseweg 10, Zeist donderdag 9 november 2017 Joeri Wisse Kruiningen 'De Stomavereniging maakt het dragelijk' - Ad Kuijs Meer info en opgeven voor de themamiddag van aan staande zaterdag via sto mavereniging.nl A Ad Kuijs (links) en Dick van de Velde van de Stomavereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42