Een droge mandarijn is goor 44 Klassieker van Hema stampt fijn <D O 2 ROLAND DUONG Bijbaan Als 16-jarige kun je vakken vullen in de supermarkt, maar je kunt óók reseller worden. Je verkoopt dan exclusieve sneakers, T-shirts of heuptasjes met vette winstmarge door via internet. „Als ik blut ben, kijk ik even in mijn schoenenkast of ik nog wat kan verkopen." Column Voor velen verheugend nieuws: van novem ber tot januari ligt het fruitschap weer propvol mandarijnen. Appels en bananen zijn veruit de populairste fruitsoorten in Neder land, maar de mandarijn heeft een vaste plek ver overd in de fruit top vijf en loopt langzaam in op haar grote broer, de sinaasappel. We eten gemiddeld vier kilo mandarijnen per jaar. Dat betekent dat iemand voor mij acht kilo moet verorberen, want ik eet ze nauwelijks. Ik ben geen fruitliefhebber. Fruiteters zitten gezonder in hun vel, dus daarom probeer ik heus wel elke dag wat fruit naar binnen te harken. Maar ik heb in mijn leven te veel gortdroge mandarijnen meege maakt en geef mijn portie daarom maar aan fikkie. Net als de meeste Nederlanders ben ik een smetvrezige f ruitconsument. Het fruit moet er picobello uitzien en perfect smaken bovendien. Anders: huppetee: weg ermee! Dat dit kleine oranje bolletje is uitgegroeid tot publiekslieveling is logisch. Het beschermende schilletje voorkomt dat het fruit beurs wordt geslagen. Ook is het mak kelijk eten: pellen zonder geklieder. De fruittelers hebben zelfs een speci aal woord voor handig pellend fruit: easy pee- Iers. Het bekendste man darijnenras, Clemen tine, dankt hieraan haar populariteit: het is de ultieme easy peeler. Per fect voor kieskeurige fruiteters als ik. Maar als kind had ik al moeite met de vezelige velletjes van de mandarijn. Ik kreeg ze vaak mee naar school. Halverwege school en thuis lag het citrus- fruit al in de berm. Ik probeerde wel een partje of twee, maar niks zo goor als een droge mandarijn. Kauwen op weke vezels is niemands hobby. Vreemd genoeg proeft lang niet iedereen wat ik in de mandarijn aantref. Mijn broertje kon netten vol mandarijnen verslinden. De mandarijn lijkt een bescheiden comeback te maken tijdens Sint Maarten. Waar kinderen vroeger huiverden bij de aanblik van het citrusfruit en alleen voor snoep gingen, worden mandarijnen af en toe verkozen boven mini-Twix en Haribo. Dat juich ik natuur lijk toe. Misschien wordt het tijd de mandarijn een tweede kans te gunnen. Daarom ben ik langs vier supermarkten gesjeesd en heb een berg van die oranje netjes binnengehaald. De Clementine blijft de baas; in alle netjes tref ik enkel dit ras aan. Het pellen gaat bij alle mandarijnen uitstekend. En de smaak? Die valt helemaal niet tegen! Ik blijf moeite houden met die harde vezelige stukjes, maar de lekkere zoetzure mandarijnsmaak over heerst. Ik laat meerdere mensen blind proeven en het oordeel is unaniem. Alle mandarijnen zijn okee, maar de kleintjes zijn lekkerder dan de grote. De mandarijnen uit de biologische supermarkt zijn veruit de lekkerste. Van de reguliere super markten komen de mandarijntjes van Vomar als beste uit de bus, duidelijk lekkerder dan die van de Albert Heijn. Bij deze ben ik toegetreden tot het legioen van mandarijneneters. Op naar de vier kilo! Fruit moet er picobello uitzien en anders: hup, weg ermee PRIJSPEIL TEST 1,2,3 Iedere week is donderdag 12.00 uur een belangrijk mo ment voor Miguel Haak (15) uit Heemskerk. Dan komen de nieuwe items van kle dingmerk Supreme online in de webshop. De kleding van Supreme