Omkering waterlagen mogelijk oorzaak vissterfte Achteroverbuiging Halve maan Tanghouding Zittende torsie 7 WEEK VAN DE WERKSTRESS YOGA Je concentreren op je ademhaling in de halve maanhouding. Even wennen op de werkvloer, maar volgens yogadocent Willemijn Schiettekatte zeer de moeite waard. Zij bindt de strijd aan met werkstress. Zit je de hele dag achter je computer te ploeteren en dan gebruik je je pauze om te gamen of om het laat ste nieuws te checken. Stom na tuurlijk. Tijdens de Week van de Werkstress geeft Willemijn Schiettekatte van Yogast- udio Zeeland uit Zierikzee office yoga in de gemeentehuizen van Zierikzee en Terneu- zen en op het VW-kantoor in Domburg. Met yoga schakel je je hoofd uit. Je geeft je brein even rust Daar heb je niet per se een oprolbaar matje of trendy yogalegging voor nodig. Een half uurtje oefeningen doen in je werkklof- fie op je bureaustoel kan al voldoende zijn om van van alles en nog wat los te komen. „We gebruiken steeds meer ons hoofd. Met yoga- en meditatieoefeningen schakel je je hoofd uit. Dat zorgt voor mentale ontlas ting. Je geeft je brein even rust", licht Schiettekatte toe. En dat is heel hard nodig, blijkt uit onderzoeksgegevens van TNO. „Een burn-out is veruit beroepsziekte num mer Elk jaar weer lopen t miljoen mensen het risico een burn-out te krijgen. Werk stress is de oorzaak van 36 procent van alle ziekteverzuim. Heb je het over gezond heidsaspecten van het werk, dan kun je niet om mentale klachten heen." De Week van de Werkstress, van 13 tot en met 16 november, is een initiatief van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid. Schiettekatte haakt bewust bij die week aan omdat ze in haar praktijk zoveel mensen tegenkomt die te kampen hebben met werkstress. Die doen in toenemende mate alles op de automatische piloot, zijn vermoeid, tobben met hun concentratie en draaien overuren in hun hoofd. „Yoga en meditatie helpen je beter te voelen. Bewus ter te zijn. Je intentie vast te zetten. Hoe meer aandacht je hebt, hoe meer je ervaart." Dat is niet alleen fijn voor mensen zelf, maar uiteindelijk ook voor de baas. „Je houdt het het langst vol als je dingen ont spannen doet en met plezier. Dat levert veel op. Gezondheid bijvoorbeeld, maar ook een creatieve geest. Is er een probleem dan komt de oplossing vaak nadat er eerst even af stand is genomen." De achteroverbuiging is volgens Wil lemijn Schiettekatte van Yogastudio Zeeland een prachtige tegenhouding voor de voorovergebogen houding die we al snel aannemen in de auto of achter het beeldscherm van een computer. Door voortdurend te zitten met voorovergebogen schouders en bolle bovenrug kunnen aller lei klachten ontstaan; ook wel aangeduid als het upper crossed syndrome. „Door achter over te buigen maak je je voorspieren lang. Het is een heerlijke manier om uit die com puterhouding te komen." Met de halve maanhouding kun je je zelf- adem een paar keer diep in en uit - even een flinke boost geven. Deze houding zorgt er namelijk voor dat je je tussenribspiertjes rekt en die zijn van be lang voor de ademhaling. Normaalgespro ken gaat je borstkas in en uit met je adem haling mee. Maar als gevolg van stress en stijfheid kan het hele boeltje vast gaan zit ten. Daardoor word je ademhaling opper vlakkiger en verstijf je meer en meer. Wie z'n ademhaling wil verruimen, kan met deze oefening vooruit. Helemaal in de stress, hyper en van het padje? Neem de tanghouding aan, waarbij je je voorover buigt. De tang houding is een kalmerende houding, die je bloedcirculatie stimuleert. Voor alle yoga- oefeningen geldt dat ademhaling van be lang is. Je kunt de ademhaling gebruiken om oefeningen beter uit te voeren. Je ogen sluiten is geen moetje, maar wel lekker. „Juist omdat we tijdens het werk veel voor beeldschermen zitten. Het is dan heerlijk om ook je oogspieren even wat rust te gun nen." De zittende torsie is een toppertje als het om het verbeteren van je hou ding gaat. Er zijn een hele hoop vari anten van deze twistoefening, maar de 'ge wone' zittende torsie is haast ongemerkt op een bureaustoel uit te voeren. Terwijl je on dertussen iets zinvols doet. Met deze oefe ning versterk je namelijk de houdingspier tjes rondom je wervelkolom. Door met je handen tegen je been te duwen, kun je de beweging nog iets meer kracht meegeven. Vergeet niet de zittende torsie naar beide kanten te doen. Coen Bertijn van Waterschap Scheldestromen ziet overeenkom sten met de situatie in de Otheense Kreek bij Terneuzen. Daar legden vissen begin september massaal het loodje. Uit watermonsters die het waterschap maandag heeft geno men, blijkt dat het zuurstofgehalte in de gracht veel te laag is. De exacte oorzaak van die daling is volgens de beleidsmedewerker waterkwaliteit en milieu nog niet achterhaald en vergt nader onderzoek. Bertijn zoekt het vooralsnog in een omkering van de betere boven ste waterlaag met de zuurstofloze onderlaag. „Door een bepaalde wind kan de onderste laag naar bo ven komen. Dat zien we wel vaker, ook al heeft zich dat hier niet eerder voorgedaan. Het gebeurt ook alleen in combinatie met een vrijwel ge lijke temperatuur van de bovenste en onderste waterlaag; onder bij zondere omstandigheden dus." De gracht wordt gepacht door hengelsportvereniging Ooster- schelde. Secretaris Peter Willemse sprak maandag het vermoeden uit dat overtollige plantengroei, die is afgestorven en nu op de bodem ligt te rotten, mogelijk de zuurstof uit het water trekt. Ook dat zou onder de huidige condities een logische verklaring kunnen zijn, aldus Ber- tijns collega en ecoloog Marius van Wingerden. Volgens Risto de Pagter van het uitvoeringsbedrijf van de ge meente Schouwen-Duiveland zijn de oevers niet anders gemaaid dan in andere jaren. „Met de hengel sportvereniging hebben we de af spraak dat elk jaar vijftig procent van de vegetatie langs de kant wordt verwijderd. Je moet de vissen ook de gelegenheid geven om te schuilen tegen aalscholvers. En de gracht is gebaat bij zoveel mogelijk rust. De bodem is toch wat zoutig. Door zo min mogelijk te snoeien, voorkom je dat die laag zich met het zoete water vermengt." De Pagter geeft aan dat bij het maaien geen resten achterblijven. Het riet wordt op de kant geklepeld of afgevoerd. woensdag 8 november 2017 Office yoga als wapen tegen stress Esme Soesman Zierikzee - Willemijn Schiettekatte Zie: yogastudiozeeland.nl en duurza- meinzetbaarheid.nl Willemijn Schiettekatte van Yogastudio Zeeland laat een paar oefeningen zien die vanuit je bureaustoel op kantoor zijn te doen foto sernestaverburg De vissterfte in de zoete gracht van Zierikzee is mogelijk veroor zaakt door een plotselinge om kering van de bovenste en on derste waterlaag. Marcel Modde Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68