Ijsbaan Middelburg met tubehelling Theater op locatie in Studio A58 6 Rekenkamer dringt aan op betere controle De Rekenkamer heeft de begroting voor 2018 en de vooruitzichten voor de jaren erna beoordeeld. Zij noemt het zelf'een open deur' maar con cludeert toch dat de gemeente 'alert moet blijven op het huishoud boekje'. Die waarschuwing is toch be langrijk, juist omdat de begroting voor volgend jaar en groter over schot laat zien dan in juni nog werd verwacht: geen 6 maar 8 ton. Dat zou tot optimisme kunnen leiden, maar de jaren erna vallen juist te gen. Het al verwachte tekort in 2019 valt met 6 ton juist groter uit. En de overschotten in 2020 en 2022 zijn juist weer lager dan eerder was be rekend. Die komen uit op 9 ton, ter wijl een miljoen of zelfs meer was verwacht. Kortom: op de langere termijn gaat het juist minder goed. Daar komt bij dat het vermogen om zulke tegenvallers op te vangen, tegen een ruime onvoldoende aan zit. Dat weerstandsvermogen komt uit op een score van 0,6; bij 0,59 is het ruim onvoldoende. Meerdere raadsfracties uitten gis teravond in de commissie alge meen bestuur hun zorgen over deze kwetsbaarheid. Wethouder van financiën Johan Aalberts er kende dat daar een zwak punt zit. Het college doet voor het derdejaar een greep in de algemene reserve Hij vond het echter te vroeg om nu weer te gaan bezuinigen om een te kort in 2029 te voorkomen. De laat ste jaren is al flink gekort op de uit gaven van de gemeente. Hij wil wachten tot alle effecten daarvan merkbaar zijn. D66 verweet het college dat het voor het derde achtereenvolgende jaar een greep in de gemeentelijke spaarpot doet om de begroting po sitief te krijgen. „Maar er zijn ook politieke keuzes mogelijk. Waarom maakt u die niet?" Aalberts was het niet met die kritiek eens. „De be groting staat bol van de keuzes." Wat die begroting onvoldoende doet, is inzichtelijk maken welke maatschappelijke effecten die keu zes en uitgaven hebben, stelt de Re kenkamer. Dat maakt het voor de gemeenteraad moeilijker te contro leren of het geld goed wordt be steed en of de doelen worden ge haald. De Rekenkamer adviseert daar samen met de gemeenteraad nog eens goed naar te kijken. De SP herinnerde Aalberts aan een motie van die partij die door de raad is aangenomen en waarin staat dat doelen meetbaar moeten zijn. „Wat heeft u daar dan mee ge daan?", wilde Jeroen van Dijen we ten. Het gaat al beter dan een paar jaar geleden, reageerde Aalberts. Toch nam hij de uitnodiging van de SP aan om samen met alle fracties aan tafel te gaan om de maatschap pelijke effecten van het beleid beter in beeld te brengen. Het is al weer de twaalfde keer dat de Markt in de wintermaanden wordt opgevrolijkt met een ijs baan. De Stichting Zeeland Houdt van Schaatsen legt dit jaar niet al leen van woensdag 29 november tot en met zondag 14 januari een ijsvloer in het centrum in Middel burg, maar zorgt ook dat er van woensdag 13 december tot en met zondag 7 januari een tubehelling staat op het nabije Plein 1940. De 'sneeuwwitte' helling - of er ook echte sneeuw op ligt, verklapt de organisator nog niet - moet de Zeeuwse hoofdstad nog meer wintersportbeleving geven. De organiserende stichting brengt de ijsbaan ook al jaren on der de aandacht van specifieke be volkingsgroepen. Zo komen scho lieren uit de wijde omgeving overdag op speciale uren. Gewoon lekker schaatsen en/of de slag echt goed leren van leerlingen van CIOS Goes en leden van schaats- club De Poel. De gemeente en Ro tary Middelburg maken de lessen voor de bovenbouw van basis scholen mogelijk. Naast de jeugd wordt ook aan ouderen gedacht. Ook voor hen zijn speciale och tenden gereserveerd. Behalve rondjes rijden, kunnen senioren een cursus valpreventie volgen en deelnemen aan curlingwedstrij- den. In speciale sledes, dicht op het ijs, kunnen rolstoelgebruikers 'sledgehockey' spelen. Op het ijs wordt 's avonds ook De tubehelling is een attractie voor mensen die van spanning houden een curlingcompetitie afgewerkt om het Middelburgs Curling Kampioenschap. Er is ook een be- drijvencompetitie. Degenen die liever kijken dan schaatsen kun nen dat onder meer doen vanuit de vernieuwde 'curlinglounge'. Gedurende de ruim zes weken ijs- pret wordt nog een groot aantal activiteiten en festiviteiten ge houden, waaronder een sprook jesdag, een Special Heroes Day, een oud-Hollandse wintermarkt en een alternatieve 'nieuwjaars duik', een evenement waarbij de deelnemers schaatsen in zwem broek. Die avond speelt Theater Nomade de voorstelling '14-18', WO 1 achter de Hollandse Waterlinie. Het is een muziek- en filmtheaterproject met unieke zwartwit-beelden en politieke kunst over