Verkracht? 20 M ANGELA KIJKT TV De Nederlandse film- en televisiewereld is opgeschrikt door een seksschandaal rond de regisseur en producent Job Gosschalk. De beschuldigingen van seksueel wangedrag stapelden zich gisteren razendsnel op. SEKSSCHANDAAL JOBGOSSCHALK Beter getimed dan Verkracht of niet? was een tv-programma zelden. We zitten er al een week live middenin, sinds de publieke beschuldigingen van Jelle Brandt Corstius aan het adres van tv-producent Gijs van Dam, die zich vervolgens genoodzaakt voelde om bij Pauw te verklaren dat de seks wel degelijk vrijwillig was. Werp een blik op social media en de oordelen van mensen die zeker menen te weten hoe het tussen die twee verliep op de hotelkamer en wie er liegt, vliegen je om de oren. Scorpions in Ziggo Dome Superwinst Kardashian ientallen Nederlandse acteurs hebben gisteren regisseur en pro ducent Job Gosschalk, een van de machtigste mensen in de Neder landse amusementswereld, be ticht van seksueel wangedrag. Twee van hen, die destijds min derjarig waren, overwegen aangifte te doen. Gosschalk liet, nadat zijn naam in de media dreigde op te duiken, onmiddellijk in een verkla ring weten dat hij zich schuldig had gemaakt aan 'grensoverschrijdend gedrag'. „Ik heb onvoldoende rekening gehouden met het verschil tussen mijn positie en die van de acteur." Volgens diverse acteurs was er een patroon te ontdekken in de handelwijze van de regisseur. Zij werden bij hem thuis ontboden, moesten zich uit kleden, waarna de regisseur zichzelf in hun aan wezigheid bevredigde of hen aanzette om zelf te masturberen. Gosschalk ontkent dat hij lijfelijk contact met de acteurs heeft gehad. Sommigen spreken deze bewering tegen. Geruchten over seksuele intimidatie van de film- en theatermaker deden 25 jaar geleden al de ronde. Gosschalk stond toen nog aan het begin van zijn carrière. Harry Klooster, jarenlang een van de belangrijkste casting directors van Nederland, ont sloeg in de jaren 90 Gosschalk na geruchten over seksuele intimidatie. Hij werkte toen enige tijd voor Kloosters castingbureau. Geruchten Harry Klooster zocht begin jaren 90 naar hulp bij de casting voor de VARA-politieserie Bureau Kruis- laan. Hij nam Gosschalk aan, die toentertijd 'een klein castingbureautje' voor figuranten runde. Na nog geen jaar was hij niet langer welkom, bevestigt Klooster. „Hij paste niet in ons team. En inderdaad, mij kwam ook ter ore dat hij in de weekenden, bij ons op kantoor toen er verder niemand was, castings deed. Daar zou ook sprake zijn geweest van seksu ele intimidatie. Het waren geruchten", benadrukt Klooster. „Maar die geruchten hebben zeker mee gespeeld in het niet verlengen van zijn contract." De wilde verhalen over Gosschalk bleven de ronde doen. En Klooster, die tien jaar geleden stopte als casting director vanwege gezondheids problemen, bleef die verhalen horen. „In dit vak wisten heel veel mensen al jaren dat dit speelde, maar niemand kon er de vinger op leggen. Ook al kreeg ik signalen van acteurs. Maar als zij er niet mee naar voren durven te treden, is het niet aan mij om dat wél te doen. 'Harry, hou je mond hier over', hoorde ik steeds." „Absolute flauwekul", zegt Klooster zelfverze kerd over de bewering van Gosschalk dat hij geen lichamelijk contact met de jonge acteurs had. „Veel van die acteurs zijn heteroseksueel. Die komen ook niet naar voren, omdat ze zich schamen. Want het past niet bij het verwachte machogedrag. Ik ken acteurs die hier ook psychisch zo door in de pro blemen raakten dat ze zijn gestopt met het vak." Nu enkele acteurs zich wél uitspreken, wil ook Klooster van zich laten horen. „Nu zij de moed to nen, kan ik onmogelijk achterblijven. Gosschalk maakte misbruik van zijn machtspositie. Het is ook een bezoedeling van het vak casting. Dit moet voor eens en altijd stoppen." De naam van Job Gosschalk ging al weken rond. Deze krant sprak de afgelopen periode met tiental len mensen die voor en achter de schermen werk zaam zijn in de film- en televisiewereld. Velen zei den de geruchten of ook gedupeerden te kennen, maar zelf geen slachtoffer te zijn. De vermeende gedupeerden hielden zich stil. 