3 dagen Groningen 7 Uitzonderlijk sterke orkanen, slo pende hittegolven met temperatu ren tot boven de 50 graden, zeer he vige regenval of juist grote droogte, 2017 had het allemaal. Het is duide lijk dat ons klimaat verandert, merkte de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) gisteren op, bij de start van de klimaattop in Bonn. De wetenschappers wijten het extreme weer aan de recordhoe- veelheden kooldioxide (CO2) op aarde: „Veel van de gebeurtenissen - en studies zullen later uitwijzen hoeveel - zijn veroorzaakt door ver hoogde concentraties van broeikas gassen als gevolg van menselijke ac tiviteiten", aldus de WMO. Om spullen te fabriceren, auto te rijden of huizen te verwarmen is energie nodig. Die wordt geleverd door de verbranding van olie, steenkool of aardgas. Jaarlijks jaagt de wereld 30 miljard ton CO2 de lucht in. Door al dat gas houdt de aarde de warmte van de zon vast. Aan diggelen Dit jaar eindigt in de top 3 van warmste jaren ooit. Het record van 2015 werd gebroken in 2016, maar dat komt mede door El Nino, een klimaatverschijnsel, waarbij het water rond de evenaar sterk op warmt. „Dit jaar hebben we juist te maken met la Nina, de tegenhanger van El Nino. Dat heeft een dem pend effect op de temperatuur", zegt weerman en klimaatexpert Reinier van den Berg. „Zonder la Nina had 2017 ongetwijfeld het temperatuurrecord van vorig jaar aan diggelen geslagen." De temperatuur is nu een graad hoger dan bij het begin van de me tingen in 1880. Volgens de VN-or- Wereldtemperatuur ganisatie Intergovernmental Pa nel on Climate Change (IPCC) zijn de gevolgen nog te overzien bij een stijging van maximaal 2 graden. Daarvoor moet de we reldwijde C02-uitstoot voor 2050 met 40 procent dalen. Weinig landen hebben daar tot nu toe werk van gemaakt. Lange tijd vonden de arme lan den dat de rijke landen met hun hoge C02-uitstoot zelf een op lossing moeten bedenken. Op komende economieën als Brazi lië, China en India hadden van wege hun snelgroeiende econo mieën zoveel energie nodig dat zij zich vooral bezighielden met het bouwen van centrales en niet met het klimaat. Mede door de wereldwijde energiehonger zit nu vele meer CO2 in de atmosfeer dan in de voorgaande eeuwen. Maar kool dioxide is al zo oud als de aarde. Iedereen ademt het uit. De bo dem en de zee zitten er vol mee. Sceptici trekken zelfs in twijfel of de C02-uitstoot de reden is van de opwarming. Die gaat na melijk niet geleidelijk. Soms is het ineens warmer. Daarna stijgt de gemiddelde temperatuur ja ren niet. Dat zou niet stroken met het C02-verhaal. Van den Berg is het daarmee oneens. „De opwarming is ver gelijkbaar met de beurskoers. We spreken van een stijgende index, maar de lijn is grillig vanwege al lerlei koerscorrecties. Zo is het ook met de temperatuur." Vaststaat dat de temperatuur stijgt, maar er is nog geen duide lijke trend te ontdekken in het aantal overstromingen, droogtes of orkanen. „Maar als zich een or kaan voordoet, maakt het nogal uit of het zeewater 25 graden is of 30. Hoe warmer de zee, hoe krachti ger de orkaan. Dat zagen we dit jaar onder meer op Sint Maarten." Noordpoolgebied Nergens gaat de opwarming sneller dan in het noordpoolgebied. Het is er gemiddeld 2,8 graden warmer dan een eeuw geleden, waardoor grote hoeveelheden ijs in de zomer smel ten. Voor de scheepvaart heeft dat voordelen. Dit jaar voer voor het eerst een olietanker zonder hulp van een ij sbreker via de noordpool naar Zuid- Korea. Zo'n reis is een stuk sneller dan helemaal via Afrika. Voor het leven op aarde is al dat smeltende ijs minder prettig. De Noordpool werkt als een soort airco van de wereld. Als die kapot is, kan het weer flink in de war worden ge schopt. Doordat de bodem in Siberië en Noord-Canada niet meer perma nent bevroren is, komen de broeikas gassen in de grond vrij. Die hopen zich op in de atmosfeer, wat er weer toe leidt dat de aarde nog meer op warmt. Bij de oplopende tempera tuur verdampt veel water en dat wil weer terug naar de aarde. Door stor men en slagregens mislukken oog sten, mensen moeten soms noodge dwongen vluchten. Van den Berg verwacht dat de schommelingen in de gemiddelde temperatuur van jaar tot jaar zullen blijven. „Ik durf er best een fles wijn op te zetten dat 2018 juist weer koeler zal zijn dan de voorgaande jaren. Dat doet niets af aan het feit dat over de langere termijn de gemiddelde tem peratuur blijft stijgen. Dat mag best alarmerend worden genoemd." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-235969370cPg Munsterland All-inn 3 dgn Arnhem diner dinsdag 7 november 2017 Gerben van 't Hof Bonn 2017 wordteen van de warmste jaren sinds de weerdiensten dit meten 1e meting Z ■Q I- N; O Afwijking t.o.v. gemiddelde temperatuur in de 20ste eeuw -0,5 O +0,2 +0,5 +1 +2 +4 2000 2017 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 2010 Voor maar: Station Groninger Museum Tri Pnriuseum Het Groninger Museum, de Martinitoren en meer. Er gaat niets boven Groningen! 2 nachten in 3* Hampshire - Plaza Groningen (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een welkomstdiner (dagschotel) Gratis wifi, parkeren en gebruik binnenzwembad 4* Hotel Am Wall, Soest (8,0) 4* Best Western Plus Haarhuis (8,4) 2 nachten incl. ontbijt, 2x lunchpakket 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x 3-gangen diner ftft lx 2-gangen diner CQ Drankjes tussen 17-22 uur w w Gratis gebruik van wifi 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7