is zo gewild, dat die - letter lijk - binnen enkele seconden uitver kocht is. Zaak is dus om precies om 12.00 uur klaar te zitten achter je pc. Klein detail: Miguel zit dan gewoon op school. „Gelukkig heb ik om twaalf uur wisseling van het lokaal, dus twee minuten voor twaalf pak ik al stiekem mijn telefoon, log ik in en hoop ik dat ik nog op tijd ben. Het lukt niet altijd, zoals laatst toen ik een verkort veertig minuten-rooster Soms lukt het niet om op tijd in te loggen. Bijvoorbeeld toen ik in een toets zat had en midden in een geschiedenis- toets zat. Tja, toen is het niet gelukt." Ook student commerciële econo mie Sanne Harder (22) uit Enschede moet vaak de nodige moeite doen om aan haar 'handelswaar' te komen. „De Yeezy Boots van rapper Kanye West zijn altijd heel gewild. Toen er een special edition van uitkwam, wilde ik met zo veel mogelijk ac counts meedoen aan de online raffle, een soort loterij. Dus moest het hele gezin bij mij de computers en tabiets inleveren. Uiteindelijk zat ik met twaalf laptops en drie vrienden om de keukentafel om mee te kunnen doen. Dat is vrij hectisch ja, maar als de Yeezy's om negen uur online ko men, zijn ze om één over negen uit verkocht. Je kunt geen risico nemen." Maar het lukte! Het paar Yeezy Boots dat Sanne wist te bemachtigen kostte 349,95 euro. Ze verkocht ze vervolgens online door voor maar liefst 1.700 euro. „Dat was wel vet, ja." Digitale rij Dat soort bedragen: dat is waar de re sellers het voor doen. En dus zijn er hordes mensen die in de - al dan niet digitale - rij gaan liggen om zo'n gehypet item in te slaan, om het ver volgens weer door te verkopen via Marktplaats, eBay, Facebook of Insta- gram. Een handjevol mensen doet dit als fulltime job en haalt er een maandsalaris uit, veel jongeren doen dit 'erbij' om een zakcentje te verdie nen. Er zijn ook verhalen bekend over resellermafifia: zij betalen men- woensdag 8 november 2017 Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Reageren? roland.duong@persgroep.nl Doe mee aan Movember en koester je snor deze maand! Captain Fawcett snorrenwax Scheersalon.nl €18,94 Baardwinkel.nl €19,90 Jackz.nl €19,90 Vitry Classic snorschaar Newpharma.nl €23,00 Pharmamarket.nl €25,17 Viatia.nl €27,84 Speen Fred Mustachifier Gadgethouse.nl €13,90 Ditverzinjeniet.nl €13,90 Fonq.nl €18,90 (prijzen incl. bezorgkosten) Ook last van keuzestress tijdens je zoektocht langs internetwarenhuizen en prijsstunters? Geld&Goed helpt een handje, met deze week een vergelijkend warenonderzoek van pureestampers. Wat is er nou lekkerder dan een verse stamppot op een gure herfstdag? Een pureestamper is een onmisbaar hulpmid del voor het maken van zo'n goede stamppot. De afgelopen jaren heeft de stamper zich flink ontwikkeld. Wat te denken van een stam per in de vorm van een schepje of met een extra groot stampvlak. Albert Heijn verkoopt zelfs een dubbele stam per. De Consumenten- GO bond testte er vier. De uitkomst moet een te leurstelling zijn voor alle vernieuwende fabrikan ten. Het aloude model van Hema komt als win naar uit de test. Van de dubbele stamper ont gaat de testers het nut. Deze eindigt dan ook als laatste. Het is een misverstand dat de stamper de aardappels echt helemaal fijn moet stampen. Stukjes horen volgens de kenners in een stamppot. Gebruik Handel in hypes Jette Pellemans 44 Miquel Haak vA 1T .K\.dv Soms koopt Miquel Haak een item dat toch niet gewild blijkt te zijn. Daar baalt hij dan van. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46