Alles voor betere mobiliteit 11 OPERAPLEIN HISTORIE KOMT TERUG De werken aan de Leien in Antwerpen leggen een machtig stuk historie bloot. De Kipdorpbrug uit de zestiende eeuw. „Als ze dit toch hadden laten staan." Zuiderburen zv iSSlE te&ïïï® misNj f--iwci^r. Sf 7 té Het is haast ordinair dat auto's en motoren de cennialang over Ant werpse geschiedenis zijn gereden. Al die tijd lagen resten van de zestiende eeuwse Spaanse omwalling verborgen onder het wegdek aan de Italiëlei. Er moest niet lang gegraven worden voor aleer de resten bloot gelegd wer den. Alsof ze jarenlang lagen te wachten voordat de spade de grond in ging. De omwalling, met als topstuk een gedeelte van de Kipdorpbrug, is nu zichtbaar in hartje Antwerpen. Om nooit meer helemaal te verdwijnen. Het is een machtig zicht, staand aan de Italiëlei, kijkend naar het gapend gat in het wegdek. Stadsar cheoloog Karen Minsaer geeft het grif toe. Daar beneden prijken drie bogen van de Kipdorpbrug. „Het is slechts een derde van de brug. Die was negentig meter lang. De mu ren langs de brug waren meters hoog. Je liep dus in een soort ge sloten koker naar de Kipdorp poort." De tijd waar Minsaer over spreekt, ligt ver achter ons. Keizer Karei V geeft in 1542 opdracht de omwalling op te tuigen. Antwer pen is de grootste en belangrijkste stad van de Nederlanden. Buiten landse kooplieden helpen Ant werpen floreren. Ver voorbij de grenzen broeit de jaloezie. Na een aanval van Gelderse troepen onder leiding van Maarten van Rossum wordt de stad een vesting. Karei V stelt de Italiaan Donato di Boni aan om de muren te ontwerpen. Hij komt met de beste omwalling die je kunt bedenken. Negen bas tions, acht rechte stukken muur en vijf renaissancepoorten (waar onder de Kipdorppoort) met bruggen over de gracht en een buitengrachtmuur moeten de stad beschermen. De val van Antwerpen Rustig wordt het echter aller minst, ondanks de vestingwerken. Antwerpen staat in die tijd onder Spaans-Habsburgs gezag. Spanje is haast failliet, terwijl die 'vermale dijde stad' floreert. Filips II som meert daarom de Spanjaarden Antwerpen het geld af te trogge len. Tijdens die periode, de Spaanse Furie, vermoorden de Spanjaarden 6.000 mensen, ver krachten ze vrouwen en steken ze het tien jaar oude stadhuis in brand. Zeven jaar later is het weer bal, als de op het oog bevriende Fransen huis houden. De Antwer penaren verzetten zich hevig te gen hun zuiderburen en 1.500 Franse soldaten vinden de dood. Het geluk is van korte duur, want in 1585 valt de stad alsnog. De Spaanse koning voert in de inmid dels calvinistische stad de katho lieke dienst terug in en handelaren vluchten naar het noorden. Ze lui den de Gouden Eeuw van Holland in. Het verleden is bij vrijwel iedere Antwerpenaar bekend, maar nu ook zichtbaar. Al hoopt Minsaer nog veel meer te ontdekken. „We gaan nog tot acht meter dieper graven in de oude gracht en hopen resten van de Franse Furie te vin den. Wapens, botten." Eind negentiende eeuw wordt de muur, in totaal vijf kilometer Negen bastions, acht rechte stukken muur en vijf renaissance poorten met bruggen lang, gesloopt. Militair is de muur niet langer nodig en Antwerpen wil uitbreiden. Borgerhout en Ber- chem komen op. De grachten wor den gedempt met puin van de Spaanse omwalling. „Mensen stonden negatief te genover de Spanjaarden en had den drang tot vernieuwing. De muur moest dus weg. Als ze dat toch hadden laten staan.filoso feert de archeologe. Het is te ho pen dat de huidige Antwerpenaar vergevingsgezinder is, want een stuk van de verdedigingslinie blijft zichtbaar. DE LEIEN dinsdag 7 november 2017 -"''nMi l'UniiS!1'»!!! ■•if\*Z Mtnores A Zestiende-eeuwse gravure van Kipdorppoort door Frans Huys, 1557. Beeld: Bibliothèque Nationale in Parijs. Stadsarcheoloog Karen Minsaer: „We hopen nog resten van de Franse Furie te vinden." De Kipdorpsite in Antwerpen gezien vanuit de lucht. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS Omwalling symboliseert roerige geschiedenis Bob Maes Antwerpen In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Antwer pen Archeoloog Griet Beidé kleurt de stenen van de Kipdorpbrug in. Zo leert ze om er beter naar te kijken. De bogen van de brug worden verstevigd. De Kipdorpsite is gedeeltelijk herop- gegraven tijdens de werken aan De Leien. Die zijn be doeld om de mobili teit in Antwerpen te verbeteren. Tussen de Keyserlei en de Rooseveltplaats ver rijst het nieuwe Ope raplein. Dat wordt autoluw; voetgan gers en fietsers zul len er de baas zijn. Wel rijdt de tram over het plein en is er een weg voor de omwonenden. Ook onder de grond speelt zich van alles af. Metrostation Opera wordt gemo derniseerd, er komen een parkeer garage en fietsen stalling. Daarnaast komt er een tunnel met twee rijstroken in beide richtingen. De fundering is al gestort. De tunnel gaat dwars door de Kipdorpbrug. De brug wordt daarvoor verstevigd. Aan de oppervlakte zal de kazemat blijven staan, zodat wande laars op het nieuwe Operaplein kunnen zien waar de kanon nen stonden die Ant werpen ooit verde digden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 78