Kleine gemeenten blijven te ver achter bij de grote In de ene Zeeuwse gemeente ontvangen raadsleden vijf keer zoveel geld als in de andere. Daar moet snel een einde aan komen, vinden de gemeenten. Korfbalzusjes Zuidweg mogen zich steeds meer manifesteren Gewelddadige vader, maar ook seks, drugs en rock 'n roll Broers Kuipers schrijven boek over hun roerige jeugd Rob Hellingman zwaait na 33 jaar af als chirurg Raadsleden in de gemeente Noord-Beveland ontvangen maandelijks een vergoeding van iets meer dan 250 euro voor hun inzet. Hun collega's in Middelburg, Terneuzen en Vlissingen incasse ren bijna 1.250 euro per maand. Die verschillen zijn veel te groot, vinden zij. Raadslid.nu (de Neder landse Vereniging voor Raadsle den), de Vereniging van Griffiers en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten willen dat de raads- vergoeding in kleine gemeenten op korte termijn omhoog gaat. Zij dringen daarop aan in een ge zamenlijke brief aan minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken. Zij wijzen erop dat de werkdruk voor de raadsleden nu al hoog is. Bovendien zou een betere vergoeding mensen over de streep kunnen trekken om zich kandidaat te stellen voor de lokale politiek. Er wordt al langer gesproken over een betere beloning voor raadsleden in kleine gemeenten, maar het is nog altijd niet geregeld. Met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen (vol gend jaar maart) is 'verder uitstel van de verhoging van de raadsver- goeding in kleine gemeenten niet wenselijk', schrijven de drie ver enigingen aan de bewindsvrouw. Het honorarium van raadsleden is afhankelijk van het aantal inwo ners van de gemeente. Er zijn nu in totaal 9 categorieën. De belonin gen lopen daardoor uiteen van 250 euro (zoals in Noord-Beveland) tot ruim 2.350 euro per maand in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. „Dat verschil is flagrant", zegt Dirk Hage, voorzitter van de VVD- Voor het geld kun je beter een krantenwijk nemen fractie op Noord-Beveland. „Waarom moet iemand in de grote stad meer krijgen dan iemand die in een klein dorpje werkt? Je doet toch hetzelfde werk. De besluiten en wetten zijn dezelfde. Boven dien heb je in een kleine gemeente geen fractiemedewerkers, waar door je alles zelf moet doen." 250 euro is 'peanuts', vindt Hage. „Je kunt beter een krantenwijk ne men. Ik heb het raadswerk nooit voor het geld gedaan, maar ik on derschrijf wel dat het veel werk is en dat een wat ruimere vergoeding op zijn plaats is. Het werk wordt ook steeds meer." „De meeste raadsleden worden gedreven door idealisme: ze willen hun steentje bijdragen aan de maatschappij", zegt collega-raads lid Mark Faasse (BEtrokken Noord-Beveland). „Ik denk dat ze het ook zouden doen als het min der was. Tegelijkertijd zou het prettig en niet meer dan terecht zijn als we meer zouden ontvan gen. Dat zou ook een vorm van waardering zijn." Of een hogere vergoeding tot meer kandidaten, betwijfelt Faasse. „Je moet geen mensen heb ben die het voor het geld doen. Dat is de verkeerde motivatie." „Er zijn meer factoren dan al leen de centen", vult Hage aan. Daarbij gaat het onder meer om de medewerking van een werkgever. Wie bijvoorbeeld een dag minder gaat werken vanwege het raads werk, neemt ook een risico. „De vraag is of je na vier jaar kunt te rugkeren." Het Nederlands elftal krijgt vanavond, tijdens de vriendschappelijke interland tegen Schotland, geen steun van Jan Baart (67) uit Goes. Hij volgt Oranje al jaren overal, maar nu het WK buiten bereik is,' blijft Baart thuis. „Deze wedstrijd gaat nergens meer over." ZEELAND 12 It donderdag 9 november 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 5 ZEELAND 10 'Loon raadsleden moet omhoog' Rolf Bosboom Wissenkerke - Dirk Hage, VVD-raadslid Noord-Beveland ZEELAND 2 Vergoeding raadsleden per maand Noord-Beveland: 250,82 Kapelle: 396,33 Borsele, Reimerswaal, Sluis, Veere:£ 617,77 Goes, Hulst, Schouwen -Duiveland, Tholen: 958,91 Middelburg, Terneuzen, Vlissingen: 1248,42 Jan laaf Oranje even schietei ZEELAND 4 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29