Inzet raadslid goed belonen RvS weigert station huif bedrijden Veere Kanaal oorzaak van waterhinder Sluiskil Springen Hoe kun je een oudere woning laten voldoen aan de huidige energie-eisen? De energiewerkgroep van de Middelburgse stichting Griffioen de Wijk liet het onderzoeken. 2 ENERGIEZUINIG OUDE HUIZEN Hugo de Grootlaan Commentaar De gemeenteraadsleden van Schouwen-Duiveland namen onlangs een besluit over Brouwerseiland. Een project dat niet zozeer door zijn omvang, maar wel door zijn plaats een nationaal symbool is geworden voor grenzen aan de bouw langs de kust. Ze deden dat voor een vergoeding van 958,91 euro per maand. De collega-raadsleden van Noord-Beveland stemden voor 250,82 euro per maand over de Zeeuwse Lagune. Ook een recreatieproject in de kustzone. Vergelijkbare problematiek, vergelijkbare belangen, vergelijkbare maatschappelijke druk. En toch krijgt een raadslid in de ene ge meente bijna vier keer zoveel betaald als een raadslid in de andere. En dat alleen op basis van het inwonertal. Voor de vergoeding zijn de Nederlandse gemeenten in liefst negen klassen verdeeld. De hoogste klasse is die van gemeenten met meer dan 375.000 inwo ners. Dat zijn er overigens slechts drie. De verenigingen van raadsleden, griffiers en gemeenten vinden deze verschillen in vergoeding onverdedigbaar. Wie het raadswerk serieus neemt, is daar veel tijd aan kwijt. Of je nu in Aardenburg of Amsterdam woont. Natuurlijk hoort geld geen drijfVeer te zijn om de lokale politiek in te gaan, maar uitblijven van een serieuze ver goeding mag geen hindernis vormen om politiek actief te worden. (Semi-)overheden kennen een terugkeergarantie voor medewer kers die tijdelijk wat minder willen gaan werken om hun raads werk goed te willen doen. De oververtegenwoordiging van deze be roepsgroep in het openbaar bestuur is hiervan het gevolg. Werkne mers uit het bedrijfsleven hebben geen garanties. Wie het risico neemt zich in te zetten voor de publieke zaak, moet fatsoenlijk be loond worden. Wie het raadswerk serieus neemt, is daar veel tijd aan kwijt Nu de definitieve uitspraak er ligt, wordt duidelijk dat de Stichting niet de oorspronkelijke aanvrager van de vergunning voor het op stapstation was. Dat was de eige naarvan camping De Heksenketel, op wier perceel het opstapstation ligt. De Stichting zal nu alsnog met het gemeentebestuur van Veere in overleg moeten om een oplossing voor het opstapstation te vinden. Eerder tijdens de rechtszaak bleek al dat de Stichting, camping eigenaar Van Leeuwen en de ge meente Veere al weer twee jaar lang over een vergunning voor het op stapstation en andere voorzienin gen steggelen. Nieuw overleg is nodig in kwestie huifbedrijden na afwijzing van vergunning door de Raad van State Vanaf het opstapstation kunnen verstandelijk en lichamelijk gehan dicapte patiënten een therapeuti sche paardenrit op een huifbed door het Veerse bos maken. ALMANAK Het koor is weer fanatiek aan het repeteren voor twee concer ten volgende maand, dus de druk is hoog tijdens de repeti ties. Koorleider Hans dirigeert met strenge hand. Zo ook weer op de woensdagavond in het dorps huis van Oostkapelle. Bij de mannen wil het nieuwe stuk nog niet echt lukken. „Heren, we gaan van hoog naar laag en hoe noemen we die sprong?", vraagt de dirigent. Waarop een van de tenoren roept, „Een ei-sprong? „Nee", brult Hans, dat is een oc taaf! Uitleenpunt bieb in De Zoute Viever LPM gaat verder met zelfde team Bioscoopbon voor hulpvaardigheid MIDDELBURG Kwekerij heeft nieuwe naam Het lijkt Joost Gulien wel mooi. Naast eigen olijfjes van de boom uit de eigen voortuin, eigen pompoenen en koriander uit de eigen achter tuin, straks ook eigen elektriciteit van het eigen platdak. Een jaar ge leden verhuisde hij met zijn vriendin Miralba Garcia van Am sterdam naar een woning aan de Van Kleffenslaan in Middelburg, terug naar zijn oude buurt. Via zijn vader kwam de energie werkgroep