II EUWS 11 Pete Souza blijft de wereld eraan herinneren hoe het Witte Huis functioneerde vóór Trump. De fotograaf van Obama verzamelde zijn 'intiemste' beelden van de president in een boek. De foto's spreken voor zich. Je snapt het of je snapt het niet Pete Souza mist het Witte Huis helemaal niet. Het lijkt misschien zo, gezien de onophoudelijke stroom aan foto's uit de Obama- jaren die hij post op zijn immens populaire Instagram-account, maar acht jaar lang een president volgen is slopend. Souza was óf in het Witte Huis óf op afroep beschikbaar. Hij vertrok pas als de presi dent zich terugtrok in zijn privévertrekken. Op vakantie durfde hij eigenlijk niet, bang om een belangrijk moment te missen. In acht jaar nam hij drie keer één week vrij. „Je weet nooit wanneer geschiedenis gebeurt", zegt Souza op een terras in een voorstad van Washington, waar hij woont. Hij is nu 'los uit de ketenen'. Vrijuit spreken kan hij nog steeds niet. In zijn boek, dat vandaag verschijnt, staat een foto die is gemaakt op de dag dat Trump als aankomend president langskwam om kennis te maken met zijn voorganger. Obama laat hem een werkkamer in het Witte Huis zien, Trumps blonde manen piepen achter de deurpost vandaan. Of Trump aanmerkingen had op zijn nieuwe werkplek, of dat Obama hem goed de waarheid zei - Souza laat er geen woord over los. Zelfs met zijn vrouw heeft hij nooit smeuïge details uit gesprekken van de president gedeeld. Bovendien: „Als je bezig bent met fotograferen, is er van alles om je druk om te maken: techniek, het juiste moment... Je brein is niet gefocust op de woorden die worden gewis seld. Je vangt soms wat op, maar het is niet zo dat ik kan herhalen wat er werd gezegd." Souza mocht overal bij zijn. Bij privégesprekken met collega-leiders („Ik was slim genoeg om te weten dat je vertrekt zodra je je foto's hebt, zodat ze echt privétijd hebben"), geheime besprekingen over militaire acties, de bijeenkomst waarin Obama live de inval in de schuilplaats van Osama bin Laden volgde, wandelingen met dochters Malia en Sasha, autoritjes met Michelle. Na de tweede inauguratie in 2013 vroeg Souza aan Obama of hij met hem en de First Lady in de limousine mocht meerijden. De president zei: „Eigenlijk waren we van plan een potje te vrijen." Maar zelfs toen mocht Souza mee. Een foto van de rit is opgenomen in het boek. Frappant contrast Pete Souza is degene die Amerikanen en de rest van de wereld blijft herinneren aan minder onstuimige tijden in het Witte Huis. Hij begon vlak na Trumps inauguratie te reageren op nieuws uit turbulent Trump-land met foto's van vergelijkbare situaties uit de Obama-jaren. Het contrast was meestal frappant. Circuleert een foto van een stijfjes dansende Donald en Melania? Souza post een plaatje van een innig verstren gelde Barack en Michelle. Gaat Trump tekeer tegen de ontslagen FBI-directeur James Comey? Souza duikelt in zijn archiefbeeld op van Obama in een diep gesprek met Comey. Als Trump de hand van Angela Merkel niet aanpakt, komt Souza met een foto van Obama die Merkel omhelst. „Ik ben nu een gewone burger. Ik probeer subtiel commentaar te leveren, zonder respectloos te zijn. De foto's spreken voor zich. Je snapt het of je snapt het niet." En velen snappen het dus wel. Souza verza melde een indrukwekkende schare volgers, die trouw commentaar leveren. Bij de foto van een als Spider-Man verklede kleuter die de president in een web vangt, schrijft Nick Tripoli: „Ik mis deze president zo verdomd veel." Onder een foto van Obama die op verzoek van George W. Bush een vrolijk kiekje schiet van zijn voorganger met de familie van Ruth Odom-Bonner (99), dochter van een in slavernij geboren man, reageert iemand die zich Sue H. H. noemt: „De liefhebbende men selijkheid in deze foto zorgt voor tranen in mijn ogen. Ik wil die wereld terug!" Het is meer dan nostalgie, meent Pete Souza. In het tijdperk-Trump, denkt hij, zijn Amerika nen 'op zoek naar normaliteit, en respect - dat is wat veel mensen zagen in president Obama.' Souza had een grote rol in het creëren van dat imago. Door dagelijks een foto van achter de schermen te publiceren, had het Witte Huis voor een deel zeifin de hand welk beeld van president Obama ontstond. De plaatjes van een president die in de Oval Office over de vloer kruipt met een peuter, het basketbalteam van zijn dochter coacht alsof het een NBA-finale is of zichtbaar verontrust peinst over de economische crisis: ze hielpen om van Obama een menselijke familie man te maken. Onder Donald Trump, nota bene de man die de reguliere pers niet vertrouwt, brengt het Witte Huis veel minder foto's naar buiten. We zien zelden hoe Trump zich achter de schermen gedraagt. „Obama begreep het belang van het visueel documenteren van zijn presidentschap", zegt Souza. Hij maakte in acht jaar tijd 1,9 miljoen foto's, die allemaal zijn opgeslagen in het Ameri kaanse Nationaal Archief. Over twaalf jaar worden ook de beelden openbaar die nooit naar buiten zijn gebracht. „Stel je voor dat we zulke foto's had den gehad van Abraham Lincoln, in de Amerikaanse Burgeroorlog of toen hij de slavernij afschafte. Ik hoop dat mijn foto's tot in de eeuwigheid blijven bestaan, zodat mensen over 500 jaar nog een idee hebben van de man die Barack Obama was." donderdag 9 november 2017 GO Tijdens Operation Neptune Spear, waarbij Osama bin Laden wordt gedood, De inaugurele parade in Washington, 21 januari 2013. Karlijn van Houwelingen —Pete Souza In Chicago, 20 mei 2012. Met de Dalai Lama in 2014. A Tijdens een basketbalclinic met dochters Sasha en Malia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11