Valboete ouderen vervalt Slachtoffers hopen dat Rock G. alsnog driejaar cel krijgt 5 REDDINGSPOGING FATAAL ONGELUK Het is net een slechte film: Doctor Rock and the mamma navigator. Maar het is waargebeurd. Rock G. verminkte de borsten van vele vrouwen. Gisteren begon het hoger beroep. Wel snot, geen griepepidemie 'Borstendokter' Rock G. lijkt drie jaar na zijn onverwachte vrijspraak niets te zijn veranderd. Op dag één van het hoger beroep, ontkent hij nog steeds van kwade wil te zijn geweest. „Ik heb geen verborgen agenda. Dit is geen verhaal van 'sla gertje komt' en 'slagertje rent weg met geld'. Het liefst had ik nog lang en gelukkig willen doorwerken, tot ver na mijn AOW." De Haagse 'dokter Rock' maakte jaren geleden tijdens de vele borst operaties die hij uitvoerde gebruik van een mamma navigator, een soort kitspuit waarmee hij de im plantaten inspoot. Een bizarre ma nier van werken, die bij tientallen patiënten verminkingen en ern stige infecties opleverde. Soms werden implantaten zelfs onder steboven ingebracht, maar volgens Rock G. maakt dat niet uit: „Ze zijn rond, hoe kunnen die scheef zit ten?" Dat diverse deskundigen wel de gelijk concluderen dat dat kan, bracht Rock G. gisteren niet van de wijs. „Zij hebben geleerd dat het zegel beneden moet zitten. Het heeft te maken met je opleiding, je school." Ook maken deskundigen in rap portages gehakt van Rocks werk wijze en zijn mamma navigator, die volgens de 'esthetisch chirurg' (eigenlijk is hij gynaecoloog) uit Frankrijk komt. Zelfs aan zijn op leiding wordt hardop getwijfeld. Ik heb geen verborgen agenda. Het liefst had ik nog willen doorwerken Maar Rock G. (inmiddels 58) vindt dat hij te goeder trouw heeft ge handeld. Dat geldt ook voor het feit dat hij de operaties zo goed als al leen deed, terwijl dat haast niet kan met die kitspuit in beide han den. „Ik kon dat. Ik heb het zo ge leerd. Het is geen openhartoperatie hè, met allerlei ingewikkelde toe ters en bellen." Nee, Rock G. (echte voornaam Robindrenath) verwijt zichzelf niet zoveel. Achteraf constateert hij hooguit dat het hem destijds niet is opgevallen dat wel erg veel patiënten terugkwamen met klachten. „Maar statistisch gezien kon dat wel. Ik moet een blinde vlek hebben gehad. Daar baal ik natuurlijk ook van, want dan had den we toen al kunnen uitzoeken wat er aan de hand was. Dat is de hele clou, hè. Had ik het maar ge zien." Tot verbijstering van velen werd Rock G. drie jaar geleden niet ver oordeeld. De rechter oordeelde dat G. weliswaar fouten had gemaakt (de operatiekamer deugde niet, de hygiëne evenmin), maar deze fou ten waren niet ernstig genoeg om hem te straffen. Er was niet met zekerheid te zeggen dat de infec ties en andere klachten aan hem te wijten waren. Wel mag hij al sinds 2011 niet meer als arts optreden, omdat hij niet volgens de regels werkte. Sindsdien komt hij ner gens meer aan de bak. „Ik ben ver oordeeld door de media. Ook bui ten Nederland. Dat gaat heel hard." Het OM wil G. veroordeeld heb ben en ging in hoger beroep. Dus zat hij daar gisteren weer, gadege slagen door enkele slachtoffers die hopen dat hij alsnog de drie jaar cel krijgt, die in 2014 was geëist. Van daag wordt de strafeis verwacht. Aafje neemt de stap na alle commo tie over valboetes voor ouderen die geabonneerd zijn op haar perso- nenalarmering. Dat zegt directeur Ronald Simons. De verontwaardi ging vlamde afgelopen weekend in heel het land op toen bekend werd dat ouderen die noodhulp nodig hebben, die per keer moeten beta len bij verschillende zorginstellin gen in Nederland. Volgens Aafje staat dit weliswaar in haar contracten, maar werd er niet gehandhaafd. „We sturen al ja ren geen rekening meer. Daarom zullen we de contracten beter later aansluiten bij de praktijk", zegt Simons. „Het stond erin als stok achter de deur. Om oneigenlijk ge bruik en misbruik te voorkomen." Aafje levert noodhulp aan 1.200 tot 1.300 senioren in Rijnmond en de Drechtsteden. 65-plussers die door een val of ander incident thuis knel zitten, kunnen met een druk op een knop 24 uur per dag hulp van een wijkverpleegkundige in schakelen. Landelijke ouderenbond ANBO sprak afgelopen weekend haar grote bezorgdheid uit. Ouderen in nood zouden uit angst voor hoge kosten zorg mijden of bang zijn om te val len. Woordwoerder Renée de Vries vindt het goed dat Aafje de contrac ten aanpast. „Hartstikke mooi, je moet zonder remming op de nood knop kunnen drukken." Minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) benadrukt dat er nooit een rekening is verstuurd naar ou deren die 'te vaak' zijn gevallen, maar wel direct te hebben gevraagd die voorwaarde te schrappen. „Die is domweg in strijd met de wet." De Jonge laat een steekproef uit voeren onder alle thuiszorginstel lingen om te zien of er nog meer instanties zijn die dergelijke regels in hun contracten hebben staan. UTRECHT Nederland snot tert en hoest zich door de eer ste koude herfstdagen heen. Toch is er bepaald geen sprake van een griepepidemie. Vol gens metingen van NIVEL, het instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg, meldden 18 op de 100.000 Ne derlanders zich vorige week bij hun huisarts met griep. Een week eerder waren dat er 19. Van een epidemie is pas sprake als het virus bij mini maal 51 op de 100.000 Neder landers wordt geconstateerd. woensdag 8 november 2017 GO Omstanders in Heerenveen vormen een menselijke ketting om een te water geraakte vrouw te redden. Ze was met haar auto in de Hearresleat gereden. Twee vrouwen en een man probeerden de 84-ja- rige vrouw eerst via de achter klep te bevrijden, maar dat lukte niet. Daarna werd door V W EflHn toeschouwers gepoogd de auto aan de kant te trekken met behulp van een dik touw. Uiteindelijk kon een omstan der de vrouw uit de auto krij- gen door een zijruit in te slaan. De vrouw werd in kritieke toe stand naar het ziekenhuis ge bracht. Daar is ze overleden. FOTO PERSBUREAU NOORDOOST Borstendokter: het was geen kwade opzet De 'mamma navigator', die Rock G. ge bruikte bij zijn borstoperaties. Tientallen vrouwen kre gen ernstige klachten. Victor Schildkamp Den Haag —Verdachte Rock G. Thuiszorgorganisatie Aafje schrapt de regel dat mensen na twee noodoproepen per inci dent of val 37,50 euro moeten afrekenen. De 'valboete' ver dwijnt definitief uit het contract. Kees Graafland Dordrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5