'Algemeen bekende verhalen' duiken op over bekende acteurs die 'na afwijzing van Gosschalk' hun heil in het buiten land zochten. Er wordt gesproken over Gosschalks beruchte 'zwarte lijsten' met acteurs die niet in de smaak Ik heb onvoldoende rekening gehouden met het verschil tussen mijn positie en die van de acteur vielen. „Kemna Casting heeft bijna een monopo liepositie. Als ze je niet meer zien zitten, heb je praktisch je enige optie verbruikt", zegt een acteur. „In zo'n omgeving kunnen deze vormen van machtsmisbruik bestaan. Ik ben iemand die nooit bang is zijn mond open te doen, maar in dit ge val..." Wangedrag Sinds de verklaring van Gosschalk, die min of meer een bekentenis is, durven mensen wél met naam en toenaam hun verhaal te doen. Volgens ac teur en presentator Winston Post vroeg Gosschalk hem te masturberen in een potje. Daarop brak hij naar eigen zeggen de ontmoeting met de casting director af, zo verklaarde bij de NOS-radio. Regisseur Jean van de Velde maakte diverse films met Job Gosschalk als de man die de acteurs Wild Romance, All Stars) koos. „Maar er is nooit iets voorgevallen omdat ik zelf altijd bij de casting van mijn films aanwezig was. Ik heb nooit van iemand iets vernomen over mogelijk wangedrag van Job. Ik ben daarom ook verrast over de aantijgingen te genover zijn persoon. Job is geen grote man, ik zie hem niet direct in staat om zich fysiek aan iemand op te dringen. Kijk, op filmsets gebeurt heus wel wat. Zelfben ik als 19-jarige beginneling op een filmset lastig gevallen door de inmiddels overle den Franse acteur Jean-Claude Brialy. Maar ik kon hem van mij afweren, ik heb er geen trauma aan overgehouden. Ik weet natuurlijk niet of dit geldt voor de acteurs die met Job te maken hebben ge had." Sommigen hebben zelfs een tattoo van een maantje, heel onwerkelijk. Om dat oordeel draait het ook in Verkracht of niet? Een groep van veertien jongvolwas senen (zeven jongens en zeven meiden) krijgt een nagespeelde situatie te zien waarbij de ene partij zegt verkracht te zijn door de andere. In de eerste aflevering van gisteren draait het om een studente die na een feestje een slaapplek verleent aan haar ex, die de trein heeft gemist. Het eindigt dat ze tegen haar zin in seks heeft in haar eigen bed. Er zat een aantal interessante facetten aan die zaak. Stribbelde ze wel genoeg tegen? Kon hij weten dat ze niet wilde? Gaf ze aanleiding? Welke rol speelde de alcohol? Waarom sprak ze hem achteraf niet aan op zijn daad, maar maakte ze een ontbijtje? Met welke intentie stond die ex voor haar deur? Waarom moet een slachtoffer zo hard verhoord worden? De jongeren reageerden open en eerlijk, de een primair, de ander meer bedachtzaam. Voor deze moeder, die weet dat die discussie thuis ook binnen afzienbare tijd aan de orde is, was het uitermate interessant om te horen hoe zij denken en oordelen. Van 'ze nodigt hem uit in bed, dat is wel een beetje erom vragen' tot 'hij is haar ex, zij vertrouwt hem en hij maakt daar misbruik van. Dat is per de finitie geweld'. Een van de deelneemsters vertelde ook ver kracht te zijn. Een ander meisje bekende zelf een keer grensoverschrijdend gedrag te heb ben vertoond. Ze had met een jongen staan zoenen in een club, en eiste dat hij met haar meeging, terwijl hij dat eigenlijk niet wilde. „Ik was verblind door mijn eigen behoeften." Verkracht of niet? maakte weer eens glas helder hoe razend ingewikkeld het onder werp is. En vooral: dat we met onze kinderen over dit onderwerp moeten praten en blijven praten. Ik denk dat ik de aflevering bewaar voor de mijne voor over een paar jaar. Quote van de dag woensdag 8 november 2017 GO MUZIEK De Duitse rock band Scorpions treedt op 2 april op in de Ziggo Dome in Am sterdam. De show is onder deel van de Crazy World Tour. De band scoorde hits in de jaren 80 met de ballads Still Loving You en Wind of Change. SHOWBIZZ 'I lij maakte Gudo Tienhooven Ab Zagt —Job Gosschalk in zijn verklaring van gisteren Kim Kardashian en Kanye West hebben een villa die zij in 2013 kochten in Los Angeles met enorme winst verkocht. Het koppel betaalde 7,8 miljoen euro voor de woning, nu hebben ze er maar liefst 15,3 miljoen euro voor terugge kregen. —Zangeres Maan (20) vertelt in Viva over haar fans, die zich haar Maan- hang noemen. Reageren? angela@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20