Dad Dagje kerstmarkt 'Ik had het me als olympisch kampioen zó anders voorgesteld' 24 @>o Carnaval? Samba? Futebol? Ja, alle maal waar. Maar Brazilië is ook een raceland. Al vanaf het prille begin van de Formule 1. In het tweede of ficiële kampioenschapsjaar (1951) nam Chico Landi uit Sao Paulo in de Italiaanse GP als eerste Brazili aan deel aan een race in de konings klasse. Zijn snelle opgave door een kapotte versnellingsbak bleek be slist geen voorbode. Na Landi haalden nog 30 landge noten de Formule 1. Samen won nen ze 101 races. Drie coureurs hen gelden samen zelfs acht wereldti tels binnen. Emerson Fittipaldi in 1972 en 1974. Nelson Piquet in 1981, 1983 en 1987. En natuurlijk Ayrton Senna in 1988,1990 en 1991. Maar na Senna, die in 1994 om het leven kwam na een crash in de GP van San Marino, wacht Brazilië al 26 jaar op een nieuwe kampioen. Die erfenis van Senna moet voe len als een loden last op de schou ders van al het nieuwe racetalent in het grootste land van Zuid-Ame rika, steeds weer omgedoopt tot 'de nieuwe Senna'. Sinds 1994 kwamen er nog 16 in actie in de Formule 1. Bijna allemaal figuranten, op twee na. Rubens Barichello en Felipe Massa, de enige twee Brazilianen die na Senna nog races wonnen en bij de beste 10 in de WK-stand ein digden. Beiden werden zelfs runner-up achter de wereldkampioen. Bari chello als eeuwige tweede viool bij Ferrari in 2002 en 2004, maar steeds op ruime afstand van 'kopman' Mi chael Schumacher. Felipe Massa stuntte bij datzelfde Ferrari in 2008 bijna met de wereldtitel. Op het ei gen Interlagos leek hij in de laatste race van het kampioenschap met de winst voor eigen volk wereldkam pioen te worden, iets waar zelfs Senna niet in was geslaagd. In de pitbox van Ferrari werd het succes al gevierd, toen een piepjonge Le wis Hamilton in de laatste bocht van het kampioenschap Timo Glock nog wist te passeren voor plaats vier, waarmee hij één puntje marge behield op Massa (98 om 97). Een Braziliaans drama op Inter lagos. Passend in de post-Senna pe riode. Na acht titels in negentien jaar heerst er nu al tweeënhalf de cennia Braziliaanse droogte. Zelfs 22 GP-ZEGES Coureurs uit Brazilië indeFI Kift N na Senna de laatste GP-zege (Barichello in 2009) is een eeuwigheid geleden. Wanneer die droogte doorbro ken wordt? Niemand die het weet. Nu Massa over twee weken in Abu Dhabi voor de tweede keer en nu definitief afscheid neemt, is er vol gend jaar normaal gesproken geen Braziliaanse coureur meer te vin den op de grid. Een uitzonderlijk gegeven: sinds 1959 kwam er elk seizoen immers minimaal één Bra ziliaan in actie. Historie Massa maakte zich er vorig jaar bij zijn thuisrace al zorgen over. „Het zal bijzonder moeilijk zijn om straks geen Braziliaan in de For mule 1 terug te zien. Wij hebben een enorme historie in deze sport, maar er is nu gewoon geen enkele coureur die lijkt door te gaan bre ken", merkte hij terecht op. Na de dood van Senna kelderden de kijkcijfers in Brazilië. De media- aandacht liep terug en daarmee het animo van sponsoren. Van bloei end raceland transformeerde Brazi lië tot raceland in verval. En een wederopstanding dient zich niet aan. Pedro Piquet, de jongste zoon van wereldkampioen Nelson, won als talentje in Brazilië alles. Maar in Europa is zijn harde leerschool in de Formule 3 pas net begonnen. De nieuwe Senna? Die veelbelo vende titel wordt tegenwoordig vooral toegeschreven aan een 20-ja- rige knul uit Limburg. Een