Aanvallend trio moet holle oefeninterland wat kleur geven ra»J| 23 Memphis Depay (23) nadert zijn topvorm bij Olympique Lyon. Ook wel eens lekker, na twee jaren van ups en downs, zowel bij zijn clubs als bij Oranje. „Ik heb nog lang niet bereikt wat Arjen Robben heeft bereikt, maar het is wel mijn doel, mijn droom." Advocaat stopt emphis Depay kijkt opzij, zoals hij wel vaker doet wan neer hij even moet nadenken over een antwoord. Dan wendt hij zijn blik af en staart in de verte. „Ik denk niet dat ik te veel tijd moet verspillen met nadenken waarom het nu zo goed gaat", zegt de voetballer van Olympi que Lyon dan, minzaam glim lachend. „Het gaat gewoon goed nu, ik voel me lekker. Dat is het wel zo'n beetje, denk ik." Je moet voetbal vooral niet te ingewikkeld maken, wil Mem phis maar zeggen. Hij is typisch een speler die op zijn gevoel zou moeten kunnen vertrou wen, op zijn intuïtie. Toen hij bij Manchester United steeds meer begon te twijfelen en zich onder Louis van Gaal vaak aan vastomlijnde opdrachten moest houden, blokkeerde hij zichtbaar. Vanavond in Aber deen voelt Memphis zich, na een uitstekende periode in Frankrijk bij Olympique Lyon, meer dan ooit vrij in zijn hoofd. „Ik voel me op mijn plek bij Lyon, dat speelt ook een rol, denk ik", aldus Memphis. „Ik kwam in de winter en zo'n tus sentijdse transfer kan moeilijk zijn. Je komt in een draaiend team terecht, ik mocht ook geen Europa League-duels spe len. Nu voel ik: het loopt lekker. Ik speel veel, dat is goed voor mijn ritme. We hebben ook echt een goed voetballend team, dat past bij mij. Het kan altijd beter, maar ik kan precies doen waar ik goed in ben." Kritiek Hij kreeg vaak en veel kritiek, ook in Frankrijk. Maar hoe je Memphis ook beoordeelt, zijn statistieken zijn meestal goed tot voortreffelijk. Dat was ook al zo in zijn eerste halfjaar trouwens, toen het speltech- nisch soms nog moeizaam ging bij de voetballer. Over het ka lenderjaar 2017 heeft geen spe ler in de Franse Ligue 1 meer assists dan de Nederlander: elf. „Mijn rendement is altijd een van mijn kwaliteiten geweest", zegt Memphis, die dit seizoen bovendien al zes keer scoorde voor Lyon „Daar kan ik op te rugvallen en dat heb ik altijd wel gehad, ook in mijn laatste jaar bij PSV. Zaak is om dat te koppelen aan goed spel - en dat lukt de laatste maanden ook steeds beter. Maar het is tege lijk een prettige gedachte dat ik ook in een mindere wedstrijd beslissend kan zijn." Dat het goed met hem gaat, is ook zichtbaar in hoe hij zich beweegt rond Oranje. Ont spannen stapte hij maandag avond binnen bij hotel Huis ter Duin, uitgebreid de tijd ne mend voor de wachtende jour nalisten. Een dag later loopt hij te dollen over de wintermuts van NOS-verslaggever Bert Maalderink. „Staat je goed, man", zegt Memphis. „Is een heel speciaal merk zeker?" En daarna, grijnzend weglopend na het interviewtje, subtiel verwijzend naar zijn eigen hoed gate. „Wat moet een volwassen man nou met een muts op zijn hoofd, joh?" Voor wie het zo wil zien: het past ook een beetje bij zijn sta tus bij Oranje, of beter: de sta tus die hij nu zou moeten af dwingen. Nu ook Arjen Rob- ben definitief is gestopt, zou Memphis een van de blikvan gers moeten worden van het nieuwe Nederlands elftal, een van de toonaangevende karak ters ook. De meeste andere in ternationals zijn tamelijk mo daal, zowel qua spelniveau als qua profiel. Memphis geeft - in potentie - kleur aan Oranje. „Maar hoe lang horen we nu al dat er een nieuwe generatie op moet staan?", aldus Mem phis. „Al een paar jaar volgens mij. We hebben een jonge groep nu, die naar elkaar toe moet groeien. Van daaruit moeten we zorgen dat de pres taties weer beter worden, dat we het EK halen. Dan komt de rest vanzelf. De kwaliteit is er, daar ben ik van overtuigd." Maar voelt hij niet meer dan ooit verantwoordelijkheid, op 23-jarige leeftijd, juist nu de dertigers vrijwel allemaal zijn gestopt of afgehaakt, op Wesley Sneijder na? „Niet per se", al dus Memphis. „Ik denk ook niet dat ik bij Oranje in een verantwoordelijke rol wordt geduwd. Ik ben een aanvaller. Maar dat wil niet zeggen dat ik mijn verantwoordelijkheid niet wil nemen in het aanval lende gedeelte van de ploeg. Juist wel. Tuurlijk. Dat heb ik bij PSV ook gedaan, denk ik. Ik wil heel graag belangrijk zijn voor Oranje. Maar om iets te bereiken, moet ik wel op het veld staan. Ik moet eerst zorgen dat ik altijd speel." Maalderink vraagt even later of zijn ploeggenoten al naar hem kijken zoals ze voorheen naar Robben keken. Rare vraag, vindt Memphis. Hij is pas 23, heeft nog veel te bewijzen. „Robben heeft ongelooflijk veel bereikt in zijn carrière. Ik ben nog lang niet zo ver, maar het is