6 639r 13 I WOZ-waarde woningen fors hoger 15/11 EMIGRATIE WEG VAN DE STRESS X wmmm We hebben de website van Csemö in het Nederlands vertaald Een groeiend aantal Nederlanders verruilt hectisch Holland voor een riant bestaan in Hongarije. Daar vinden ze het Europa dat in eigen land verloren is gegaan. Inmiddels telt de kolonie in het dorpje Csemö zo'n 250 Nederlanders. Ik ben een boerendochter. Mijn hele leven droomde ik al van een leven in de natuur. De ruimte die we hier hebben, had ik in Nederland nooit kunnen vinden." Met uitgestrekte arm wijst ze naar de bosgrens in de verte om aan te geven tot waar hun grond loopt. Anita verhuisde samen met haar vriendin Ria in 2011 naar het Hongaarse dorp Csemö, een uurtje rijden van hoofd stad Boedapest. Anita: „We waren zeker niet de eersten. Ik denk dat er toen zo'n 40 Ne derlanders waren." Inmiddels wonen er het hele jaar door zo'n 250 Nederlanders in Csemö. Misschien komen daar binnenkort Lianne en Ries van Terheijden uit Zevenbergen bij. Ze bezoe ken vandaag vier huizen, samen met hun Nederlandse makelaar Vincent Eggermond van Eigen Huis Hongarije. Nieuwsgierig lo pen ze een wit huis met kobaltblauwe lui ken binnen. Het prijskaartje is 50.000 euro 'Xf*.- inclusief drie hectare grond. Het stel is in middels gewend aan die lage prijzen. Makelaar Vincent Eggermond ziet het aantal aanvragen elk jaar stijgen. „Nederlan ders kunnen vaak hun ogen niet geloven als ik ze vertel wat ze hier voor welke prijs kun nen kopen. Voor 40.000 euro koop je een leuk huis met een flinke lap grond." Pensioen Hij komt bijna adem tekort als hij de voor delen van Hongarije opsomt: „Nederlandse pensioenen zijn niet belast, de zorg is goed koop, vergunningen om te verbouwen zijn relatief makkelijk te krijgen, het eten is goed en vooral: alles is zoveel goedkoper. Met een Nederlands minima-pensioen heb je hier een riant leven." Dat hebben ook Lammi Luten en haar echtgenoot gemerkt. Getooid in cowboy hoed stapt ze met grote passen door hun tuin. De twee verkochten hun kroeg met bovenwoning in Drenthe en verhuisden naar Hongarije. Ze kochten een imposant, klassiek huis in het bos. „Dit huis hadden wij in Nederland nooit kunnen kopen, on gelofelijk toch?" Heimwee heeft ze niet. „Ik werd gek van de stress, dat gehaast." Premier Viktor Orban juicht de komst van Nederlanders, Belgen, Fransen en Duit sers toe, zo benadrukte hij eerder dit jaar tij dens een toespraak in het parlement. Hij noemt ze „de échte vluchtelingen, gedwon gen hun landen te verlaten om het Europa te vinden dat in hun eigen land verloren is gegaan". Voor hen zet Hongarije de grenzen wijd open, verzekerde hij. De Hongaarse regering heeft een uiterst streng asielbeleid, voor Nederlanders ook een reden om juist naar het land te verhui zen, meent makelaar Eggermond. „Ze kun- nen zich niet meer verenigen met de immi gratiestroom vanuit islamitische landen naar Nederland. In Hongarije wordt het Eu ropa zoals we het kennen met zijn welvaart en normen en waarden behouden." Volgens burgemeester Roland Lakos zijn de inwoners van zijn dorp blij met de komst van de Nederlanders. Ze knappen leeg staande huizen op en zorgen voor werk. Zelf begrijpt hij er weinig van waarom de Ne derlanders nou net in zijn dorp massaal zijn neergestreken. „Ze doen alles zelf en vinden elkaar via internet. We hebben de website van de gemeente inmiddels in het Neder lands laten vertalen." Toch komen veel Nederlanders niet alleen omdat ze zo worden aangetrokken door Hongarije. Ze willen vooral weg uit Neder land. Ries: „De regeltjes, de bekrompen heid, de hoge belastingen waar je niets voor terugkrijgt in Nederland. Ik weet zeker dat wij absoluut niet de laatsten zijn die Neder land de rug toekeren." DEN HAAG De gemiddelde WOZ-waarde van woningen stijgt snel. Op 1 januari 2017 lag die gemiddeld op 216.000 euro per woning, 3,3 procent hoger dan een jaar eerder. De grootste stijging vindt plaats in Amster dam: daar steeg de gemiddelde waarde met 15 procent naar ge middeld 290.000 euro. De stij ging was ook fors in gemeenten rond Amsterdam en in de stad Utrecht. Dat blijkt uit nieuwe gegevens van het CBS. De laagste gemid delde WOZ-waarde per provin cie is in Groningen. Daar was de gemiddelde stijging ook het laagst: 1,3 procent. Iets harder groeien de bedragen in Friesland en Limburg. Dit zijn ook de enige provincies waar de gemid delde WOZ-waarde in 2016 in meerdere regio's daalde. neemt je mee 209 privéreizen al vanaf Boek voor Meer weten? Bel 070 30 76 700 oFkijk snel op nrv.nl donderdag 9 november 2017 GO Leven als Godin Hongari j e Eveline Rethmeier Csemö ö\(s«i .4 ,v. Roland Lakos, burgemeester Makelaar Vincent Eggermond trekt veel klandizie. Met trots introduceren wij onze geheel vernieuwde verre privéreizen website. Bekijk en boek nu met introductievoordeel een onvergetelijke verre privéreis met z'n tweeën, met het gezin, met familie of goede vrienden. Ontdek Thailand Privéreis 13 dagen, al vanaf Thailand met uw eigen privéchauffeur ontdekken, incl. relaxen aan het strand van Hua Hin Costa Rica Compleet Privéreis 17 dagen, al vanaf Beleef het groene paradijs in Midden- Amerika met een comfortabele huurauto Adembenemend Zuid-Afrika Privéreis 20 dagen, al vanaf Een roadtrip langs alle hoogtepunten met het ultieme gevoel van vrijheid Hoogtepunten van Sri Lanka Privéreis 21 dagen, al vanaf Van prachtige natuur met tropische stranden tot traditionele steden en tempels Volop inspiratie en veel meer (privé)reizen? Ca naar nrv.nl/privereizen Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13