sgSga STABAT MATER G.B. PERGOLESI GLORIA IN D A.VIVALDI i «40 LEZERSAANBIEDING Meer empathie Wist u dat... Ga naar pzc.nl/klassiek 5. KLASSIEKE CONCERTEN Verhoogd dopamineniveau Minder ruzie Minder pijn en angst Klanten worden er rustiger van m The Bach Choir Orchestra of the Netherlands, sopraan Olga Zinovieva, countertenor Sytse Buwalda, o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink €8Gt- Speciaal voor u als lezer: nu tijdelijk 40,- met cadeaucode KCN17 KCN17 Leuke bijwerkingen Kinderen die met muziek bezig zijn ontwikkelen een groter vermogen tot empathie en zijn beter in het beheersen van impulsen. Dat is geen theorie - het is aangetoond. De Amerikaanse neuroloog Gottfried Schlaug volgde twee groepen kinderen, een die wel aan muziek deed en een niet. Hij mat hersenvolumes. Na een jaar bleken gebieden in de hersenen waar empathie en het remmend vermogen op impulsen 'huizen', bij de muziekgroep sterker gegroeid. Onderzoekers van de vakgroep Neurobiologie aan de Universiteit van Helsinki lieten een groep mensen luisteren naar ViooLconcert 3 in G-Major van Mozart. Na afloop werd hun bloed onderzocht: daaruit bleek een verhoogd dopamineniveau. Dopamine geeft een geluksgevoel én bevordert cognitieve prestaties. U künt dus gewoon meer na een half uurtje Mozart. Overigens komt ook bij seks dopamine vrij. Onderzoekers aan de Universiteit van Barcelona lieten zien dat kinderen die muziekeducatie volgden beter waren in wiskunde en minder ruzie maakten met klasgenoten. Rustige muziek voor, tijdens en na een operatie leidt tot een forse vermindering van pijn en angst. Dit toonde Hans Jeekel, professor chirurgie, aan na een onderzoek onder 7000 patiënten. Muziek als medicijn wordt steeds meer toegepast in de gezondheidszorg. In diverse vestigingen van fastfoodketen McDonald's wordt 's avonds Bach of Beethoven gedraaid. Een woordvoerder vertelde in de Britse krant The Sun dat het bedrijf het door wetenschappers heeft laten testen: klanten worden er rustiger van. I 1 Mozart de melodie van Altijd is Kortjakje ziek als inspiratie heeft gebruikt? Het was een oud volksliedje - niet van hemzelf dus - waar hij in 1778 12 variaties op schreef (KV 300e). Mozarts Lacrimosa uit het Requiem het thema was van het eerste Dancefeest Sensation White? Johann Sebastian Bach erg vruchtbaar was? Niet alleen als componist, hij had 20 kinderen bij 2 vrouwen, 4 van hen werden ook componist (maar niet zo goed als hun vader). 1 Wie alle cantates van Johann Sebastian Bach achter elkaar afspeelt 7,5 dag moet opblijven? Frédéric Chopin, pianist en componist, plaatste toen hij 5 jaar was plankjes tussen zijn vingers om de reikwijdte te vergroten? Je moet er wat voor over hebben. Stabat Mater Het verdriet van moeder Maria heeft grootse componisten geïnspireerd tot het schrijven van intense composities. Dankzij de ultieme interpretatie van deze musici wordt deze eeuwenoude muziek met grote emotie vertolkt. De stemmen van sopraan Olga Zinovieva en countertenor Sytse Buwalda kleuren in de vele duetten op een bijzonder wijze. Bij hun vertolking van Pergolesi's Stabat Mater ontstaat een breed spectrum van menselijke emoties die de ziel van iedere luisteraar zal raken. Minder bekend is het Stabat Mater dat werd gecomponeerd door L. Boccherini, Deze intense en bloedmooie compositie wordt door sopraan Olga Zinovieva met ongekende toewijding ten gehore gebracht. Vivaldi's Gloria The Bach Choir Orchestra of the Netherlands schittert in het Gloria in D, wat werd geschreven door een andere Italiaanse grootheid uit de achttiende eeuw: Antonio Vivaldi. Het Gloria in D heeft een feestelijk en opgewekt karakter dat een meeslepend effect creëert. Dirigent Pieter Jan Leusink en zijn musici inspireren en zorgen voor onvergetelijke momenten tijdens de mooiste muziek van grootste Italiaanse componisten. Vr 19 jan Za 20 jan Zo 21 jan Marekerk Janskerk Het Concertgebouw** Leiden Utrecht Amsterdam 19.30 15.00 14.15 met cadeaucode: lMA"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61