Marjan Berk 'Leerlingen vinden bezoek aan Tweede Kamer verschrikkelijk' 15 Burgerschapsles in de knel November is mijn maand. De ochtend wordt wakker in dunne mist, het veld achter het huis is bedekt met een laagje wittig heid. In de achtertuin staat een jonge ree slaperig te kijken, om dan plotseling met chique spron gen weg te hollen, het ondoor dringbare riet in. De zon komt sloom boven de horizon. Ja, no vember is mijn maand, de maand van het zilverkleurige licht. Er zijn mensen die in deze tijd van het jaar somber worden, een onverklaarbare droevigheid trekt door hun lijf. Ze zetten Mahler op om hun gevoel te onderstre pen. Ik niet. Ik luister naar de helaas dooie Al Jarreau. Hij zingt I'm be ginning to see the light, een injectie van vitale swingende pret, die mij vrolijk hoppend door de keu ken een vers onbespoten ei laat opzetten. Terwijl dat ei zijn best doet niet te hard te worden, ga ik op zoek naar de nieuwe tanden borstel. zeggen: een nieuwe bovenkant. Verpakt in plastic. Ik probeer het plastic open te scheuren. Scheu ren? Nee... dat gaat niet. Ik pro beer de verpakking los te trek ken. Nee. Dat gaat ook niet. Ik zet de solide verpakte tandenborstel aan de mond, ik zet mijn hoek tanden (nog van mijzelf) nu in het kunststof verpakkingsmate riaal en schud met mijn kop zoals een ouderwetse foxterriër een dooie rat heen en weer schudt. Met die scheurende kracht ruk ik het onwillige ding heen en weer, zonder ook maar een gaatje in dat verd...de omhulsel te krijgen. Ik draai Al Jarreau de nek om, ik draai het vuur onder mijn droog - gekookte ei uit... ik smijt de on toegankelijke tandenborstel te gen de muur. En ik raap het ding weer op. Nu grijp ik de broodzaag en pro beer de verpakking open te za gen. Ik haat de fabrikant van de tandenborstel. Wie treft hij met dit niet open te krijgen plastic verpakkingsmateriaal? Ik zie alle bewoners van bejaarden- plekken, alle eenzame oudjes, alle mensen met valse gebitten en alle tandelozen ermee tobben. En niet alleen verpakte nieuwe tandenborstels, maar ook alle niet open te rukken theezakjes, deksels van appelstroop- en jam potten, koffiemelkcupjes, plastic omhulsels van de tegenwoordig ook al in kunststof verpakte tijd schriften en ja, nu de winter na dert, zijn zelfs de nodige warme wollen panty's in plastic gehuld. Het is een schande! en kijk door het raam naar bui ten. De zon heeft de mist verdre ven. De koolmezen hebben mijn eerste pindaketting aan de jas- mijnstruik ontdekt, dolgelukkig hangen ze zich ondersteboven te goed te doen. Plastic! Weg ermee! Gewoon weer thee van blaren: één schepje per persoon, één voor de pot, die we met kokend water omspoe len, vijf minuten laten trekken, roeren, eerste kopje zelfkeuren! En na de thee met een wollen muts op een ommetje maken om het zilverkleurige novemberlicht te savoureren. Hoe dat licht ons op sprookjesachtige wijze diep de winter invoert, de afnemende volle maan door de kale takken laat schijnen en ons verzoent met het leven... liefst zonder plastic. U* o^\f~ Ik zet mijn tanden in het plastic en schud mijn kop zoals een terriër dat doet met een dooie rat Totale desinteresse in burgerschap ziet docent Michiel Bakker. Dat komt ook deels door de scholen zelf, zegt hij: „We kiezen eerder voor goede eindexamencijfers." Scholen slagen er niet goed in hun leerlingen bij te brengen hoe ze in een de mocratisch land moeten leven, blijkt uit een internationaal on derzoek naar burgerschapsonder- wijs. Michiel Bakker, docent ge schiedenis en maatschappijleer op het Calandlyceum in Amsterdam, ziet desinteresse. „Ze volgen het nieuws niet. Haalt een leerling iets uit de krant, dan loop ik de hele dag breed lachend rond." „Het probleem overstijgt scholen. In dit politieke klimaat kijken ook veel volwassenen heel kritisch te gen Den Haag aan. Dat kinderen dat ook doen, is dan niet vreemd." „We gaan één keer per jaar naar de Tweede Kamer. Dat vinden de kinderen echt verschrikkelijk. Ja, de McDonald's vlakbij het Bin nenhof boeit ze. Maar het blijft lastig. Er zou meer tijd aan burger schap besteed moeten worden." „In de onderbouw eigenlijk