C9 Hoe word je een goede burger? Sluis breekt lans voor kerkgebouwen Gault&Mmau Veilig Thuis verhuist naar GGD Goes Kunstgebit 2 CULINAIR PRIJZENFESTIJN Claudia Brevet van Inter Scaldes is de Beste gastvrouw van 2018. En De Biet in Zierikzee is uitgeroepen tot het beste café van Nederland. Zeeland scoort. Commentaar Worden Nederlandse scholieren uiteindelijk goede burgers? Daarover zijn zorgen. Uit internationaal onderzoek blijkt dat scholen weinig bakken van het aanleren van burger schap. Het heeft geen prioriteit, en als er dan eens aandacht voor is, geven de leerlingen niet thuis. Een bezoek aan de Tweede Kamer is voor veel jongeren een kwelling. In deze krant vertelt een docent maatschappijleer over de totale desinteresse van zijn jonge publiek. Ook onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam slaan alarm. Want het gebrek aan belangstelling voor de werking van democra tie kan leiden tot afkeer van de politiek en van maatschappelijke ac tiviteiten. Zo zou de samenhang van Nederland in gevaar komen. De scholieren valt weinig te verwijten. Ze groeien op in een om geving waar individualisme hoogtij viert. Hun ouders zijn vaker onverschillig dan politiek bevlogen. Herkenbare ideologen, die je kunt omarmen of bevechten, zijn er nauwelijks. In de dames en he ren politici zien ze geen rolmodellen, eerder een groep mensen waar je liever niets mee te maken hebt. De onderwijsinstellingen valt ook weinig te verwijten. Als het erop aankomt, kiezen de scho len voor goede cijfers. Niet voor het afleveren van goede burgers. Dat is een juiste keuze. Een beetje normaal in de maatschappij staan, en begrijpen wat je rechten en plichten zijn, begint gewoon thuis. Die natuurlijke ma nier om jongeren te leren wat het betekent Nederlander te zijn, dus vrij ingevuld door ouders en zonder inmenging van de staat via het onderwijs, heeft de voorkeur. Zeker nu Den Haag jonge mensen begint af te meten aan hun kennis van het Wilhelmus en van 'de Nederlandse identiteit', is het mislukken van het burgerschapson- derwijs eerder geruststellend dan alarmerend. Scholen geven terecht voorrang aan goede cijfers boven goede burgers Concrete besluiten worden er in de visie niet genomen, maar Sluis breekt in het document wel een lans voor het behoud en het histo rische belang van kerken. Sluis wil een 'actieve rol' vervullen bij het zoeken naar bestemmingen. Ook denkt het college aan het maken van een brochure en een kerken- route samen met de VW. In Sluis staan 41 kerken waarvan er 16 in een matige tot slechte staat verkeren. In 21 daarvan wordt nog 'gekerkt', 17 hebben een andere be stemming en 3 staan leeg. B en W opperen om 15 kerkgebouwen een gemeentelijke monumentenstatus te geven. Sluis wil de subsidieregels wijzigen, zodat niet alleen Rijks monumenten (13 kerken) maar ook gemeentelijke monumenten on- In Sluis staan 41 kerken, waarvan er 16 in matige tot slechte staat zijn derhoudssubsidie kunnen krijgen. Ook wil het college vanaf 2019 een extra budget voor restauratie be schikbaar stellen. De gemeente Sluis legt het conceptplan nog ter inzage, daarna wordt de definitieve versie vastgesteld. ALMANAK Joëlle van vijf uit Goes wist niet wat ze zag toen ze pas geleden voor het eerst opmerkte dat haar opa een kunstgebit heeft. Tanden die je uit de mond kunt halen, dat is toch wel heel bijzon der. Ze had het die dag over niets an ders meer. Waarom heb je dat dan? Doet het pijn? Krijg je ooit nog echte tanden? De leukste vraag van Joëlle kwam echter toen opa moest geeuwen en zijn hand voor z'n mond hield. „Dat doe je zeker omdat anders je kunstgebit eruit valt?" Festivals dingen mee naar prijs Sint moet naar Veerhaven komen PiuCorde speelt Zweedse Mozart TERNEUZEN Digitaal probleem? Bezoek platform Nederland Gastvrouw van het Jaar Claudia Brevet Het team van Veilig Thuis verhuist per 1 januari van Vlissingen naar Goes. Veilig Thuis, advies- en meld punt huiselijk geweld en geweld te gen ouderen en kinderen, krijgt ruimte in het hoofdkantoor van de GGD in Goes. Het team van 22 mensen is nu ge huisvest op de bovenste verdieping van het Veiligheidshuis in Vlissin gen. Door een medewerker van Veilig Thuis een werkplek te geven in het Veiligheidshuis blijft samen werking tussen de twee hulpverle ningsorganisaties gegarandeerd, meldt GGD-woordvoerster Su zanne van der Graaf. „De verhui zing is juist bedoeld voor intensie vere samenwerking tussen Veilig Thuis en onder meer Jeugdgezond heidszorg en Bemoeizorg. Bij de GGD, de moederorganisatie van Veilig Thuis, in het centraal in de provincie liggende Goes kan dat." Porthos Van der Graaf voegt er aan toe dat, juist voor 'dienstverlening op maat', mensen van Veilig Thuis én de GGD ook op diverse andere plaatsen in de provincie, dicht bij de zorgvragers, worden gestatio neerd. Zo krijgt een medewerker van Veilig Thuis onderdak bij Port hos. woensdag 8 november 2017 West-Zeeuws-Vlaamse kerkge bouwen moeten in stand blijven en leegstand moet worden voor komen, vindt het Sluise college. Met een kerkenvisie willen B en W kerkeigenaren een handje helpen en meedenken over ma nieren om godshuizen te behou den. Sophie Stockman Sluis Tip? redactie@pzc.nl HULST/IJZENDIJKE Festivals Weitjerock in IJ- zendijke en Vestrock in Hulst doen weer mee aan de verkiezingen van de European Festival Awards. Ze zijn geen concurrenten, want Wei tjerock neemt deel in de categorie 'best small fes tival' en Vestrock dingt mee naar de titel 'best medium-sized festival'. De winnaar wordt op 17 januari bekendgemaakt. Stemmen kan op http://eu.festivala- wards.com/vote. TERNEUZEN De intocht van Sinter klaas moet in Terneuzen weer in de oude Veerha ven gebeuren. Zender Terneuzen FM heeft die stelling geponeerd op haar facebookpagina. De bijna zeventig mensen die tot nu toe reageer den, zijn het daar una niem mee eens. Sinds 2015 komt de Sint in Ter neuzen in de Binnenha ven bij het waterschaps kantoor aan. Ook dit jaar gebeurt dat weer, zater dag 18 november. ZAAMSLAG Ensemble Piu Corde treedt zaterdag op bij Het Podium in Zaamslag. De muzikanten laten met fortepiano en strijkers voornamelijk muziek klin ken van de Zweedse componist Joseph Martin Kraus. Hij wordt ook wel de 'Zweedse Mozart' ge noemd. Daarnaast speelt het ensemble muziek van Mozart en Haydn. De aanvang is 20.00 uur, een kaartje kost 12,50 euro. Ondernemers uit Zeeuws-Vlaanderen kunnen voortaan alle in formatie vinden op het digitale platform onder- nemeninzvl.nl. Wethou ders Jack Begijn (Ter neuzen), Jean-Paul Ha- geman (Hulst) en Chris van de Vijver (Sluis) lan ceerden het platform gisteren op de Goese Contacta. Zeeuwse horeca is top René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78