I I 'Wij zijn voor de 6 BB nacht die vrijwel niemand zag aankomen Precies een jaar geleden koos Amerika een nieuwe president. Eentje die velen niet verwachtten: Donald Trump. „We konden het gewoon niet geloven. Mijn dochter huilde. Het leek een nare droom." Ike week, schat Robert Matheson (44), praat hij wel een keer over die nacht in het Hilton Hotel. Over de euforie raakt hij niet uitgespro ken - en zijn omgeving evenmin. Hij was erbij, schudde Donald Trump zelfs de hand om hem te felicite ren met het presidentschap. Nog altijd willen mensen weten hoe dat was. On vergetelijk, vooral. „Er waren veel afterparty's, maar ik wilde de energie van die avond absorberen. Niet ergens gaan drinken of dansen - dit was een historisch moment en ik wilde niet dat het zou eindigen." Hij was in een uitgelaten stemming, toen hij rond 22.30 uur aan Fifth Avenue op de stoep van het Hilton een sigaret opstak. Binnen, waar hij als fondsen werver van de campagne tussen de kop stukken mocht zitten, was de sfeer 'elektrisch', beschreef hij. Het kon niet meer misgaan, begon op dat moment door te dringen tot de balzaal van het hotel én de rest van Amerika. Er reden toeterende auto's door New York, met passagiers die uit de ramen hingen om met Trump-borden te zwaaien. Matheson, Trumpist in hart en nie ren, had al smakelijk gelachen, en een beetje meegevoeld om de tv-beelden van ontstelde gezichten in het Javits Center, waar Clinton-fans zich hadden verzameld. Aan het begin van de avond hing daar nog feest in de lucht: hier zou vanavond een glazen plafond aan digge len gaan. Moeders hadden hun dochters meegenomen, om getuige te zijn van het moment dat een vrouw de macht overnam na 240 jaar mannelijke leiders. Sara Welch en dochter Daphne (8) stonden verwachtingsvol in de menigte op straat - Clinton had zo'n groot over winningsfeest gepland, dat een deel van haar aanhangers de verkiezingsavond buiten moest doorbrengen. Voor j t Diep in de nacht, om 02.40 uur, is het echt gedaan: de nieuwe president heet Trump Daphne was het eigenlijk al vanzelf sprekend, zei haar moeder nog. „Vrou welijke regeringsleiders zijn er al in an dere landen. Brazilië, Duitsland. Voor haar is het al bijna gewoon." Op een foto, gemaakt in die eerste uren, ziet het gezin Welch er zo gelukkig uit, dat het plaatje later dient als kerstkaart. Als Sara Welch die kaart nu op de schoorsteen mantel ziet staan, voelt ze een steekje in haar hart. Rond 21.00 uur was Fox-anchor Chris Wallace de eerste die het live op tv durfde te benoemen: „Ik begin open te staan voor de mogelijkheid dat Donald Trump wel eens de nieuwe president van de Verenigde Staten kan zijn." Zijn stem schoot wat omhoog en verraadde hoe verrast hij was. Diep in de nacht, om 02.40 uur, is het echt gedaan. Winst in Wisconsin helpt Trump over de drempel van 270 kiesmannen. Het is 02.50 uur als hij het podium beklimt voor de neus van Matheson, die al uren zit te wachten. Twee dingen zijn hem levendig bijge bleven. Dat Trump niet alleen zijn vrouw en een enkele campagnebobo op het podium haalde, maar zo'n beetje zijn hele team liet meedelen in de be wondering. En hoe goed het voelde om de journalisten achter in de zaal toe te schreeuwen dat ze Trump president moesten noemen: Matheson noemt het 'ongelofelijk bevredigend'. Sara Welch lag op dat moment al in bed. Ze besloot thuis tv te gaan kijken, toen bleek dat ze niet meer in het Javits Center pastte. Het zag er niet goed uit toen ze onder de wol kroop; dat haar nieuwe president echt Trump was, ontdekte ze toen ze midden in de nacht wakker werd. „We konden het gewoon niet geloven. Mijn dochter huilde. Het duurde maanden voordat ik het kon accepteren - het leek een nare droom." Nederland en België woensdag 8 november 2017 GO HrJ Hk Oh, - what a night! In het bijzijn van hun zoon Barron omarmt president-elect Donald Trump zijn vrouw Melania, de nieuwe first lady. fotoafp Zure gezichten bij Bill en Hillary Clinton als blijkt dat Donald Trump de nieuwe president is. fotoafp -Karlijn van Houwelingen Kees van Minnen stapt in zijn bed met het idee dat hij de volgende ochtend een juichende Hillary Clin ton op tv ziet. Hoe anders loopt het. „Ik stond met mijn ontbijtje vol verbijs tering naar het scherm te staren", zegt de hoogleraar Amerikaanse ge schiedenis aan de universiteit van Gent. „Hoe konden de peilingen er zo naast zitten? Hoe kon het dat Donald Trump, van wie iedereen zei dat hij vanwege zijn impulsiviteit en grote ego nooit in het Witte Huis zou komen, toch werd gekozen?" Waar Van Minnen nog een uiltje knapte, bleven veel anderen op. In zaaltjes of thuis op de bank staarden ze urenlang naar voorbijflitsende per centages en diagrammen. Ze zagen hoe meer en meer staten niet Demo cratisch blauw maar Republikeins rood kleurden. „Niemand, maar dan ook niemand had de overwinning van Trump zien aan komen", zegt Van Minnen. „Al die mensen die achteraf zeiden dat zij het wél hadden voorzien, kletsen uit hun nek. Als we die nacht iets hebben ge leerd, is dat de Amerikaanse politiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6