Brazili aanse Max Verstappen? Die is er even niet. ml Ze zal naar eigen zeggen niet meedoen om de prijzen bij de wereldbekerwedstrijd, maar al leen haar rentree voelt al als een overwinning. „Ik ben olympisch kampioen, maar kom van heel ver. Ik heb een jaar lang bijna niks gedaan. Dat betekent achteruit gang, dus kost het extra moeite om terug te komen." Lichaam en geest sputterden tegen na de Spelen. Herstel van een blessure aan haar linkerknie duurde meer dan een halfjaar. Mentaal was het evengoed zwaar na het succes. De gouden me daille en aandacht die daarbij komt kijken, bleken soms een loden last. Plus een relatie die klapte, al zijn die scherven in middels weer gelijmd. En tel daarbij op het vertrek van bondscoach René Wolff, grondlegger van het Nederlandse succes van de baansprinters. „Hij was de schakel in onze ketting. Zijn ver trek heb ik heel moeilijk £2? gevonden. We hadden geen coach, je bent wel bezig, maar het is aansukkelen. Je doet maar wat. Het is echt goed dat Bill Huck is gekomen", zegt ze over de aanstelling van de nieuwe sprintcoach in de zomer. Maar ondertussen zat Ligtlee dus vooral geblesseerd thuis. „Het is heel pittig geweest, ook privé. Mijn fysio zegt vaak: 'Eerst het zuur, dan komt het zoet'. Bij mij was het andersom: ik proefde eerst het zoet en daarna het zuur. Opeens stond ik langs de zijlijn, ik kon niks doen. Ik had het me als olympisch kampioen zó ^31^ anders voorgesteld." In Manchester rij dt ze - HL de sprint zondag zon- V der verwachtingen. „Ik heb na de Spelen Jf* eigenlijk niks meer gereden. Een keertje nog in Alkmaar, en in België. Ik heb nu wel hard gewerkt en het is stapje voor stapje vooruit ge gaan. Natuurlijk wil ik graag enorme stappen zien, maar dat gebeurt niet. Het is heerlijk om weer op de fiets te zitten. Ik ben vooral heel blij dat ik weer kan doen waar ik van hou." donderdag 9 november 2017 GO Massa laat een gat achter in Brazilië, raceland in verval Brazilië, de racenatie van meer voudig kampioenen Ayrton Senna, Nelson Piquet en Emer son Fittipaldi, lijkt het volgend jaar voor het eerst in ruim vijftig jaar tijd zonder Formule 1-cou- reur te moeten doen. Arjan Schouten Sao Paulo A Felipe Massa nam in 2016 al weemoedig afscheid van de Braziliaanse fans, nu is het definitief, foto getty images De voorbije 59 seizoenen, vanaf 1959, reed er altijd een Braziliaanse coureur in de Formule 1. -w Ti W 1, mV Naam Races Zeges Rubens Barichello 323 11 Felipe Massa 267 11 Pedro Diniz 98 0 Bruno Senna 46 0 Roberto Moreno 42 0 Cristian Fittipalidi 40 0 Felipe Nasr 39 0 Ricardo Zonta 36 0 Nelsinho Piquet 28 0 Cristiano da Matta 28 0 Enrique Bernoldi 28 0 Riccardo Rosset 27 0 Tarso Marques 24 0 Antonio Pizzonia 20 0 Lucas di Grassi 18 0 Luciano Burti 15 0 Proef de kerstsfeer Op de kerstmarkten kunt u helemaal in de kerstsfeer komen. Overal waar u kijkt ziet u prachtig versierde huizen, winkels en kraampjes. U kunt genieten van de heerlijke geur van glühwein, curryworsten lebkuchen. Ga o.a. mee naar: Oberhausen Essen Düsseldorf Keulen Valkenburg Münster Boek nu op oad.nl/lezersreis of C0547 28 44 88 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Vijftien maanden na haar gouden race op de keirin op de Olympische Spelen in Rio de Janeiro keert Elis Ligtlee dit weekeinde in Manchester eindelijk terug op de piste. Daan Hakkenberg Apeldoorn ir randstad UJ PtTHOUHAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24