Democraten' T DAY 1 1 jaar, 6 thema's 1 JAARTRUMP Het rode petje 'U doet aan nepnieuws!' a rm Machtswisseling Zere handen Veel gedoe 'w* z w mm M J Niet zijn inspanningen om Amerika weer great te maken, maar het Ruslandschandaal is tot op heden het leidmotief van Trumps presidentschap. Hij heeft het zelf opgestookt: door FBI-directeur James Comey te ontslaan, laadde hij extra verdenkingen op zich. Het leidde tot de benoeming van een speciaal aanklager, die nu graaft in het verleden van Trump en zijn mensen. Ex-campagnemanager Paul Manafort is inmiddels aangeklaagd voor witwassen. En ex-buitenlandadviseur George Papadopoulos heeft de FBI verteld dat het campagneteam al wist dat Rusland e-mails van Hillary Clinton had gestolen maanden voordat ze naar buiten kwamen. Het kan uiteindelijk Trumps positie in gevaar brengen. Veel problemen ontstonden door gebrekkig personeels beleid: Trump moest een batterij mensen ontslaan en had schimmige figuren als Manafort en Papadopoulos nooit moeten aannemen. Zorgen over zijn geschiktheid cre ëerde hij ook eigenhandig, met vage statements, oorlogs zuchtige tweets, en leugens. Een Canadese journalist, Da niel Dale, houdt het nauwgezet bij en telde tot op heden gemiddeld 2,8 onwaarheden per dag. Trump slaagde er na een uit de hand gelopen demon stratie in Charlottesville zelfs in verwarring te zaaien over zijn houding ten opzichte van die ene groep die niemand pruimt: neonazi's. En er waren de persoonlijke aanvallen, zelfs op mensen in nood als de burgemeester van San Juan na een verwoestende orkaan en de burgemeester van Lon den na een aanslag. Senator Bob Corker, een kritische partijgenoot van Trump, omschreef zijn leiderschap zo: „Het is een schande dat het Witte Huis een dagverblijf voor volwas senen is geworden." woensdag 8 november 2017 GO onvoorspelbaarder is dan ooit tevo ren. Peilingen bleken onbetrouwbaar. Respondenten gaven geen eerlijk ant woord toen hen werd gevraagd op wie zij zouden stemmen. Dat was echt nieuw aan deze verkiezingen." Bert Bakker, docent politieke com municatie aan de Universiteit van Amsterdam, herinnert zich dat nogal wat koppies gingen hangen bij het bekend worden van de definitieve uitslag. „Nederlanders identificeren zich vooral met de Democraten. Als jouw partij verliest, hou je daar een vervelend gevoel aan over." Bakker vindt het niet overdreven dat zo veel Nederlanders de Amerikaanse verkiezingen nauwgezet volgen. „Wat is er mis met interesse in de politiek? Bovendien, de VS is een belangrijke speler in de wereld. Je kunt hooguit stellen dat Duitsland minstens even belangrijk voor ons is. Daar gaat het mis. Bondskanselier Merkel krijgt niet zo veel aandacht als Trump. Hij hoeft maar iets te zeggen en het Journaal opent ermee. Dat vind ik nogal over dreven." -Gerben van 't Hof 7 november 2016 Make America Great Again, staat er op het petje. 'Maak Amerika weer groot'. Het is de slogan waar mee Trump de ver kiezingen hoopt te winnen. De Repu blikein draagt het petje bij het campagnevoeren. Het is nog verkrijgbaar in Trumps webshop. 11 januari 2017 De eerste persconferentie van Donald Trump na zijn verkiezing verloopt chaotisch. De president weigert vragen te beantwoorden van CNN. Hij stelt dat de nieuwszender onwaarheden over hem heeft verspreid. „U doet aan nepnieuws", roept Trump meerdere keren. Bl. 20 januari Barack Obama draagt het presidentschap over aan Donald Trump. De Republikein zet direct na de inauguratie vol in op het ontmantelen van diens beleid, zoals Obamacare, de verplichte ziektekostenverzekering voor alle Amerikanen, en het klimaatakkoord van Parijs. 10 februari Trump ontvangt de Japanse premier Shinzo Abe in het Witte Huis. Hij geeft hem zo'n ferme, lange handdruk -19 seconden om precies te zijn - dat Abe zich na afloop wegdraait met een van pijn verbeten gezicht. Later past Trump zijn hand- knijpmethode toe bij meer regeringsleiders, onder wie de Franse premier Emmanuel Macron. Waren er enkel schandalen en rare tweets... Nog niet eerder is zo veel geruzied en gegrapt over een president dan over Trump het afgelopen jaar. You love him or you hate him. Tijd voor wat nuance. Want hoe deed The Donald het nu eigenlijk echt? Karlijn van Houwelingen Bob van Huët ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7