niets. Die leerlingen hebben het zo druk met alle basisvakken. We kunnen niet zomaar een uurtje burger schap toevoegen. De leraren zijn blij als ze de normale lessen in de beschikbare tijd kunnen draaien. In de bovenbouw krijgen de leer lingen wel maatschappijleer en komt een onderwerp bijvoorbeeld bij geschiedenis aan de orde. Maar het is niet zo dat we werken aan het bredere plaatje van hoe onze leerlingen als burger in de maat schappij willen staan." „In de klas probeer ik altijd een sfeer te creëren waarin ze dingen durven te zeggen. Ik merk dat leer lingen veel over zich heen laten komen." „Als we dit goed willen doen, moet er een concreet plan komen voor de hele school. Daarvoor moeten we ruimte krijgen." Vorstelijk logeren bij Koning Willem II NUWEG/Sr 3 dagen Maastricht Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 8 november 2017 PC Zilver lich Nieuwe tandenborstel, dat wil Uitgeraasd zak ik op een stoel Ellen van Gaaien Hoe kan dat? Toch ligt een deel van het pro bleem bij de scholen. Zij vinden Docent Michiel Bakker ziet desinteresse op school, privéfoto het lastig om het burgerschaps- onderwijs vorm te geven. Wat gebeurt daar nu aan? Onderdeel van het burger- schapsonderwijs is een eigen mening leren vormen. Scholie ren voelen zich niet vrij een an dere mening te uiten, blijkt uit het onderzoek. Hoort daar niet altijd ruimte voor te zijn? „We werken toe naar examens. Als we moeten kiezen tussen goede examencijfers en het afleveren van goede burgers, kiezen we voor het eerste." Is klassikaal debat nodig in een tijd waarin kinderen mondiger worden? De onderzoekers zeggen dat dit niet vanzelf goedkomt. Bent u het daarmee eens? r Willem Alexander en Maxima hebben nog niet gelogeerd op Buitenplaats Vaeshartelt in Maastricht. Maar de kans dat dit binnen kort gaat gebeuren, is groot. Ooit was Koning Willem II, één van de voorvaderen van Willem Alexander, de trotse bezitter van dit landgoed dat koninklijke allure heeft. Dat merkt u aan alles. U overnacht in één van de vorstelijke hotelkamers die onlangs zijn gerenoveerd door de bekende interieurarchitect Gay Jongen uit Maastricht, De kamers beschikken over een eigen badkamer met douche en zijn voorzien van een televisie, kluisje en een bureau. Het uitzicht naar buiten mag u gerust adembenemend noemen. Het kasteel staat midden in een 7 ha groot park. U kunt er heerlijk flaneren over de koninklijke oprijlaan die omzoomd is met eeuwenoude lindebomen. U kunt er ook voor kiezen om te dwalen door de fraaie koninklijke wijngaard of om stil te mijmeren aan de oever van één van de schitterende vijvers die het landgoed rijk is. 's Avonds geniet u aan een chique gedekte tafel van alles dat op het landgoed zelf verbouwd wordt. Van fruit tot noten tot groenten uit vervlogen tijden. De chef-kok laat u smullen van alles dat uw hart begeert. Maastricht, de oudste stad van Nederland ligt vlakbij en laat 20 eeuwen geschiedenis aan uw oog voorbij trekken. U waant zich afwisselend in de middeleeuwen, in de renaissance of bij de Romeinen. Deze bijna buitenlandse stad heeft alles wat een stad kan bieden. Historische panden, mooie kerken, het beroemde Vrijthof, hippe designwinkels, gezellige terrasjes en chique restaurants. Alles wat uw verblijf tot een feest maakt. U bent er binnen 5 minuten met de fiets. Hartje centrum. Of u pakt bus 59 die net even buiten het landgoed stopt. Magisch Maastricht Van 2 december 2017 t/m 1 januari 2018 Sfeervolle kerstmarkt op het Vrijthof met schaatsbaan, reuzenrad en vele traditionele activiteiten. 3 dagen Vaeshartelt €89.00 p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet koffie/thee met appeltaart 1 x3-gangendiner Toeslagen: toeristenbelasting 3,92 p.p.p.n. en toeslag voor het behoud van cultureel erfgoed van €2,03 p.p.p.n. Toeslag 1-persoonskamer: 25 p.n. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor 3 dagen Maastricht naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1754 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl 2 nachten incl. diner Vlakbij centrum Maastricht Zoover 8,1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15