Hulst waakt over Perkpolder Broers Gert en Jan Kuipers schrijven over hun jeugd met een randje 5 Korte verhalen over een jeugd in Zaamslag en een al iets oudere jeugd in Middelburg. Gert en Jan Kuipers hadden een gewelddadige vader. KO RTIMq Jan en Gert Kuipers zitten op het terras van De Vriendschap in Middel burg. Een middag met een biertje. Of twee. De broers hebben een boek geschreven over hun jonge jaren: 'Echografie'. Gert is 67 jaar, Jan 64, Gert woont in Vlissin- gen, Jan in Kattendijke. Terugblik ken op hun jeugd betekent dat we in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw verzeild raken. In hun geboorteplaats Zaamslag, en in Middelburg waar ze deel uitmaak ten van de hippies, de freaks, het in de ogen van de burgerij langha rig en werkschuw tuig. Het boek kwam er toevallig. Ze mailden elkaar korte verhalen, herinneringen. Opeens realiseer den ze zich dat een bundeling van die over en weer gemailde verha len een lezenswaardig geheel zou opleveren. Dat vond hun uitgever ook. Gert schreef 60 procent van de korte tot zeer korte verhalen, Jan de rest. De broers waren al sa men actief aan het literaire front. Ze schreven fantasy en sciencefic tion, zoals 'Het spel om de Regen danser' in 2007. In 1983 wonnen ze de King Kong Award voor het be ste Nederlandstalige korte verhaal in dat genre. Jan Kuipers is profes sioneel schrijver, hij publiceerde zo'n 65 titels, fictie en non-fictie. Gert gaf computercursussen en schreef cursusboeken en maakte websites en digitale grafiek. Het beeld dat uit de verhalen op rijst is vrij alarmerend. De broers Vader was uit alle macht aan het proberen moeder te wurgen met een van haar eigen nylons groeiden op in wat zij met een net woord een 'disfunctioneel' gezin noemen. Dat disfunctionele zat vooral in de vader. Hij was 'mis maakt door polio' (pag. 25), had een klompvoet en wordt in het boek 'een weerzinwekkende kreu- pelpoot' (pag. 22) genoemd. Het huwelijk was slecht. Pagina 41: „Vader, die toch één gebrekkige hand en arm had, was uit alle macht aan het proberen moeder te wurgen met een van haar eigen nylons van het wasrekje. Het was een dikke, bruine nylonkous, en die zat met elke halflamme ruk van vader dichter om moeders nek." Jan Kuipers zegt nu over het ge zin in Zaamslag: „Het was wel uit zonderlijk, zoals het bij ons toe ging. Vader was gewelddadig, hij sloopte het interieur. Scheiden was in die tijd nog niet zo makkelijk. Onze ouders hebben er zes jaar over gedaan." Het boek gaat ook over volwas sen worden. Gert: „Het is een soort 'trugkieke' door de ogen van twee mannen op leeftijd die geen be roepskeuzetest meer hoeven doen." De broers zeggen dat hun boek niet als een aanklacht tegen hun ouders is bedoeld. Gert had als epiloog wel een soort 'akte van be rouw' aan het geheel willen toe voegen, waarin begrip getoond wordt voor 'het menselijk tekort' in het algemeen. Die 'akte' ont breekt. Hebben de jeugdjaren vol ge weld en een gedwongen opname in een internaat invloed op hun le ven gehad? Jan: „Zelfs als volwas sene had ik er nooit last van. Schrijven is voor mij belangrijk. Dat zou je een positieve dwang- neurose kunnen noemen." Gert: „Mijn leven is zwaar beïn vloed door mijn jeugd. Naarmate je ouder wordt komen de herinne ringen terug. Dat heeft te maken met hoe je in het leven staat. De één ligt zwaar in het water, de an der danst op het water als een wa terjuffer. Ik lig zwaar in het water, gelukkig wel met een goed ont wikkeld gevoel voor humor." De verhalen bieden ook een tijdsbeeld van Middelburg in de ja ren zestig. „We waren vrijgevoch ten jongens", zegt Gert. Drank, Ik lig zwaar in het water, maar heb wel gevoel voor humor drugs, seks, dieverij, illegale han del, confrontaties met de geves tigde macht - het zit er allemaal in. Op pagina 102 gaat het over de broers: „Beiden moeilijke jongens met een sterk gevoel voor recht vaardigheid, tenminste waar het de eigen rechten betrof." Rijkswaterstaat (RWS) gebruikte thermisch gereinigde grond voor de dijk die in 2015 is aangelegd. In juni informeerde de instantie om wonenden dat de gebruikte grond veel calcium en een hoge pH- waarde bevat. Ook over de stabili teit op lange termijn bestaan vra gen. RWS onderzoekt nu of de grond schadelijke effecten kan hebben op de gezondheid van om wonenden. Hoewel een woordvoerder van RWS stellig beweert dat Hulst is geïnformeerd, zegt Hulst dat dit niet zo is. Dit herhaalt de ge meente in de officiële reactie: „Het gemeentebestuur heeft de brief die door RWS aan de bewoners is uitgereikt tijdens het gesprek, niet ontvangen. Daarom is direct con tact gelegd met RWS." Rijkswaterstaat heeft beloofd de resultaten van het vervolgonder- Het gemeentebestuur van Hulst verricht een extra inspanning om de volksgezondheid te garanderen zoek te delen met de bewoners en de gemeente. Dit wordt binnen enkele maanden verwacht. Bij omwonenden, stichting Schone Polder, de Hulster fractie Alge meen Belang Groot Hulst en Lijst Van Eek is de angst groot dat voor de ophoging van de westelijke Perkpolder eveneens verontrei nigde grond wordt gebruikt. De gemeente stelt (nogmaals) dat voor deze 5,5 miljoen kuub ge bruikt gemaakt wordt van indu strie klasse 1 grond. De grond is voorzien van een wettelijk voorge schreven certificaat en zal drie keer per week worden gecontroleerd. „Het gemeentebestuur van Hulst is daarmee van mening dat men naast de wettelijke vereisten een extra inspanning verricht om de volksgezondheid te garanderen." De verantwoordelijk wethouder Frank van Driessche lag afgelopen dagen onder vuur. Na klachten van de raad, heeft hij maanden geleden moeten beloven de raad actief en volledig over alles op de hoogte te houden.De kwestie rond de niet ontvangen memo van RWS bracht hem in een lastig parket. Op woensdag 6 december is voor de bevolking een informatieavond gepland over Plan Perkpolder. Mare O'Polo donderdag 9 november 2017 PC Vader sloopte het interieur Jan van Damme Gert Kuipers Jan J.B. en Gert P. Kuipers: Echografie - Uitgeverij Liverse, 148 pagina's, 17,95 euro. Met een uitgebreide officiële reactie probeert de gemeente Hulst de angel uit de heikele kwestie rondom de mogelijk onveilige dijk in het bijzonder, en Plan Perkpolder in het alge meen, te halen. „Zorgvuldig heid staat voorop." Sheila van Doorsselaer Hulst Jan (links) en Gert Kuipers kijken terug, foto ruben oreel DOMBURG GOES RENESSE MIDDELBURG TERNEUZEN ZOUTELANDE ETTEN-LEUR KAMPERLAND SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33