Griffioen de Wijk op zijn spoor. De werkgroep wilde la ten onderzoeken hoe drie veel voorkomende woningtypes in de wijk kunnen worden opgewaar deerd tot een energiezuinige wo ning. Jochem Compiet, student aan de HZ, voerde het onderzoek uit. Gisteren werden de resultaten gepresenteerd. De conclusie luidt: Ja het kan, en het hoeft niet de Dat zijn kortweg de conclusies van het onderzoek door ingenieursbu reau Wareco naar de waterproble men in Sluiskil. De gemeente Ter- neuzen, Rijkswaterstaat en Zeeland Seaports gaven opdracht voor de studie na ernstige klachten over vochtige huizen in Sluiskil. Te nemen maatregelen zijn: ver lenging van de damwanden langs het Kanaal, drainage aanleggen di rect achter de damwanden en/of de drainage in het dorp verbeteren. De overheden staan daarvoor in prin cipe aan de lat, maar woningeigena ren zijn juridisch verantwoordelijk voor het waterdicht maken van hun bezit, aldus Anne Wietse Boer van Wareco. Het laatste riep gisteren bij de on derzoekspresentatie in Sluiskil pro test op. „De overlast ligt toch niet aan ons", zeiden insprekers. „Je kunt instanties aansprakelijk stel len", reageerde Boer, „maar praten over oplossingen is vaak succesvol ler." donderdag 9 november 2017 ii De Stichting Huifbedrijden Wal cheren heeft niet automatisch recht op een vergunning voor een zogenoemd opstapstation aan de Kraaienestweg. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Jan van Ommen Den Haag/Veere Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG De Vlissingse bibliotheek opent woensdag 15 no vember een nieuw uit leenpunt in De Zoute Vie ver in Oost-Souburg. Leerlingen van De Burcht Rietheim lezen die dag voor aan de bewoners van het zorgcentrum. De officiële openingshande ling is om 14.00 uur. Het uitleenpunt is vanaf dan geopend op dinsdag en woensdag van 14.00 uur tot 16.00 uur en op don derdag van 10.00 uur tot 12.00 uur. MIDDELBURG De LPM gaat de verkie zingsstrijd in Middelburg aan met een zeer ervaren team. De oprichters van de partij - Piet Kraan en Wim Steketee - gaan weer vier jaar door. Zij staan op de eerste twee plaatsen van de kandida tenlijst. De huidige raads leden Carla Doorn en Ed de Graaf doen ook weer mee. Zij staan vierde en vijfde. Fractie-assistent Cees Lodder staat op de derde plek voor de ge meenteraadsverkiezingen. VLISSINGEN De Vlissingse jongens Oussama en Bilal werden gisteren door een dele gatie ontvangen op het stadhuis. Ze kregen een bioscoopbon uit handen van burgemeester Bas van den Tillaar voor hun hulpvaardigheid. Zij von den op hun scooter de achtjarige dochter van een in paniek zijnd Bel gisch echtpaar. De ou ders waren haar kwijtge raakt tijdens een wande ling over de boulevard. Kwekerij 's-Gravenhof uit Middelburg heeft een nieuwe naam: Ama- rantis. De kwekerij, die de vetplant kalanchoë kweekt, is uitgegroeid tot een professioneel bedrijf en wilde daarom een naamsverandering. Amarantis is afgeleid van het woord Amarant, dat eeuwige groei en bloei betekent. Voor slechts Theo Giele Middelburg Bouwjaar: 1971 Type: tussenwoning in een rijtje Huidig energielabel: C Investering: 13.290 euro Besparing: 1.617 euro per jaar (55% van de huidige kosten) Terugverdientijd: 9 jaar Van dit type zijn er zo'n 800 in de wijk. De woning aan de Hugo de Grootlaan kan met een investe ring van 13.290 euro van ener gielabel C naar energielabel A++ gaan. De grootste kostenpost is isolatie, maar dit levert ook het meeste rendement op: spouw muurisolatie (1.725 euro), na-iso- latie bestaand dakbeschot met afwerking (3.850 euro) en na- isolatie vloer (2.000 euro). De woning heeft al HR++-beglazing. De tweede grote kostenpost is de zonnepanelen (4.600 euro). Water uit het Kanaal Gent-Ter- neuzen dat onder Sluiskil door sijpelt, is dé oorzaak van de grondwateroverlast in het dorp. Een mix van maatregelen kan helpen de waterhinder te beper ken. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30