3 zijn of haar lijden voorbij. Dat voelt de rouwende anders. Onderken ge woon diens verdriet en ben er ge woon. Kleine attenties, zoals een zakdoek krijgen aangereikt van een vreemde in de tram, helpen oneindig veel meer in de heling." „Heel zinvol. Het werkt krachtig en heilzaam als mensen die elkaar niet kennen bijeenkomen, praten, en hun verdriet delen. De aanslag vorige week in New York roept herinnerin gen op aan de aanslagen van li sep tember 2001. Bij zo'n gebeurtenis vragen mensen zich meteen af of zij en hun dierbaren veilig zijn, en als dat zo is, voelen ze opluchting en te gelijk ook licht schuldgevoel. We be seffen dan dat we de dood niet onder controle hebben. Het helpt er gezamenlijk uiting aan te geven, samen muziek te maken of kaarsen aan te steken, zoals in Parijs. Jongeren delen hun gevoelens via Instagram of Facebook. Er zijn al zo veel Facebookpagina's die iemand gedenken. Dat zijn nieuwe positieve manieren om rouw te delen. Ik ijver in Engeland voor een rouw band, waarmee je laat zien dat je een dierbare bent verloren. Dat geeft an deren het signaal iets vriendelijker en begripvoller met je om te gaan." „Toen Diana verongelukte was ik in shock. Iedereen. Het troostte mij dat de wereld leek stil te staan, iedereen reageerde en leefde mee. Tegelijker tijd kende ik haar zo persoonlijk, dat het mij stoorde dat de publieke com motie de overhand nam. Ik woon tegenover Kensington Palace, Diana en ik belden vaak of we vielen bij elkaar binnen. Bij het paleis verzamelde zich een grote menigte. Ik heb dat massale geblokkeerd: las geen kranten en keek geen tv. Ik had moeite met de collectieve aandacht. Mijn grote verdriet had te maken met dat ik een goede vriendin had verlo ren, haar nooit meer zou zien of kon bellen. Nooit meer haar lach zou ho ren. Dat is wat ik het meeste mis." zo snel een lijk, de dood raakte uit het zicht. Tegenwoordig hebben we 'recht' op het leven. We fiksen het wel even. Ook rouw." „Daar is geen vijfstappenplan voor te geven. Ik noem in mijn boek acht pij lers die helpen, zoals uiten welke band je had met de overledene. Of: een dagritme aanhouden. Doorleef in elk geval de pijn. Van nature zijn we geneigd om die uit de weg te gaan. Het paradoxale is dat verdriet alleen verzacht of verdwijnt als je die volle dig toelaat. Rouw kan in het lichaam aanvoe len als hevige pijn of angst. Als mens wil je onbewust vluchten of vechten. Om die stress op te lossen, kun je be wegen. Een combinatie van sporten, de kalmering opzoeken van medita tie en jezelf belonen. Het helpt ook om meer inzicht te krijgen: wat maakt je van streek of angstig? Wat zegt het stemmetje in je hoofd dan? De steun van dierbaren is natuur lijk uiterst belangrijk. Rouw maakt een mens eenzaam. Als er mensen zijn die oprecht naar je luisteren, helpt dat enorm. In mijn praktijk heb ik talrijke mensen ontvangen die zich geen raad wisten en niet de steun kregen die ze nodig hadden. Het is normaal dat je verdriet, en woede, en schuldgevoel, en schaamte, en opluchting tegelijk kunt ervaren. Mensen beseffen niet dat een nieuw verlies altijd oud ver driet oprakelt." „Als iemand lijdt, voel je dat zelf ook in je lijf en dat wekt onrust op. Ons instinct zegt: wegwezen. Als je je daarvan bewust bent, kun je dat negeren. Het gaat meestal mis als de ander je pijn wil verhelpen en niets beter weet te zeggen dan: De tijd heelt alle wonden. Of: Gelukkig is Rouw maakt eenzaam. Het helpt enorm als mensen naar je willen luisteren dinsdag 7 november 2017 GO naar mijn zwanger schap. Na bijna een uur mag ik 'ontwaken' bij het tinke len van shanti-klokjes. Volgens de therapeut resoneren de klanken nog 24 uur na. Om de vrijkomende afvalstof fen te kunnen afvoeren, moet ik veel water drin ken. Dat vergeet ik, dus die hoofdpijn is mijn eigen schuld. Feit blijft dat ik me zelden zo in tens ontspannen voelde. Margaretha Coornstra Sfeer in de sessie Ik bevind me op een comfortabele ligbank, gelukkig met kleding aan. Als geluidshater ervaar ik de tikkende klok als een minpunt. Ontspannend De oceandrum en de rainstick klinken als het ruisen van de zee of de regen. Ze ont spannen heerlijk. Geen merkbaar heil zaam effect op de langere termijn. Kwaliteit van behandelaar Behendig met de instrumenten. Prettige afwisseling van verschillende timbres. Geen minpunten. Prijs kwaliteit Voor 45 euro ontspan je een uur lang bij een privéconcert op maat. Praktijk is niet rolstoeltoegankelijk. A Vibrerende schalen op je buik: heerlijk, fotoshutterstock Eind oordeel Maakt ook emo ties los. doet wonderen Hoe zinvol is het om met z'n allen te rouwen als er een beroemdheid sterft of na een aanslag? Hoe heeft u als goede vriendin het rouwproces van prinses Diana ondergaan? Rouwwerk - Julia Samuel (Balans, 22,50) Hoe rouwen we goed? Kunnen omstanders het in hun onwetendheid verprutsen? 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47