Struikelstraf Nieuwe chef van politie roept hulp burgers in Julianaschool wint regiofinale SlimmerlQuiz PvdA wil steun voor personentrein Gent 2 WILLEM VAN DAM WE&REUS AMA20M.COM WIL ME&ERLAM& VEROVEREN! bE concurrentie STAAT Column Aafje is tot inkeer gekomen. En dat is maar goed ook. Aafje Thuiszorg behoorde tot de zorginstellingen die hadden besloten dat de oudere medemens die een smak maakt en weer op de been moet worden geholpen, een boete dient te betalen. Want tja, voor niets gaat de zon op, niet waar? Enig idee wat het kost om een bejaarde brekebeen die over een drempel is gestruikeld overeind te zetten? De managers van Aafje Thuiszorg (Rotterdam e.o.) en het woonzorgcentrum De Merwelan- den (Dordrecht) ramen de kosten voor de inzet van een bejaardenra- per toch al gauw op ruim dertig tot bijna vijftig euro per gevalletje. En dat loopt aardig in de papieren. Ik heb er wat cijfers op nagesla gen. In 2015 belandden zo'n ïoo.ooo ouderen bij de eerste hulp of in het ziekenhuis, nadat ze een smak hadden gemaakt over een opkrullend vloerkleedje of een losliggende traproede. In 2016 overleden bijna vierduizend be jaarden na een valpartij. En statis tici gaan ervan uit, dat die aantal len de komende jaren door de ver grijzing alleen maar zullen toene men. Stel je voor, dat we al die struikelaars met hun broze botten gratis en voor niks weer overeind moeten hijsen - zou een mooie boel worden, spraken de zorgma nagers van Aafje Thuiszorg en De Merwelanden. Dus verzonnen ze een list: ze voerden een valboete in. Of struikelstraf, hoe je het ook wilt noemen. Het ouwetje dat het in het gepermanente hoofd haalt om vaker dan drie keer per jaar in de douche of over een bananen schil uit te glijden en om hulp roept, zou een rekening van een paar tientjes gepresenteerd krij gen. Dat zal die ouwe besjes leren, dachten de zorgmanagers. Onder druk van de publieke ver ontwaardiging heeft Aafje de maatregel inmiddels ingetrokken. Nu De Merwelanden nog. Ik houd één ding staande: de grootste brekebenen huizen in de kantoren waar deze idioterie ver zonnen is. Enig idee wat het kost om een bejaarde brekebeen overeind te zetten? DESTELLING Vandaag: Raadslid wordt je niet voor het geld Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters INMIbbELS &0L VAN bE STRESS.., Slachtoffers verkeer herdacht Lezing over Johannes Vermeer Jacco Jasperse ontvangt ICT-prijs MIDDELBURG 21 minuten praten over mishandeling De uit Amsterdam afkomstige cri- mefighter Ekelmans, die op 1 okto ber aan de slag is gegaan, wil de on dermij nende (drugs) criminaliteit in Zuidwest-Nederland nog slim mer, effectiever en harder gaan aan pakken. Daarbij is het volgens haar tijd voor een nieuwe stap: de vorming van een maatschappelijke coalitie waarin alle burgers, bedrijven, clubs en andere organisaties in de strijd regen de ondermijning wor den betrokken. Ekelmans is opgetogen over de wijze waarop de overheden de cri minele netwerken nu al gezamen lijk bestrijden. Maar ook deze inte grale aanpak via straf-, bestuurs- én fiscaal recht alleen krijgt de diepge wortelde (drugs)misdaad volgens haar niet op de knieën. „Iedereen moet meehelpen." Ekelmans wil bij de criminali teitsbestrijding ook inzetten op met name de kwalitatieve groei van haar organisatie. Ze verwacht veel van innovatieve recherchetechnie- De verbinding met blauwe teams in de regio moet worden geoptimaliseerd ken, het aantrekken van financieel en digitaal speurders en specialis ten die alles uit big data en de be staande politiesystemen weten te halen. Tegelijk wil ze de verbinding met blauwe teams in steden en dor pen optimaliseren: „Zij weten wat er speelt en signaleren misstan den." Drie leerlingen van de Koningin Julianaschool in 's Gravenpolder wonnen gisteren de regiofinale van de SlimmerlQuiz. Thirza Mal- jaars, Tom van Koeveringe en Joas Heijboer