Nederland in de Eerste Wereldoorlog. In de voorstelling spelen perso nages als Koningin Wilhelmina, vliegtuigbouwer Anthony Fokker, de Duitse keizer Wilhelm II, Pieter Jelles Troelstra (leider van de socia listen) en danseres en spionne Mata Hari een rol. De verbouwing van de schouwburg aan het Molenwater duurt het hele theaterseizoen. Daarom worden voorstellingen verplaatst naar andere locaties in de stad. De meeste zijn te zien in Stu dio A58 op ZEP. Dat complex is in eigendom van Frans Lievens, die ook de schouwburg exploiteert. Meer informatie over de voorstel ling van Theater Nomade: abgiete- link.nl/14-18/programma. IN DE REGIO Concert fanfare EMM Lezing Joost Bakker Veere in EO- programma MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 8 november 2017 WA Middelburg blijft financieel zwak Het lijkt financieel ietsjes beter te gaan met Middelburg. Maar de gemeente blijft de komende jaren erg kwetsbaar. Bovendien is er veel te weinig geld achter de hand om tegenvallers op te vangen. Maurits Sep Middelburg - Rob van Eijkelenburg, D66 Schaatsliefhebbers kunnen hun noren of - makkelijker op een bescheiden baan - kunst schaatsen of botjes eind deze maand weer uit het vet halen. Op de Middelburgse Markt ligt vanaf 29 november weer een ijsbaan. René Hoonhorst Middelburg - Patrick Gabriëlse Terwijl de renovatie van de schouwburg in volle gang is, be gint Studio A58 in Middelburg als alternatief theater. Op vrij dag 17 november is daar de eer ste voorstelling te zien. Maurits Sep Middelburg SEROOSKERKE De fanfare van mu ziekvereniging EMM geeft vrijdag 10 november een concert met mu ziekstukken uit ver schillende landen. Het concert begint om 19.30 uur aan de Oostkapelseweg 11 in Serooskerke.Toe- gang is gratis. WESTKAPELLE Stichting Cultuur behoud Westka- pelle organiseert een lezing door Joost Bakker op donderdag 9 no vember. De Middel burgse kunsthande laar/conservator Joost Bakker ver telt over het kunste naarsleven in West- kapelle, Domburg en Zoutelande. Hij gaat terug naar de eerste helft van de 20e eeuw, de tijd van schilderslinnen, terpentijn en olie verf. De lezing met beamerpresentatie op 9 november be gint om 19.30 uur en vindt plaats in het Polderhuis in Westkapelle. Toe gang is gratis. VEERE Veere staat don derdag 9 november centraal in het EO- programma 'Geloof en een Hoop Liefde'. In dit pro gramma strijken presentatoren Hella van der Wijst, Mir jam Bouwman, Henk van Steeg en Bert van Leeuwen neer in een plaats in Nederland. Don derdag 9 november is Veere aan de beurt. De aflevering is om 17.50 uur te zien op NPO 2. BIGGEKERKE Wind, zon, waterkracht. Bronnen van ener gie die de meeste kinderen uit de groepen 1,2 en 3 van ba sisschool de Schute in Biggekerke tot verbazing van Chris Maas al kennen. Dat bleek dinsdagmiddag toen de wethou der van de gemeente Veere voorlas uit het boek 'Ye en Bo barsten van de energie'. Maas toog naar de Schute in het kader van de Zeeuwse week van de Energie. Ook op tien an dere Walcherse scholen lezen burgemeesters en wethou ders deze week voor om kinderen spelenderwijs kennis te laten maken met alternatieve energiewinning en duurzaam heid. FOTO RUBEN OREEL AAGTEKERKE Gymzaal, Agatha- straat, vanaf 17.30 uur: pilates; GRIJPSKERKE Woonzorgcomplex Nimmerdor, 10.00- 11.00 uur: koffieoch tend voor senioren; Dorpshuis, 13.30- 17.00 uur: biljarten en koersbal voor 50+'ers; KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur: biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur: koersbal; MIDDELBURG Kruitmolenlaan 125, 09.45-12.00 uur: wekelijkse koffie-in- loop voor bewoners van Wijk Dauwen- daele; station, 10.30 uur: wandeltocht over 14 km door Uitgeverij Gegaran deerd Onregelma tig; Kuiperspoort 18, 13.00 uur: kinder atelier voor kinde ren van 7-12 jaar; Koudekerkseweg 139,13.30 uur: jeu de boules bij CJBM; Pakhuis 22,14.00- 16.00 uur: work shop chakrakleur- diagnostiek; sport zaal Roozenbur- glaan, 19.00-21.00 uur: wekelijkse trim- groep voor (ex-) hartpatiënten; AZC, Laurens Stommes- weg 1,19.00-21.00 uur: IDEE bijeen komst voor vrijwilligersorgani saties; OOSTKAPELLE De Halve Maan, 13.30-16.30 uur: bridgen; De Egelan tier, 13.30-14.30 uur: wandelactivi teit voor senioren; Duinvlietweg 6, 13.30 uur: natuur- spreekuur bij Terra Maris; SEROOSKERKE Johanneskerk, vanaf 14.30 uur: herdenking van de slag om de Schelde; SINT LAURENS Van Cittershof, 14.00-16.00 uur: koersbal; VEERE Het Akkoord, 10.15- 11.15 uur: ouderen- gym voor 70+; ZOUTELANDE Woonzorgcomplex De Tienden, 13.30- 16.30 uur: soos voor senioren met o.a. biljarten, kaar ten en sjoelen. ENERGIEWEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34