wel mijn doel. Mijn droom. Daar ga ik heel hard voor werken." Aanzien De weg naar de absolute top lijkt op het eerste oog ver, na zijn mislukte avontuur bij Manchester United. Bij Oranje was hij de laatste tijd zeker geen onomstreden basisspeler. Aan de andere kant: Memphis speelt nu bij een van de beste teams in de Ligue 1, een com petitie die almaar sterker wordt en meer aanzien krijgt. Alleen al door de onbegrensde ambi ties van Paris Saint-Germain, maar ook door de opmars van clubs als AS Monaco of Lyon zelf, nu derde. „Het is geen kin derachtige competitie, nee", al dus Memphis. „Veel mensen weten dat volgens mij nog niet zo, maar het is heel zwaar. Een perfecte competitie om me te ontwikkelen, om uiteindelijk de top te halen." Toen hij vorig jaar een nieuwe club zocht, liet zijn ma nagement statistisch uitzoeken welk team het beste zou passen bij zijn kwaliteiten. Daar kwam Olympique Lyon uit als een van de perfecte combinaties. Zondag won Memphis nog met 0-5 bij rivaal Saint-Étienne. „Als ik zie hoe we nu soms voetballen, kan ik daar echt van genieten. Ik heb nooit getwij feld aan wat ik kan, maar het is lekker als het er echt uit komt. Zaak wordt nu om dat ook elke week te laten zien. Om elke wedstrijd top te zijn. Pas dan ben je een absolute topspeler." „Haat en nijd was het. De stenen vlogen je om de oren." Dick Advo caat moest gisteravond glimlachen bij terugkeer in het Pittodrie Sta dion van Aberdeen. Vroeger, in zijn Schotse jaren, was hij graag te gast in het pittoreske onderkomen uit 1899, gelegen pal aan de Noordzee. „Ondanks de haat en nijd. Er is al tijd wel een team dat je het beste ligt. En bij Glasgow Rangers won ik het vaakst met grote uitslagen van Aberdeen." Advocaat heeft wel zin in de holle oefeninterland, de voorlaatste in het rampjaar 2017. Vanwege het sentiment dus. Maar stiekem ook omdat hij vlak voor zijn afscheid als bondscoach nog een record kan vestigen waar waarschijnlijk nooit meer iemand aan komt. Winnen van Schotland en komende dinsdag van Roemenië en Advocaat zwaait af als de coach die de meeste wed strijden won met Oranje. Nu staat hij op 35 zeges, gelijk met Marco van Basten. En één zege achter Bob Glendenning, die het record ves tigde tussen 1923 en 1940. Het zijn van die feitjes in de kant lijn die nog wat jeu aan de avond geven. Verder is dit een potje tussen twee grote voetballanden van wel eer, die in het heden zijn ver schrompeld. Bij het vorige EK ging zo'n beetje heel Europa in polo naise naar Frankrijk, behalve wij en de Schotten. En nu hebben beide landen ook het WK gemist. Bij de Schotten kunnen acht nieuwe spelers debuteren. Bij Oranje is het uitkijken naar een paar spelers in nieuwe rollen. Ryan Babel bijvoorbeeld krijgt een kans in de spits, zo wees de afsluitende training uit. Hij speelt daar niet bij zijn club Besiktas, maar vulde die rol wel acht maanden in bij zijn vo rige club Deportivo La Coruna. Hij wordt geflankeerd door Quincy Promes als rechtsbuiten en Mem phis links voorin. Het trio krijgt de vrijheid om voorin veel te swit chen. „Spelers kunnen het elke inter land laten zien, ook nu weer", hield Advocaat zijn groep de afgelopen dagen voor. Cadeautjes deelt hij niet uit. Wesley Sneijder begint niet in de basis, ondanks dat hij deze week liet weten dat hij voorlo pig doorgaat als international. De laatste keer dat Oranje in Schotland speelde, is alweer 8 jaar geleden. Najaar 2009, in de WK- kwalificatie onder Bert van Mar wijk. Spelers wilden toen allemaal graag meedoen. Toen was het doel om zonder puntenverlies het toer nooi in Zuid-Afrika te halen. Eljero Elia maakte voor een gretig Oranje de winnende 0-1 in de 82ste mi nuut. Dat waren nog eens tijden. VERTREK donderdag 9 november 2017 GO Memphis viert een doel punt voor Olympique Lyon. Hij maakte al zes goals in de Franse competitie. FOTO GETTY IMAGES Sjoerd Mossou Hoe maak je de holle oefeninter land tegen Schotland nog een beetje interessant? Misschien helpt het dat de vertrekkende bondscoach Dick Advocaat van avond kansen geeft aan spelers in nieuwe rollen. Zo vormen Ryan Babel, Quincy Promes en Memphis het aanvalstrio. Maarten Wijffels Aberdeen Het nieuws hing al enige tijd in de lucht, maar nu is het dan ook definitief: Dick Advocaat (70) stopt na de oefeninter lands tegen Schotland en Roemenië als bondscoach van Oranje. Dat vertelde de Hagenaar gisteren bij aan komst in Aberdeen aan een Schotse cameraploeg. Tegen over de Nederlandse media wilde hij de afgelopen dagen zijn vertrek niet bevestigen. Vertrekkend bondscoach Dick Advocaat is terug bij Aberdeen, waar hij als trainer van Glasgow Rangers graag kwam. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23