T= DAY? 1 En dit zijn Trumps vijanden Nationaal Internationaal 1 JAAR TRUMP 11 Al snel weer naar huis 'Een eer om u te ontmoeten' Even omdraaien, Donald Geen kus, geen knuffel Oogverblindend 11 mm De bijnaam The Great Divider verdien je niet zo maar. Het kost Donald Tramp geen enkele moeite. Neem die zondag in sep tember, waarop hij het aan de stok kreeg met de senatoren John McCain en Chuck Schumer, basketbalprof Stephen Curry, de National Football League, zakenman Roger Goodell, Iran en Kim Jong-un, de 'Kleine Raketman'. En dat op een dag dat hij vrij was. Hij stond op de golfbaan in Florida. Zelden kruist een politicus in zo'n korte tijd de degens met zo veel tegenstanders. Verbale gevechten, bij voorkeur op Twit ter, lijken de zuurstof voor zijn bestaan. Voor je het weet ben je 'een slapjanus', een 'landverrader', een 'domoor', of-Trumps favoriete brandmerk- 'een loser'. Wie te gen hem is, komt uit het andere kamp, het kamp van de verliezers, die nooit van hem zullen winnen. -Hans van Zon woensdag 8 november 2017 GO Vertrokken De houdbaarheids datum van een 'Trumpist' kan kort zijn. Stafchef Reince Priebus (boven) kon geen weerstand bie den aan de chaos in het Witte Huis. De militant rechtse strateeg Steve Bannon (tweede van boven) kreeg ruzie met iedereen, van Ivanka tot invloed rijke ministers. Nati onaal veiligheids adviseur Michael Flynn (tweede van onder) had te duide lijke banden met Rusland (het hete hangijzer in Was hington), perschef Sean Spicer (onder) kon niet meer uitleg gen dat zwart wit was en diens opvol ger Anthony Scara- mucci bleek een eendagsvlieg. Dit ongeleide projectiel beledigde in korte tijd zoveel mensen dat hij niet eens de kans kreeg om te genieten van het nieuwe behang van Melania Trump, de First Lady en de enige Trump die zich niet bemoeit met het president schap. 7 juli 2017 Tijdens de G20 in Hamburg treffen Trump en Poetin elkaar voor het eerst, ledereen vraagt zich af hoe de Amerikaan en de Rus op elkaar zullen reageren. Alles gaat goed. „Het is een eer u te ontmoeten", zegt Trump beleefd. m. A. -i tJ»' 7 juli 2017 Tijd voor een foto tijdens de G20-top in Ham burg. Als iedereen netjes de camera inkijkt, zit Trump nog met zijn rug naar de fotograaf ge keerd. De Britse premier Theresa May tikt de president op de schouders en fluistert dat hij zich moet omdraaien. Flits. Klik. 15 september De Amerikanen spreken wel van de meest merk waardige begroeting van Trump en zijn vrouw Melania. Op de luchtmachtbasis Andrews kon digt de First Lady haar echtgenoot aan. De pre sident geeft haar een hand, alsof ze elkaar voor het eerst van hun leven ontmoeten. Dan fluistert hij dat ze in de hoek moet gaan staan, terwijl hij haar subtiel die kant op duwt. De Amerikanen gaan los op Twitter: 'Omhels haar, gast!' Het leger tegenstanders van Trump groeide en groeide in het afgelopen jaar. De aanvoerders: John McCain en Robert de Niro. Maar vlak ook Kim Jong-un niet uit! Donald Trump heeft inmiddels een groot aantal tegenstanders verzameld van divers pluimage. Dit zijn de acht meest uitgesproken critici: John McCain De weerzin zit diep. Als John McCain (81) waarschuwt voor het 'Trumpisme' - de cocktail van po pulisme, isolatio nisme en nationa lisme - noemt hij Trump nooit bij naam. De senator van Arizona geldt als het geweten van Trumps Republi keinse Partij. In juli en september blok keerde McCain de afschaffing van de door Trump gehate Obamacare. De pre sident was woest. Robert de Niro Het taalgebruik van Robert de Niro wed ijvert met dat van Trump. „Met deze gek stort het land zich in een crisis", zo vindt de acteur en regisseur. „Als hij slim was, zou het gevaar nog groter zijn." De Oscar-winnaar (74) noemt Trump een 'racist', die hij het liefst een klap in zijn gezicht zou geven. „Hij is zo dom. Hij is een varken, een idi oot, een nationale ramp." The New York Times Trumps oordeel over de krant is hard: „Een fake news joke die het ene na het andere verzonnen verhaal over me schrijft." De interna tionaal gerespec teerde krant is de luis in Trumps pels. Deze 'oude grijze dame' heeft 'fact- checking' tot kunst verheven. De presi dent beschuldigt de krant van 'total fic tion', The New York Times belooft hem 'een behandeling net als ieder ander'. Lana Del Rey Lana Del Rey gaat het verst in haar ver zet tegen Trump. De Amerikaanse zange res 'bestookt' hem met hekserij, samen met sjamanen, oc cultisten, heksen en tovenaars. Zij hopen hem uit het Witte Huis te verdrijven door een vloek over hem uit te spreken. „Ja, dat heb ik echt gedaan. Waarom niet?" aldus Del Rey (32), die met andere muzieksterren een broertje dood heeft aan de president. Kim Jong-un Als politieke oorlo gen in een boksring konden worden be slist, keek heel de wereld uit naar 'Trump versus Kim'. De Noord-Kore- aanse leider is Trumps felste, meest uitgesproken tegen stander. In hun scheldpartijen heeft Kim (33) de over hand. Hij pareert 'kleine raketman' met 'blaffende hond', 'lyin'king', 'comman der in grief en 'pre sident evif. Naomi Klein „Donald Trump is de spiegel die onze maatschappij wordt voorgehouden. Miljo nairs worden ver heerlijkt, terwijl ze de planeet slopen en nationale belangen uitverkopen aan het bedrijfsleven." Het zijn waarschuwende woorden van Naomi Klein (47). Volgens de Canadese journa liste en acitiviste is Trump 'een idioot, maar je moet hem vooral niet onder schatten'. Vicente Fox De oud-president van Mexico grijpt alles aan om Trump op het rooster te leggen. Fox (75) is dé stem van Mexico tegen de 'domheid in het Witte Huis'. Fox bestookt Trump op Twitter, onder meer met de hashtag #fucking wall. Hij maakt videofimpjes met de boodschap dat Mexico geen cent betaalt aan dat 'stomme, nutteloze, racistische monu ment'. Nicolas Maduro Trump noemt de president van Vene zuela een dictator, Maduro (54) maakt zijn collega uit voor 'een nieuwe Hitier' die plannen zou be ramen om hem te vermoorden. „Deze magnaat denkt dat hij de wereld in ei gendom heeft", aldus Maduro die deze zomer werd getroffen door Ame rikaanse sancties omdat hij met zijn re gime Venezuela in gijzeling neemt. 22 augustus Trump doet wat deskun digen ten strengste afra den tijdens een zonsver duistering: zonder eclipsbril naar boven kij ken. Een staflid roept verschrikt: niet kijken! Pas daarna haalt Trump quasi-nonchalant zijn brilletje tevoorschijn en zet die op. Sljc JJork (Times TRUMP TRIUMPHS OUTSIDER MOGUL CAPTURES THE PRESIDENCY, STUNNING CLINTON IN BATTLEGROUND STATES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11