mogen komende woens dag meedoen aan de landelijke fi nale in Amsterdam. Slimmeriken van de hoogste groepen van acht Zeeuwse basis scholen streden tegen elkaar in het gebouw van de SSG Nehalen- nia in Middelburg. De quiz is een initiatief van de Nederlandse afdeling van Mensa, de internationale vereniging voor mensen met een zeer hoge alge mene intelligentie. Tijdens de SlimmerlQuiz be denken de deelnemers oplossin gen voor allerlei vraagstukken. Daarbij draait het niet om kennis, maar om redeneren, creativiteit en samenwerken. Aan de finale in Amsterdam doen 23 scholen uit het hele land mee. Daar wordt duidelijk wie de slimste leerlin gen van Nederland zijn. Janouk Kelderman, de presentatrice van Het Klokhuis, is quizmaster van de finale. PvdA-Statenleden Bayram Erbisim en Ralph van Hertum doen mor gen, vrijdag, die oproep in Provin ciale Staten. De kans op een perso nentreinverbinding naar Gent is volgens hen niet eerder zo groot ge weest. Oost-Vlaamse parlementa riërs riepen onlangs de eigen mi nisters van Mobiliteit op voorrang te geven aan de verbinding. Het ka binet Rutte III trekt bovendien ex tra geld uit voor grensoverschrij dende verbindingen, voegen de PvdA-Statenleden toe. Erbisim en Van Hertum vragen concreet een onderzoek te begin nen. Ze laten evenwel onvermeld dat recent 1,3 miljoen euro is uitge trokken voor een driejarige studie naar spoorverbindingen in de Ka naalzone. De provincie kondigde eerder ook al een onderzoek aan naar een directe bus naar Gent. In 2013 wees een studie nog uit dat die jaarlijks acht ton kost. Het idee ver dween toen in de ijskast. donderdag 9 november 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik vind de Zeeuwse horeca gastvrij 658 reacties MIDDELBURG Ruim driehonderd nabe staanden, verkeers slachtoffers en belang stellenden komen vol gende week zondag (19 november) bij elkaar in hotel Van der Valk in Mid delburg om verkeers slachtoffers te herden ken. Het is dan de twin tigste keer dat de Inter nationale Herdenking in Middelburg plaatsvindt. Vorig jaar vielen er lande lijk 660 verkeersdoden en in Zeeland 18. Zij wor den herdacht. MIDDELBURG Herman Weyers (f), direc teur van het Vermeer Cen trum in Delft, geeft zater dag (15.00 uur) een lezing over Johannes Vermeer in het Zeeuws Museum in Middelburg. De lezing is onderdeel van de jubile umproductie 'Meisje met de parel' van het Middel burgs Theater, die tot 23 december daar elk week end te zien is. Kaarten a 7,50 euro via De Drvkkery, www.middelburgsmini- theater.nl, en boekhandel 't Spui Vlissingen. VLISSINGEN Jacco Jasperse van de HZ in Vlissingen heeft een innovatieprijs ontvangen van SURF, een ICT-sa- menwerkingsorganisatie voor het onderwijs. Jas perse is eindverantwoor delijke voor de ICT-voor- zieningen bij de Zeeuwse hogeschool. Hij heeft zich ingezet voor gepersonali- seerd onderwijs bij de HZ. SURF reikt de onderwijs- awards uit aan mensen die ICT in het onderwijs vernieuwen en naar een hoger plan tillen. Maandag 20 november begint de Week tegen Kindermishandeling. In de foyer van de ZB/ Planbureau van Zeeland aan de Kousteensedijk in Middelburg wordt van 11.55 tot 12.16 uur een 21 Minuten-bijeenkomst ge houden. Ervaringsdes kundigen vertellen dan wat het is om als kind mishandeld te worden. De nieuwe chef Hanneke Ekel- mans (52) van de regiopolitie in Zeeland-West-Brabant is blij met wat ze heeft aangetroffen. De eenheid staat volgens haar 'als een huis', het personeel is gemotiveerd en innoverend en de misdaadcijfers zijn goed, want dalend. Toch is ze niet in een gespreid bedje terecht ge komen. Hessel de Ree Tilburg - Hanneke Ekelmans, regiopolitie Zeeland 8 Cornelleke Blok Middelburg De komst van een personen treinverbinding tussen Terneu- zen en Gent verdient ook steun van de provincie Zeeland. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2