ZONDER AANDACHT HEB JE NIKS AAN BEREIK p 4 9 Als politie ben je in verbinding. Je hebt met uitersten te maken n Amsterdam bond politievrouw Hanneke Ekelmans de strijd aan met de liquidatiegolf en andere vormen van zware (drugscrimi naliteit. Die kennis komt haar goed van pas als kersverse chef van de politie Zeeland-West-Brabant. „Laat ik het zo zeggen: ik vind het niet raar dat ze me gevraagd hebben. Het gevraagde profiel paste goed bij het type ervaring dat ik heb. Ik heb veel er varing opgedaan met de integrale aan pak van de ondermijnende criminali teit in Amsterdam." „Ze vragen me inderdaad regelmatig wat ik uit Amsterdam heb meegeno men aan ideeën. Maar je kunt die twee werelden toch niet helemaal met el kaar vergelijken, hoewel Brabant ook een van de hoofdspelers is." „In 2015 waren er alleen in West-Bra bant al meer liquidaties en moorden dan in Amsterdam. Dit jaar staat de tel ler in de eenheid al op vijftien ge- weldsdoden. Heel Nederland kent dit gebied intussen! Er bestaan nauwe banden tussen criminelen die hier drugs produceren en hun collega's in Amsterdam die ze verhandelen." „Die staat als een huis. Ik ontmoet op mijn rondgang collega's die snappen wat ze moeten doen, die gepassioneerd praten over hun werk. Over wat ze ge daan hebben en wat ze willen gaan doen. Ik zie veel slimme, innovatieve ideeën, zoals de inzet van drones. Men sen laten zich hier niet belemmeren door regeltjes. Onze mensen op straat zien veel, kennen iedereen. Ik sprak op werkbezoek in Sint Willebrord een wijkagent. Die had 's morgens een in woner als verdachte gehoord en was 's middags bij hem op bezoek om zijn thuissituatie op te lossen. Zo ben je als politie in verbinding. Je hebt met uiter sten te maken." „Het gaat niet alleen kwantiteit, maar ook om kwaliteit. Wat we nodig heb ben, zijn goed opgeleide financieel en digitaal rechercheurs. Specialisten die big data kunnen analyseren. Analisten die onze systemen zo bevragen dat er heldere zaken uitrollen, dat we weten wie we uit een crimineel netwerk moe ten trekken om maximale schade aan te richten. Daar is veel winst te halen." In Zeeland en West-Brabant werkt al jaren een Taskforce waarin over heidsdiensten zoals politie, justitie, gemeenten en fiscus samenwerken tegen ondermijnende (drugscrimi nelen. Doet de regio dat goed? „Toen ik nog hoofdofficier was in Zuid-Oost-Brabant stonden alle neu zen echt nog niet diezelfde kant op. Dat hebben ze hier heel snel voor el kaar gekregen. Mijn complimenten!" „Nee. Het is tijd voor de volgende, grote stap tegen de ondermijning. De overheden werken al samen, nu moe ten alle maatschappelijke organisaties zich aansluiten: bedrijven, clubs, on derwijs en ook burgers. Criminaliteit is een breed, maatschappelijk probleem dat een brede maatschappelijke oplos sing vraagt. Hoe kan het toch dat straatschoffies in een hoog tempo uit groeien tot gewetenloze, jonge crimi nelen die liquidaties plegen? Dat moe ten we doorgronden." „Daar ligt de nieuwe uitdaging. In Kaatsheuvel vinden we twee doden bij een drugslab. Ik zie dan verontwaar digde tweets van buurtbewoners om dat het lab midden in een woonwijk zat. Wat mij dan verwondert, is dat mensen niet eerder aan de bel hebben getrokken. Bewoners moeten toch iets hebben gemerkt! Maar buren be moeien zich niet met elkaar. Dat ge drag moeten we keren." „Jarenlang heeft de overheid niets of weinig betekend voor delen van de be volking hier. Mensen hadden niets te verwachten. Nu moeten ze vanuit hun andere cultuur ineens met ons meerij den. Hoe dat gaat? Ik heb het antwoord niet. Het is een puzzel die we geza menlijk moeten leggen." „Mmm. Eigenlijk helemaal geen. Nou let ik er zelf niet zo op, want zo bijzon der zou het niet moeten zijn. Maar nee, Ik geloof dat ik gewoon het nieuwe 'mens' ben." „Op mijn bureau trof ik van die depri merende grijze postboeken aan, met harde kaft uit de jaren vijftig. Die heb ik meteen laten vervangen door plastic, paarse mappen. Misschien is dat mijn female touch. We kunnen er in ieder ge val smakelijk om lachen." DE PERSGROEP NEDERLAND donderdag 9 november 2017 PC i vraagt om een brede oplossing' i Hessel de Ree Zijn uw ervaringen in Amsterdam doorslaggevend geweest bij de solli citatie? Dat wekt verwachtingen. U bent geboren en getogen in de Randstad. Is het nieuwe werkgebied een blinde vlek voor u? Wat vindt u tot dusver van de politie organisatie die u heeft aangetrof fen? Uw voorganger Hans Vissers waar schuwde dat de regio de strijd tegen de boeven niet kan winnen zonder hulp. Hij pleitte voor extra capaciteit. - Hanneke Ekelmans U lijkt in een gespreid bedje te zijn beland. Hoeft u alleen nog op de winkel te passen? Criminaliteit zoals wietteelt zit hier volgens deskundigen diep geworteld in de samenleving. Ze lijkt deel uit te maken van het dna van sommige wij ken en families. Die burgers zult u ook mee moeten krijgen. Hoe gaat u dat doen? Dan een onvermijdelijk onderwerp. U bent in de regio de eerste vrouw als politiebaas. Al leuke reacties ont vangen? Verandert er dan niks? AandachtxBereikxCreatiexDichtbij Effect Hoeveel effect heeft uw campagne? Kom naar de Persgroep Nederland tijdens Contacta.nl,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37