Tl i6' >1 G'O" BB 1 JAAR TRUMP 1 jaar, 6 thema's De vrouwen Nepnieuws Trumps muur Mirror de klok voor vrouwen relatief onopgemerkt een paar decennia teruggedraaid. Toegang tot zaken als anticonceptie en abortus zijn niet langer vanzelfsprekend, kuisheid is opnieuw in zwang. Trump trok niet alleen alle financiering in voor internationale organisaties die ter sprake brengen dat een zwangerschap beëindigd kan worden - tot woede van ex-minister Lilianne Ploumen. Hij kleedde ook in eigen land de mo gelijkheden voor gezinsplanning uit. Religi euze of anderszins morele bezwaren tegen an ticonceptie? Dan mag je als werkgever beslui ten dat je werknemers het zonder dekking voor de pil moeten doen in hun zorgpolis. Anticonceptie zou onder jongeren maar 'ris kant seksueel gedrag' in de hand werken, stond in een memo bij het besluit. Financiering voor programma's om tienerzwangerschappen te voorkomen is ook geschrapt. De - inmiddels opgestapte - minister van Volksgezondheid Tom Price en een van zijn betrokken topmen sen zijn fervent voorstanders van algehele ont houding als voorbehoedsmiddel. Er wordt nog gewerkt aan het stopzetten van overheidsfinanciering voor klinieken die onder meer abortussen uitvoeren - dat oogst verzet in het Congres. De regering van de man die president werd ondanks grote ophef over een tape waarin hij pocht over aanranding, kan dankzij benoemingen van antiabortusactivis ten toch al 'ongeboren leven beschermen'. Een 17-jarig meisje in vreemdelingendetentie stapte naar de rechter om te voorkomen dat ze onder druk van de Amerikaanse overheid een baby op de wereld moest zetten. Het goede nieuws voor voorvechters van vrouwenrech ten: Trump werkt óók aan de invoering van be taald zwangerschapsverlof. Donald Trump beweert dat hij het grootste slachtoffer ooit is van fake news. Hij bedoelt nepnieuws dat door tegenstanders de wereld in wordt gestuurd om hem te beschadigen. De uitdrukkingjafee news werd vorige week door de Britse woordenboekenuitgever Collins uit geroepen tot woord van het jaar. In een gesprek met de bevriende talkshowpresentator Mike Huckabee claimde Trump onlangs dat fake news een van de beste uitdrukkingen was die hij persoonlijk had bedacht. Trump had net zo goed kunnen zeggen dat hij het vraagteken heeft uitgevonden, reageerde de Amerikaanse nieuwszender CNN. Het station leeft op voet van oorlog met de president sinds diens aan toonbare overdrijvingen over het aantal aanwe zigen bij zijn inauguratie. Ook andere media kunnen moeilijk overweg met Trumps brute managementstijl, die grootspraak en bluf niet schuwt. De 'populairste, intelligentste en slimste president' - allemaal kwalificaties van Trump zelf-vertrouwt alleen nog bevriende journalisten van Fox News, Breitbart News (van zijn ontslagen adviseur Steve Bannon) of The Daily Caller. Sinds zijn aantreden is de nieuwe president door feitencontroleurs al op ruim honderd klinkklare leugens betrapt. Zijn voorgangers logen natuurlijk ook, alleen niet op deze schaal en niet zo doorzichtig. En nee, Trump is niet de bedenker van de term fake news. Die dateert al van 1890. □ER SPIEGEL Een muur langs de Mexicaanse grens blijft een van Donald Trumps luidste verkiezings beloften. Wat de Amerikaanse president be treft, komt die muur er, ook al hoeft Mexico niet langer voor de kosten op te draaien. Trump heeft de president van de zuiderburen daarover in augustus stilletjes geïnformeerd. De Ameri kaanse Senaat weigert vooralsnog te tekenen voor de eerste rekening: 1,3 miljard euro. In de cember staat de omstreden financiering weer op de politieke agenda. Inmiddels hebben zes Amerikaanse aannemers proefmuren neerge zet langs de grens. Aan de overzijde daarvan ligt men niet meer wakker van de beledigingen van Trump, die als presidentskandidaat Mexi caanse immigranten wegzette als 'drugsdea lers, criminelen, verkrachters en, naar ik aan neem, ook wat goede mensen'. Er wordt zelfs luchtig gedaan over de typische Trumpclaim dat dit de beste muur ooit wordt: 3.200 kilome ter lang en 'niet te beklimmen, niet te onder graven, niet te doorboren'. Een grapje in de Mexicaanse grensstad Tijuana luidt: 'Hoe hoger zijn muur, hoe langer onze ladder'. Van drugs baron El Chapo leerden Mexicaanse mensen smokkelaars heel diepe tunnels te bouwen, compleet met liften. De totale kosten van de Trump Wall worden geschat op tussen 18 en 51 miljard euro. Ook menig Republikein denkt in middels dat dat geld beter kan worden besteed. woensdag 8 november 2017 GO .Of deed Trump ook Religieus rechts hielp Trump aan de macht, in ruil geeft hij christelijke conservatieven een flinke vinger in de Witte Huis-pap. Zo is Doiuld Trump und Kim long Un rlsklcien d«n Atomktltg mm daily IT'S PRESIDENT TRUMP. The Economist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8