noosü CONTACTAc Nederlandse jeugd loopt achter Nederlandse scholieren weten weinig over gelijke rechten, een demo cratische samenle ving en vreedzaam samenleven. Bussen Arduin laten op zich wachten 365 dagen geleden koos Amerika een nieuwe president. Hel en verdoemenis zouden losbreken. Dachten we. Maar is het ook gebeurd? Zeeuwse toppers in de horeca Vergeleken met leeftijdsgenoten uit vergelijkbare landen lopen de Nederlandse scholieren ver achter. Dat blijkt uit een groot internatio naal onderzoek naar burgerschaps- onderwijs, dat vandaag wordt ge presenteerd. Sinds 2006 moeten middelbare scholen les geven in burgerschap. Scholieren leren hoe ze in een vrij, democratisch land moeten leven, met respect voor anderen. Ook le ren ze dat ze voor hun mening mo gen uitkomen. Hoe de scholen de lessen inrich ten, mogen ze zelf weten. Juist daar schuurt het. Leraren houden vaak vast aan de bestaande boeken. Als bijvoorbeeld de staatsinrichting op het lesprogramma staat, haken ze daar op in om de scholieren meer te leren over de Nederlandse rechts staat en democratie. In andere lan den als Noorwegen, Denemarken en Finland, waar de leerlingen het stukken beter doen, gaan leraren vaker met de leerlingen op excursie en houden ze bijvoorbeeld debat- lessen. De afgelopen acht jaar hebben de Nederlandse leerlingen hun ach terstand niet ingelopen. Dat baart de Nederlandse onderzoekers van de Universiteit van Amsterdam zorgen. „Dit komt niet vanzelf goed", stelt onderzoeker Anne Bert Dijkstra. Ook de leerlingen zijn niet te spreken over het burgerschapson- derwijs dat ze krijgen. Ze vinden De afgelopen jaren hebben de leerlingen hun achterstand niet ingelopen dat hun school er te weinig aan doet. Bovendien moeten de scho lieren weliswaar kritisch leren den ken, maar ervaren ze weinig ruimte voor discussie. Verder hebben lera ren te weinig oog voor meerdere kanten van een verhaal en voelen ze zich niet vrij om er een afwijkende mening op na te houden. Volgens onderzoeker Dijkstra hebben Nederlandse jongeren wei nig op met politiek. „Ze zeggen va ker dat ze bij verkiezingen niet gaan stemmen, zijn minder geneigd aan maatschappelijke activiteiten mee te doen en hechten minder waarde aan gelijke rechten voor mensen met verschillende achtergronden." Het onderzoek wijst uit dat vmbo-leerlingen minder goed op de hoogte zijn dan leerlingen op het havo en vwo. Kinderen van laagopgeleide ouders lopen meer achter dan kinderen van hoogopge leiden. P15 ZEELAND 2 Vervoer cliënten door vrijwilligers P6-13 Nieuwsmedia Claudia Brevet en Robbert Roggeband zijn de besten in hun vak Lekker bijverdienen met shoppen Registreer gratis als zakelijke bezoeker op contacta.nl/code Registratiecode: 4063 7-8-9 NOVEMBER 2017 Scholieren ontberen kennis over samenleving Ellen van Gaaien Amsterdam ZEELAND1 Bewolkt met af en toe zon pzc.nl Ook voor het laatste tn) regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 ZEELAND2 Dé netwerkbeurs van Zuidwest-Nederland en Vlaanderen Maarten v/d Weijden Erland Galjaard Anna Nooshin Carlo v/d Weijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1